A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Tíz jó tanács gasztroturistáknak

A tervezés kulcsfontosságú

2011-06-09 | Tóth Adrienn


Tíz jó tanács gasztroturistáknak

Itt a nyár, amikor a legtöbben felkerekedünk, hogy egy közelebbi vagy távolabbi úti célt kiválasztva kiszakadjunk a megszokott mindennapokból. Tulajdonképpen mindegy az, hogy valaki inkább a strandon tölti a napját vagy szívesebben térképezi fel a környező településeket, valószínűleg senkinek sincs ellenére egy pincészet, sajt- vagy sonkakészítő meglátogatása. A következőkben összefoglaltunk tíz tanácsot leendő vagy már tevékenykedő gasztroturistáknak.


1. Nagyon sok múlik az előkészítésen. Válasszunk határon innen vagy azon túl fekvő üdülőterületet, érdemes indulás előtt nem csak a hagyományos látnivalók végett körbenézni az interneten.

2. Az itthon garázdálkodni akaró ínyenc turistáknak nincs könnyű dolga, ha a borkóstoláson túl másra is vágynak. Ha viszont sikerült legalább egy kontaktot fellelni – legyen az a házigazdánk vagy egy termelő –, ő nagy valószínűséggel útba tud majd igazítani a továbbiak felé.

3. Ha olyan klasszikus gasztronómiai célpontokat veszünk célba, mint Franciaország vagy Itália, már nagyobb valószínűséggel találunk konkrét honlapokat, amelyek vagy egy-egy termelő sajátjai, vagy gyűjtőportálként funkcionálnak.

4. Hasznos kiindulópont lehet turisztikai információt nyújtó irodák megkeresése is, hiszen a legtöbb országban, és persze hazánkban is működnek olyan kisebb-nagyobb szervezetek, amelyek a helyi értékeket kívánják bemutatni a turistáknak. Mivel pedig manapság egyre elterjedtebb fogalom az ún. élelmiszer-, vagy kóstoló turizmus, a szakemberek is egyre felkészültebbek, ha a látnivalók mellett a gasztronómiáról esik szó.

5. Bár minden országban nincs olyan jól kialakult rendszere a falusi vendéglátásnak, mint Olaszországban az agriturismóknak, érdemes szálláskereséskor felkutatni a hasonló helyeket, hiszen ezeken általában felettébb jó árakon foglalhatunk szobát, és részünk lehet a rusztikus hangulaton túl abban az élményben is, hogy belepillanthatunk egy sajtkészítő vagy gazdálkodó mindennapjaiba.



6. Ha jól feltérképezhető a meglátogatandó vidék gasztronómiai vonatkozásban, érdemes még az indulás előtt időpontot egyeztetni és egyúttal útbaigazítást kérni, mert a tanyák, pincészetek nem feltétlenül vannak kitáblázva. Ha erről lemaradtunk, kérdezzük házigazdánkat és igyekezzünk a nyaralás első felében megbeszélni néhány találkozót, nehogy időhiány miatt maradjunk le a kóstolóról.

7. Ha borbarátok vagyunk, és külföldre utazunk más pincéket meglátogatni, nem rossz ötlet egy-egy palack magyar bort magunkkal vinni, hogy ne csak elméletben beszéljünk a hazai borokról, de azt ajándékként ott hagyva vendéglátónk később személyesen is megtapasztalhassa őket. Lassú, de eredményes önkéntes "országmarketing".

8. Ha pincészethez látogatunk el, és szívesen mennénk ki a szőlőbe, szintén érdemes előzetesen rákérdezni, hogy erre van-e lehetőség, mert általában nem magától értetődő, hogy ez is benne van a programban.

9. Ha kóstolni megyünk, fényképezőgépet és noteszt mindenképp vigyünk magunkkal, hogy mind vizuálisan, mind jegyzetek útján megörökíthessük kóstolási élményeinket.

10. Végül a legfontosabb! Ne programozzuk túl magunkat, ha pihenni szeretnénk, naponta bőven elég egy pince. Így nem kell onnan időre elrohanni, ha jól alakul a társalgás, és a komoly koncentrációt igénybe vevő analizálás után lesz időnk pihenni a medence partján vagy egy vacsora mellett.

Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!