Tíz látnivaló Balatonfüreden
Lássunk többet borvidékeinkből!
2012-08-16 | Tóth AdriennNyári utazó sorozatunk következő epizódjában az év ezen a részén kihagyhatatlan Balaton partjára látogatunk el, hogy a Balatonfüred-Csopaki borvidék egyik névadó településéről gyűjtsünk össze tíz látnivalót. Villák, múzeumok, kutak, sétányok, amelyek végigjárása beiktatható két borkóstoló közé.
1. Tagore sétány – A Borheteknek otthont adó sétányt azért nevezték el Rabindranáth Tagoréról, mert 1926-ban az itteni szanatóriumban nyerte vissza egészségét. Ennek tiszteletére az indiai költő fát ültetett a Balaton partján húzódó parkba, amely gyakorlatot előbb köztiszteletben álló indiaiak, majd Nobel-díjas tudósok is követték. Tagore bronzszobra mellett többek között megtalálható itt Salvatore Quasimodo olasz költő mellszobra is, akinek személye kapcsán évente költői versenyt szerveznek itt.
2. Szénsavas források – A savanyúvíz természetes szén-dioxid-tartalommal rendelkező víz, amelyben Füreden még jelentős mennyiségű ásványi anyag is található, jellege szerint kalcium-, magnézium-, hidrogénkarbonátos, szulfátos típusú. A víz fürdőkúra formájában, valamint a városban több helyen is található ivókutak által érhető el. Az orvostudomány szerint hasznos szív- és érrendszeri betegségek gyógyítására, valamint a szervezet általános kimerültsége esetén.
3. Állami Szívkórház – A helyi fürdőkultúra kiindulópontja a ma álló Szívkórház helyén, a XVIII. században fellelt forrás: savanyúvizének felhasználására akkor tíz fürdőkáddal rendelkező fürdőházat építettek. Az orvosokhoz, valamint a pannonhalmi főapáthoz tartozó, több alkalommal is bővített épület 1949 óta állami kórházként működik.
4. Balatoni Panteon – Az egykori szanatórium ma egy négycsillagos szállodának, az Anna Grand Hotelnek ad otthon. Az épület földszintjén, a Gyógy téren járható végig az az emléktábla-gyűjtemény, amely azon költőkre, tudósokra, kutatókra emlékezik, akik írásaik révén ismertté tették a fürdővárost.
5. Jókai Villa – Jókai Mór 32 évesen, leánya unszolására utazott először Balatonfüredre, hamarosan azonban családjával együtt a pezsgő fürdőélet központi figurájává vált. Nemcsak irodalmi munkásságába foglalta bele a várost, hanem támogatta a helyi kulturális életet, különösen a színjátszást.
6. Vaszary Villa – Az épület restaurációja 2010-ben fejeződött be. A képzőművészeti kiállítások mellett irodalmi, zenei és egyéb előadói programokon vehetnek részt a kultúra iránt érdeklődők. A legkisebbeket múzeumpedagógiai programok várják. A Vaszary Villában jelenleg Csók István impresszionista életmű-kiállítása tekinthető meg.
7. Városi Múzeum – A város reformkori életét négy témán keresztül mutatja be az érdeklődőknek a Városi Múzeum: a közlekedés, a gyógyfürdő, az Anna-bál és a színház köré csoportosulnak az emlékek. A múzeum épületében található Látogatóközpontot azért is érdemes felkeresni, mert többféle tematikus sétaútvonal végigjárható innen kiindulva.
8. Kiserdő – A 71. sz. főút mentén, a Szívkórház közelében található park egyik részét a XVIII. század végén, a másikat a XIX. század elején telepítették. A város tüdejének is nevezett térség adott otthon a Dunántúl első kőszínházának, amelynek oszlopai ma is láthatók.
9. Lóczy-barlang – A Jókai-kilátótól és a vasútállomástól turistaút vezet az 1894-ben feltárt és 1934-ben megnyitott barlanghoz. Középső triász korú mészkőrétegek alkotják a barlangot, amelyet a mélyből feltörő, langyos vizek tesznek még hangulatosabbá. A barlang a Tamás-hegy nyugati oldalában található, utcai ruhában, vezetés mellett tavasztól szeptember végéig látogatható.
10. A Halász és a Révész szobra – A kikötőben található a két ősi foglalkozást ábrázoló szobor, amelyeket Pásztor János 1937-ben készített. Ahogy a világ számtalan helyszínéhez, ehhez is kötődik egy hiedelem, miszerint aki megsimogatja a figurák csizmáját, visszatér még Balatonfüredre!
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!