A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Segítség a kezdetekben

Borok Enciklopédiája

2010-10-25 | Vizi Csenge


Nem is oly régen mutattuk be az Alexandra kiadó egyik újonnan kapható kötetét, a Sörök Enciklopédiáját, amelynek testvére, a holland Christian Callec által írt Borok Enciklopédiája. Bár hazánkban ebben az évben jelent meg a könyv, azt nem árt tudni, hogy eredetileg egy 2004-es kiadás fordítása. Ezzel érdemes számolnunk, mert ha kicsit belelapozunk a különböző országok borkínálatába, meglepő évszámokkal és palackokkal találkozhatunk.


És épp ezért, ha szeretnénk az egyik palackot, mondjuk egy spanyol út alkalmával beszerezni vagy csak megízlelni , könnyen csalódhatunk. Készüljünk hát fel egy kis időutazásra, amely tele van múltbéli meglepetésekkel, eddig nem sejtett lehetőségekkel, de akár kellemes emlékeket is felidézhet a régi motorosokban.

Tökéletesen alkalmas a kötet arra, hogy kicsit elmélyedjünk a borok világában. Ehhez persze nem árt szeretnünk a borokat, és vágynunk ismereteink bővítésére. Christian Callec, a Holland Bormúzeum kurátora azzal a céllal hívta életre kötetét, hogy egy átfogó tudásbázist nyújtson át az érdeklődőknek.

A tanulás indulhat a történelem híres pontjainak tárgyalásával, amikből olyan érdekességeket szívhatunk magunkba, minthogy régészeti leletek bizonyítják, hogy a Genfi-tó partján már Krisztus előtt 12000-ben az ott élők táplálkozásának része volt a szőlő, míg a borkészítésről fennmaradt emlékek szerint tovább hétezer év kellett (Kr. e. 5000 körül) ahhoz, hogy Irán területén megjelenjen e nedű. Az egyiptomiak, görögök, kelták, rómaiak, németek, hollandok, franciák a történelem során mind-mind felmutathatnak bizonyítékot arra nézve, hogy a borkészítésnek az adott helyen akár a középkorba vagy még régebbre visszanyúló hagyománya van.

A hagyományok pedig szép lassan meg is elevenednek, hiszen a következő fejezetekben a borkészítés titkaiba nyerhetünk bepillantást. Hogy miért bír fontossággal a talaj vagy mit is jelent pontosan a bioszőlészet? Megkaphatjuk a választ ezekre is. Kézikönyvként nagyon jól hasznosítható akár egy bortúra előtt is, amikor szeretnénk megtudni, milyen szőlőfajtákkal találkozhatunk az adott régió tőkéin, hiszen ezekről nem csak leírást, hanem egészen komoly képanyagot is találhatunk, és választ kaphatunk olyan kérdéseinkre, mint „Vajon hogyan néz ki a freisa?” vagy „A vermentino fehér- vagy kékszőlőfajta?”

\"\"

Azoknak is hasznos lehet a kötet, akik otthon, a kis pincéjükben szívesen eltennék a kertben dédelgetett szőlőjük nedűjét egy kisebb hordóba, de nem tudják, hogyan álljanak neki. Ebben nyújt segítséget a Borkészítés című fejezet, amelyben az előkészítéstől eljuthatunk a palackozásig, olyan komoly kitérőket téve, mint a pezsgőkészítés fortélyai.

És ha már eljutottunk addig, hogy szívesen fogyasztunk bort, ráadásul odafigyelünk aromáira, ízvilágára, illatkompozícióira, és szeretnénk a profikhoz hasonló módon átélni és értékelni azt, amit kóstolunk, több oldalon át olvashatunk ennek metodikájáról és hagyományairól, majd a palackok helyes tárolásába is bevezet a szerző. De az egyik legizgalmasabb rész csak ezután következik: a bor- és ételpárosító. Számos fogáshoz kaphatunk ötletet, ha átböngésszük ezt a fejezetet.

Mindezt követi a kötet kb. 80%-át kitöltő borvidék ismertető. Földrészenként, ezen belül országonként járhatjuk körbe a szavak világával az egész földkerekséget, specialitásokkal is fűszerezve minden vidéket. A felismerés, miszerint ezt a kötetet nem épp tavaly írták, Magyarország taglalásánál történik meg. Azon túl, hogy már akár 10 évvel ezelőtti palackokat és címkéket vonultat fel a szerző, itt-ott akad tárgyi tévedés is, mégis az egyik legmegmosolyogtatóbb az, amikor egy, a hazai borászok között jártasabb egyén megpillantja például Szepsy István, Árvay János vagy épp Demeter Zoltán képét, persze ezt jó értelemben. Több mint 10 éves fotókról van szó, amelyekről néha alig ismerhetők meg az ország legismertebb borászai, mégis ez a tény teszi kedvessé e fejezetet.

A több mint 500 oldalas enciklopédia beteljesíti küldetését, hiszen tudományos igényességgel tálalja az olvasó felé mindig egy-egy terület – jelen esetben a borok – részletes világát. Nem kell nagy elvárásokkal indulnunk, ha meg szeretnénk lepni ismerősünket vagy épp magunkat vele, de hasznos lesz ezt bármikor forgatni, hiszen nagyon sok információval halmoz el és ruházza fel a Borok Enciklopédiájának tulajdonosát.

Író: Christian Callec
Cím: Borok Enciklopédiája
Kiadó: Alexandra Kiadó 2010.
Oldalszám: 527 oldal

Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!