A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Tíz tipp arról, hogy hogyan válasszunk bort ajándékba

A széles borkínálatból

2013-02-20 | Tóth Adrienn


Tíz tipp arról, hogy hogyan válasszunk bort ajándékba

Egy palack bor igazán jó ajándék lehet olyanoknak, akiket kevésbé ismerünk. Nem véletlen, hogy olyan sokszor lepik meg ezzel cégek ügyfeleiket, de szintén jó választás lehet főnököknek, kollégáknak. Bort ajándékozni persze azoknak a legjobb, akikkel borkedvelőként gyakran kóstolunk együtt, és így alaposan ismerjük az ízlésüket. Persze a lehetőségek száma szinte végtelen, most a kételyek eloszlatására tíz szituációt veszünk példaként, és mivel egyénre nem szabhatjuk a válaszainkat, szigorúan a sztereotípiák mentén gondolkozunk!


1. Ajándék barátnőnek – Ha egy, nem haladó borfogyasztóként ismert barátnőnek szeretnénk bort ajándékozni, egy dolgot mindenképpen érdemes kideríteni: fogyaszt-e száraz bort vagy sem. Ez a kérdés egyébként tisztázandó az összes többi kategóriában is. Előbbi esetben már kaphatóak a piacon az új évjárat rozéi, utóbbi esetben pedig ajánlható egy palack tartályban készített sárgamuskotály!

2. Ajándék „A” barátnőnek vagy menyasszonynak, feleségnek – Induljunk ki abból, hogy itt bizony emelkedik a tét, főleg anyagiak terén. Száraz műfajban javasolhatunk egy palack champagne-t vagy egy dűlőszelektált hárslevelűt, édes esetben pedig egy üveg tokaji aszút.

3. Ajándék barátnak – Teljesen biztosak vagyunk abban, hogy rengeteg férfi akad, aki nem fogyaszt száraz borokat, de mivel esetükben – tudományosan bizonyított – alacsonyabb fokú az ízlelőbimbók érzékenysége, ezért nagyobb a száraz borok kedvelőinek száma. Ha mégsem ez lenne a helyzet, az első pont lép érvénybe! Ha viszont száraz műfajban gondolkozunk, jó választás lehet egy kellemes vörösbor a Dél-Balatonról.

4. Ajándék „A” barátnak, vőlegénynek vagy férjnek – Speciális ízléssel rendelkező, közelről ismert férfiaknak érdemes azt venni, amit szeretnek. Ha azonban csak annyi instrukciót kapunk: valami finom fehéret vagy vöröset: jó választás lehet egy dűlőszelektált furmint vagy egy prémium szekszárdi vörös fajtabor vagy házasítás.

5. Ajándék főnöknek vagy fontos ügyfélnek – Ha nem vagyunk biztosak a megajándékozandó ízlésében, de garantálni akarjuk, hogy egy magas presztízsű ajándékkal lepjük meg, még mindig Villány a legjobb választás. Ha nagyobb összeget szánunk az ajándékra, válasszuk a jól ismert nagy nevek csúcstételeit, ha azonban kevesebbet, a legjobb ár-érték arány jegyében keressünk kevésbé ismert pincészetet.

6.. Ajándék kollégának – Legyen szó női vagy férfi munkatársról, bármikor jó ajándék lehet egy üveg pezsgő, ha pedig inkább bort választanánk, egy palack chardonnay-val vagy egri bikavérrel sem fogunk hibázni, bármelyik bornak hamar helyet találhat majd az ünnepelt otthon az asztalán.

7. Ajándékbor buliba – Ha házibuliba megyünk, vagy csak éppen egy kis koccintásra, mielőtt a nyakunkba vennénk a várost, érdemes olyan palackkal érkeznünk, amely már üzemi hőmérsékleten van. Ilyen esetekre remek választás egy vagy több üveg habzóbor, Irsai Olivér, rozé, egri csillag.

8. Ajándékbor vacsorára – Ha nem tudjuk pontosan a menüt, érdemes olyan bort választanunk, amely jolly jokerként sok finomsághoz passzol majd. Más támpont hiányában induljunk ki saját ízlésünkből: ha a fehéreket kedveljük, legjobb választás egy olaszrizling, mondjuk a Balaton északi partjáról, ha pedig a vörösborokat, akkor talán egy kékfrankos Sopronból. Mindkét csoportból találhatunk példákat az alacsonyabb árkategóriától a prémium, dűlőszelektált tételekig.

9. Egyszeri, megismételhetetlen ajándékok – Kerek évforduló esetén tartózkodjunk az előre gravírozott palackoktól. Ha valaki nem egész életén át portalanítandó dísznek szánja a szekrény tetejére, hanem el is fogyasztaná, az ilyen üvegek tartalmában sokszor bizony csalódni fog. Ha különleges ajándékkal szeretnénk kirukkolni, állítsunk össze egy válogatást. Ma már több kereskedőnél rendelhető erre a célra – akár gravírozható – fadoboz, amely valóban szép dísze lehet a lakásnak, és amit megtölthetünk több különböző borral, akár eltérő műfajokból. Egy dologra azonban ebben az esetben is vigyázzunk: nem túl stílusos, ha rászánjuk a pénzt a csomagolásra, majd a tartalmán akarunk spórolni.

10. Ha nem bor – Ha a megajándékozottnak mégsem bort akarunk venni, de szívesen lepnénk meg egy témához kötődő ajándékkal, még mindig rengeteg lehetőség közül választhatunk: gazdag aromájú gyümölcspálinka vagy érlelt törköly; pincészetek márkajelével ellátott, borral töltött bonbon; jó dugóhúzó; pohárjelölő; palackhűtő, fagyasztható köpeny; borospohárkészlet.

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!