A Csopaki Kódex nagyobb sebességbe kapcsolt
Sétáltunk és kóstoltunk Paloznakon
2016-10-24 | Bánlaki D. StellaA Csopaki Kódex szigorú eredetvédelmi rendszerét már ösztönösen követik a kör tagjai, akik így most a turizmusra fókuszálnak. Idén ősszel szinte minden hétvégén programmal várnak minket: a Vinoport a Kódex borok sétáló kóstolójára csatlakozott múlt szombaton.
Családi szüret, sétáló kóstoló Budapesten, majd Paloznakon, buli a szőlőben, Márton nap és disznótoros hétvége – ez Csopak és Paloznak október-novembere. Legalább olyan csábító, mint a nyári Balaton.
Mindeközben Budapesten a Csopaki Kódex legújabb borai is levizsgáztak. A Borkollégium tantermében két héttel ezelőtt 14 tétel rajtolt a Kódex cím és matrica megszerzéséért, és a szakmai zsűri véleménye alapján közülük 13-an meg is kapták azt. "Olyan szigorú az eredetvédelmi rendszerünk, és menet közben is olyan gyakran kóstoljuk ezeket a borokat, hogy mire egy tétel a végső vizsgára kerül, nagy gond már nem lehet vele" – mondta Kovács Tamás, a Szent Donát Birtok borásza és a Csopaki Kódex motorja. Vele Paloznakon, az olaszrizlingek sétáló kóstolóján találkoztunk múlt hétvégén. Hét pincészet sorakozott itt fel a közösségi ház termében, hogy családias hangulatban, mintegy 50 fő előtt mutassa be borait.
A sétáló kóstoló Paloznakon újdonságnak számított, a Guden misével egybekötött hétvégéje viszont egyáltalán nem. A mise után a Homolához tartozó Sáfránykert Vendéglőben borvacsora várta azokat, akik stílusosan töltik ki az Olaszrizling Októbert. Természetesen a levezetést most is a környék borászainak törzshelye, a balatonfüredi Kredenc bulija jelentette. "Célunk, hogy ősszel is minden hétvégére jusson itt egy rendezvény, ezért is újítunk" – mondta Tomi. A borászok jó hangulatban kóstoltattak – pedig az évjárat és a jégeső csaknem mindegyikük számára 30-40%-os terméskiesést hozott.
A Szent Donáttól most a 2015-ös Slikkert és a Kishegyet teszteltük. A két bor teljesen azonos eljárással készült, és mindkettő most szerezte meg a Kódex védjegyet. Mindkettő nagyon tetszett, a kóstoló top 5-jében biztosan benne voltak. Mindkettő rendkívül elegáns, 12,5% alkohollal bír és hozza a fajta mandulás jegyeit. A Slikker teltebb, olajosabb textúrával, picit több csonthéjas gyümölccsel, míg a meszes talajról származó Kishegy vékonyabbnak hat, több lendületes savval és fanyarabb mandulával.
Szintén abszolút kedvenceim lettek a Guden Birtok borai. A Vitéz 2015 az a bor, amelyből bármikor, bármennyit meg lehet inni. Könnyű, vibrál, minerális, szép, kristálytiszta, elegáns és mégis karakteres, sok érett csonthéjas gyümölcs ízjegyével. Nem csoda, hogy a Jásdi Pincénél dolgozó három srác szerelemborai elfogynak helyben, és a közeli éttermekben (Baricska, Sparhelt, Chianti, Fricska Veszprém). Bánatomra nem terveznek növekedést, marad az 1,2 hektár, a feldolgozás pedig továbbra is a Jásdi Pincénél zajlik, de ahogy a kóstolón megtudtam, a Csopak és Paloznak között, Guden vitéz birtokán álló érlelőpincéjük megszépülhet a jövőben.
A Guden Slikker előbbinél citrusosabb, élénkebb savakkal, több keserű mandulás jeggyel, lecsiszolt összhatással. A gudenes fiúk szerelmi vallomása ezt a wachaui rizlingek előtt: kifejezetten savra szüretelték az alapanyagot, meg is álltak még 7 gramm fölött.
A Jásdi borokat már Jásdi Istvántól kóstolhattuk; a borász jókedvűen csatlakozott az 5 óra magasságában gyarapodó tömeghez. Az alap Jásdi Csopaki Olaszrizling 2015 szintén egy jól iható, aromatikában inkább visszafogott bor, a fehér alma és barack, és virágok jegyeivel. Elegáns, harmonikus, szikár és frissítő. Ahogy szombat délelőtt még a Tihanyi Piac Placcon láttuk, ott is nagyon jól fogyott belőle, de délután sem volt kisebb a népszerűsége. A Lőczedombi viszont már igazi élményfaktor: koncepciózus, határozott savgerince köré sok érett citrus, fehér húsú barack és nyári alma, mineralitás csoportosul. Kerek, közepes hosszal, sima textúrával.
Jásdi István is jó kedvű volt, simán beállt néhány fotóra
Az újdonság erejével a Csiszár Pince hatott a kóstolón. A helyi hegybíró 14 hektáros birtokáról két tétel érkezett: a 2015-ös olaszrizling reduktív és hordóban érlelt változata. Visszafogott aromatikájú, könnyen fogyasztható boroknak találtuk őket, némi nehezebben tisztuló fülledtséggel. Előbbit egyébként az Instersparból is ismerhetjük, de a kettő közül a pincénél mindenképpen inkább az utóbbit érdemes keresnünk.
A nehéz 2014-es évből mindössze három Kódex bor készült. Véletlen, de ez a három mind ott volt a szombati kóstolón, méghozzá egymás melletti asztaloknál.
A Petrányi Szitahegy 2014 egy atipikus olaszrizling, fejlettebb, már elhagyta a csúcsát, de még jól iható. Érdemes picit megforgatni a pohárban, érett alma és birs jegyeit mutatja, és néhány gramm maradékcukor is kerekíti. A pincétől talán inkább már a 2015-ös Szitahegyet innánk: ez elegánsabb, érett citrusos ízvilággal, élénk savakkal, picit több hordós érlelésből származó jeggyel.
A szintén 2014-es Homola Hajnóczy Olaszrizlingből 600 palackkal készült, karácsonyra el is fogy. Ez már szintén túl van élete delén, érdemes lesz elfogyasztani legkésőbb a december 24-i előételhez. Picit túlhűtve kóstoltuk, így meglehetősen visszafogott volt az aromatikája (alma, és a hordós érlelés vaníliás-kókuszos jegyei), picit kócos szerkezet. A 2015-ös Hajnóczyból már több mint kétszer annyi, 1400 palack készülhetett. Ebben a szintén túl alacsony hőfok ellenére jóval több gyümölcs bukkant fel, az évjárat jóval teltebbé tette. Sok alma, körte és barack, nagy lendület, hossz.
Söpteiéknél nagy volt a sor – talán azért is, mert a borsor az Olaszrizling Október tesztjén is dobogós BalatonBorral indult. A Varázslat némi maradékcukorral egy lágyabb, jól érthető vonalat képviselt, barackos, virágos korttyal. Ez a BalatonBor reciproka, olyan értelemben, hogy 80%-a a Nagykút, 20%-a a Kertmög területről származik. Kóstoltuk még a Nagykút dűlő 2015-ös tételét: amely egy visszafogott, jól iható bor. A 3. Csopaki Kódex bor 2014-ből, a Söptei Nagykút 2014 minden tekintetben kilógott a sorból – és ezzel a nap tökéletes lezárásának bizonyult. Édes, érett illatában mézes trópusi gyümölcsök ugrottak ki a pohárból. A korty, bár száraz, a hársvirág, méz és a zamatos barack, a birs dominálta. Kis oxidált almás karakterével együtt tetszett.
Bővebben a Csopaki Kódexről>>
Jásdi István aktuális írásai>>
További olaszrizlingek, amelyeket teszteltünk>>
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!