A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Palackba zárt szellem

Bemutatkozik a Zamatzár 1. rész

2011-01-19 | Vizi Csenge


Egy újdonság a piacon, ami megkönnyíti minden borkedvelő életét. Egy újdonság, amivel a bor felbontás után is hónapokig megtartja zamatát. Egy újdonság, aminek használatával nyugodtan bármelyik palackot kinyithatja a borajánló, hogy egy pohár borral kínálja meg vendégét. Egy újdonság, amit az Egyesült Államokban már sok pincészet és étterem is rendszeresen használ. Ez a Private Preserve, avagy magyar nevén a Zamatzár.


A kezdetek

Ha visszamennénk a ’80-as évek Amerikájába, a Napa völgyébe, elcseveghetnénk Scott Farmerrel, aki borászként értetlenül állt a borok oxidációja előtt. Azonban úgy döntött, felveszi a bokszkesztyűt és ringbe szállt, hogy küzdhessen a borok oxidáció okozta gyors szétesése ellen.

Így kísérletekbe fogott, aminek eredményeként rájött, hogy ha a borhoz természetes, a levegőben is állandóan jelen lévő gázok bizonyos keverékét adja, akkor jelentősen csökkenthető az oxidáció folyamata. Sőt! A nedű akár hónapokon, borstílustól, szőlőfajtától függően akár éveken át megőrizheti eredeti bukéját, ízvilágát, ami lehetővé teszi, hogy egy étteremben vagy a pincészetben akár a legdrágább palackot is kinyithassa a felszolgáló egy-egy pohár erejéig.

A kutatások eredményét már csak könnyen használható formába kellett ölteni, ami Scott ötletének nyomán a Private Preserve, avagy a Zamatzár képében valósult meg. Gyorsan terjedt Amerikában, főképp a Napa völgye környékén, éttermek és pincészetek is használni kezdték. Mára Kaliforniában szinte minden jelentősebb gasztronómiai egység ismeri és használja ezt a szabadalmaztatott tartósító technikát.

Európában, Angliában és Franciaországban is több helyen kipróbálták már a Zamatzárat, az utóbbi országban pedig egyre többen szavaznak bizalmat e terméknek. Hazánkba még csak egy éve van a piacon, a pontos történetet azonban majd csak később bontjuk ki.

A technológia

Természetesen a technológiát a homály leple fedi. Azt lehet csupán tudni, hogy három elemből épül fel a gázkeverék: karbon-dioxid, nitrogén és argon, amelyek mindegyikével levegővételkor is találkozik tüdőnk. Ha kinyitunk egy palackot, az abban található üres térre rögtön beáramlik a friss levegő, amely oxigéntől dús, így azonnal el is indul az oxidáció folyamata, már ha nem isszuk meg az összes bort.

Tehát amennyiben szeretnénk az adott palackot és a benne lévő italt (hiszen nem csak bor tartósítható ezzel a módszerrel, hanem a például a portói, a sherry, különböző ecetek és olajok is) megvédeni a könnyen jelentkező romlástól, érdemes a dugó mellett bevezetni a Zamatzár vékonyka csövét a lé fölé, és ráfújni egy hosszabbat illetve több rövidebbet. Ezzel egy védőréteg alakul ki a folyadék felszínén.

Ez a védőréteg nehezebb a levegőnél, ezért amennyiben megkívánjuk újra a bort, vagy érkezik az éttermünkbe egy vendég, aki az adott tételt szeretné megízlelni, semmi mást nem kell tennünk, mint egy picit körbeforgatni a pohárban azt, máris távozik a gázkeverék maradék nélkül. Talán többen bizalmatlanul fogadják ezt az új készítményt, de azt nem árt senkinek sem tudnia, hogy a keverék a Zamatzárban teljesen semleges, ártalmatlan, íztelen, így az egészségre nem káros, orvosi tisztaságú gáz.

A palack láttán lehet, hogy megijedünk, vajon nem robban-e fel, ha esetleg valamilyen melegebb környezetbe kerül. A válasz erre igen egyszerű: nem! Hazánkban az új termékek engedélyeztetése során kismillió szabálynak kell megfelelnie a forgalmazóknak, így a robbanékonyságot is megjelenítik az óvatosság kedvéért a flakonon, azonban nem kell senkinek sem aggódni, biztonságos a kezelése.

Emellett nagyon gazdaságos is, hiszen egy palackba, ha három-négyszer befújunk, akkor körülbelül 150 Ft-ot adtunk ki, amely ár gondoljunk bele, mennyivel kisebb, mint egy pár napig álló, majd a lefolyóba kerülő drága bor, majd egy újabb megvétele, az emiatt kialakult bizalmatlanságról nem is beszélve.

Tehát valljuk be, mindenkinek csak előnnyel szolgál e termék használata, hiszen a borász el tudja tenni borát egy újabb kóstolóig, az étteremben nem csak az alsóbb kategóriás tételeket bonthatják ki a sommelier-k, a kereskedésekben pedig hamarabb vásárolnak a borfogyasztók drágább borokat, hiszen ezután ők sokkal hosszabb időre, biztonságosan eltehetik felbontás után az otthonukban, és többször kinyithatják egy-egy korty erejéig.

A Zamatzár mellé az Amerikai Egyesült Államokban olyan neves borászatok, bormárkák, szakmai képviseletek és éttermek csatlakoztak, mint az Opus One Pincészet (amely részéről egy nagy kampánnyal robbantak be az éttermek „köztudatába”), az angliai Decanter Magazin, Anthony Dias Blue a Bon Appetitből stb. Hazánkban is egyre többen ismerik, használják az új tartósító technológiát, amikről azonban a folytatásban számolunk be a hazai képviselők révén, illetve néhány tesztelő is megcsillantja véleményét a Zamatzárról.

Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!