Mire jó napi egy pohár bor?
Három jó hír borivóknak
2009-07-29 | Tóth AdriennA kultúrált borfogyasztás nem jelenthet mást, mint mértékletes borfogyasztást, hiszen ebben az esetben a bornak millió és egy kellemes hozadékából részesülhetünk. A boron keresztül, embereket ismerünk meg, újra felfedezzük ízlelőbimbóinkat és orrunkat, odafigyelünk étkezésünkre. Ez mind remek, de talán a borfogyasztás egyik legnagyobb bónusza, annak egészségünkre kifejtett pozitív hatása. Ki ne szavazna egy pohár borra esténként a pirulák helyett?
A bor kétszer jobb, mint a sör
Dán kutatók negyven éven keresztül vizsgálták 1373 férfi étkezési és italfogyasztási szokásait. Kutatásuk végeredményeként azt állapították meg, hogy napi 20 gramm alkohol fogyasztása két és fél évvel hosszabbította meg a páciensek életét, azokhoz képest, akik egyáltalán nem ittak. Ez a mennyiség fél pohár bornak felel meg.
A fenti megállapítás eddig nem meglepő, ami azonban forradalmi ebben a kutatásban, hogy a világon először mutatott ki különbséget az egyes alkoholos italok között. Ennek értelmében, ha a napi 20 gramm alkoholbevitel kizárólag borból állt, a két és fél év helyett öt extra évet könyveltek el a tudósok.
A bor az epekő ellen is beválhat
Egy kelet-angliai egyetemen 10 éven át zajló megfigyelésből az szűrhető le, hogy napi egy pohár bor megvédhet az epekő kialakulásának veszélyétől. Az egy évtizedig tartó kutatás alatt 25 639 embert figyeltek meg komplex módon, annak érdekében, hogy tisztán meghatározhassák, mely életviteli tényezőkre vezethető vissza az epekő kialakulása.
A kutatók figyelték az alanyok étkezési szokásait, testmozgásukat, testsúlyukat és alkoholfogyasztásukat. Tíz év elteltével azt állapították meg, hogy azoknál, akik napi egy pohár bort vagy egy korsó sört elfogyasztanak, harmadával csökken az epekő kialakulásának kockázata.
Az eredményeknek köszönhetően az angol orvosoknak eztán nem lesz kötelességük az alkoholfogyasztás káros hatásait ecsetelgeti azon betegek előtt, akik az epekő iránt érdeklődnek.
A resveratrol a középpontban
Utolsó orvosi vizsgálatunk a Queenslandi Egyetemen zajlik. Ennek a kísérletnek egyelőre nincs végeredménye, jelenleg céljairól és köztes megállapításairól tudunk csak beszélni. A kutatás célja a resveratrolnak szervezetünkre gyakorolt hatásának elemzése.
A resveratrol egy olyan anyag, amely a szőlő héjában található, és amely, köszönhetően a vörösborkészítéskor használt héjon áztatásnak, általában nagyobb mennyiségben van jelen a kékszőlőből készült borokban, mint a fehérekben. A resveratrol eredeti célja az, hogy meggátolja, hogy a növényt gombák fertőzzék meg.
A vizsgálatok mint mondtuk, még nem értek véget, ám jelenlegi állásukból arra következtethetünk, hogy a resveratrol mérsékelt jelenléte segíti sejtjeink védelmét, nagyobb dózisban pedig képes lehet a rákos sejtek elpusztítására.
A kutatás jelenleg abban az irányban folyik, hogy felmérjék, mégis melyik bor fogyasztása által juthatunk több resveratrolhoz. Még semmi nem 100%-os Dr. Lindsay Brown, a kísérlet vezetője szerint, de úgy tűnik, hogy például a pinot noir-ral jobban járunk, mint a cabernet sauvignonnal, vagy, hogy a nagyobb tengerszint feletti magasságon termelt szőlő szintén jobban prosperálhat.
Persze rengeteg csodaszerről hallottunk már, sokról bebizonyosodott idővel, hogy ugyanúgy igazolható pozitív tulajdonságuk, mint annak hiánya vagy akár ellentéte. Tekintve azonban hogy a bor pozitív hatását annak évezredes története is bizonyítja, valószínűleg nem adunk rossz tanácsot, ha azt javasoljuk, igyon meg ma este egy pohár bort.
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!