Tíz tudnivaló Bergerac-ról
Bordeaux vonzáskörzetében
2013-05-12 | Tóth AdriennHa Franciaországra gondolunk, általában a legnevesebb borvidékek jutnak először eszünkbe: Bordeaux, Burgundia, Champagne. Érdemes azonban közelebbről is megismerkedni azokkal a kevésbé ismert nevekkel, amelyek jó ár-érték arányú alternatívákat nyújthatnak a nagyobb presztízsű vidékeknek. A Francia Intézetben áprilisban Monbazillac-ból érkező termelők tartottak bemutatót, ennek kapcsán foglalunk most össze tíz tudnivalót a borvidékek csoportját jelentő Bergerac területéről.
1. Bergerac Franciaország délnyugati részén fekszik, gyakorlatilag Bordeaux külterületének tekinthető mind földrajzi, mind borászati értelemben.
2. Az első ültetvényeket ezen a vidéken a gall–római civilizációk idején telepítették. A legkorábbi dokumentum, amely egy, az egyház tulajdonába tartozó szőlőterületet említ, a 13. századból származik. A brit uralom alatt Bergerac felhatalmazást kapott arra, hogy borait szabadon szállítsa a Gironde folyó torkolatában.
3. Bergerac 1936-ban vált eredetvédelmi körzetté, ekkor jött létre a helyi AOC szabályozás.
4. A régión belül fekvő Montravel klímáját a tenger közelsége határozza meg legerősebben, hiszen az Atlanti-óceántól mindössze 100 kilométerre fekszik. E terület éghajlata a földrajzi közelség folytán Libourne és Saint-Emilion borvidékekére hasonlít leginkább. A többi, a szárazföld belsejében található terület kontinentális klímával bír. Ennek megfelelően az itteni nyarak melegek, a telek pedig rövidek.
5. A Dordogne folyó völgye termékeny, talaja hordalékos, a folyó a klíma mérséklése szempontjából is komoly jelentőségű. A minőségi szőlőtermelésre szolgáló dűlők a folyó jobb partján homokos, köves, hordalékos teraszon találhatóak, a bal parton már dombosabbak, meredekebbek a területek, és a mészkőtalaj a meghatározó.
6. A régió szőlőterületének nagysága 12 ezer hektár, a bormennyiség évente körülbelül 500 ezer hl. Az ültetvények kilencvenhárom település határában húzódnak. A régió a boron kívül más mezőgazdasági termékekről is ismert, ilyen a kacsa, a szarvasgomba, a gesztenye, az eper, a szilva és a lúd.
7. Bergerac régióban több eredetvédett bor készül, sok esetben egymással átfedésben lépő területeken. A főbb kategóriák a Bergerac, a Montravel, a Pécharmant, a Rosette, a Monbazillac és a Saussignac. Az egyes nevek alatt különböző bortípusok készülnek, ám az egész régiót vizsgálva elmondható, hogy az összes csoport megtalálható, születnek itt vörös-, rozé-, száraz és édes fehérborok.
8. A legnagyobb volument a vörösborok adják, amelyek Bergerac, Côtes de Bergerac, Pécharmant, Montravel név alatt kerülnek forgalomba. Jellegüknél fogva általában testes vörösborok, mély színnel, piros bogyós gyümölcsökre, szilvára, szederre emlékeztető aromákkal. A domináns szőlőfajtának a merlot számít, ezt cabernet sauvignon és malbec egészíti ki.
9. A száraz fehérborokat Bergerac és Montravel feliratok mögött találjuk meg. Többségüket sauvignon blanc alkotja. Általában halványsárga színűek, jellegükben frissek, üdék, aromatárukat citrusok építik fel.
10. Az édes borokat Côtes de Bergerac, Côtes de Montravel, Haut-Montravel, Rosette, Saussignac és Monbazillac területeken egyaránt készíthetik. Ezekhez a tételekhez főleg semillont használnak fel, amely Monbazillac és Saussignac esetében botritizálódhat is. A borokba azonban emellett kerülhet sauvignon blanc és muscadelle is. Színük általában aranyba hajlik, jellemzőek rájuk az érett gyümölcsös ízek, savtartalmuk sokszor visszafogottnak érződik az északi stílusú édes borokhoz képest.
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!