A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Gyógybor: mítosz vagy valóság?

Avagy érdekességek a somlai borok legendás gyógyhatásáról

2007-11-23 | Vizi Csenge


Ha beírjuk az internet egyik keresőjébe, hogy somlói gyógybor, rengeteg weboldal címét dobja ki, de szinte mindenhol ugyanazt olvashatjuk, lexikonok címszavaiba sűrítve: „vizelettisztító és általános gyógyító hatású” vagy a „somlói borok magas savtartalma fokozza az étvágyat és javítja az emésztést, ezért joggal nevezhetjük gyógybornak”. Vajon mi a valóság? Mi támasztja alá ezeket a feltételezéseket?


Ha valóban vissza akarunk menni a gyökerekhez, akkor érdemes egy kis időutazással kezdenünk. Már a 11. században is használták cisztercita rendek papjai a somlói borokat gyógyászati célokból, pl. sebfertőtlenítésre. A 18. században pedig már feltűnt a népi gyógyítás részeként is eme nedű. Az egyik „székhely” Zircen volt, ahol 1742-ig a patikában egyetlen gyógyszerfajtát lehetett kapni, a bort.

Írásos bizonyítékok is alátámasztják a gyógyhatását: régi „gyógyszereskönyvek” is említik. Egyik csoportjuk a Vinum Somlaianum Omni Tempore Sanum névre hallgatott, aminek fordítása annyit tesz mint a „kiváló somlai bor mindenkor gyógyító hatású”, illetve a másik csoportjuk a Vinum somlaianus lac senum pueris venum hangzatos nevet viseli, vagyis „az öregeknek tej, a gyerekeknek méreg”. Az talán nem lehet kérdés, miért méreg a gyerekeknek, főleg ha a picinél többet isznak, de miért tej az öregnek? Talán éltető, mint az újszülöttnek az anyatej? Lehet. A tej egyébként eredhet abból a meggondolásból is, hogy régebben, a már majdnem pezsgőszerű, lassan forró somlait a tejhez hasonlították, hisz még színük is a világos árnyalatok egyikéből került elő.

Míg külföldön főleg a francia, a malagai és a rajnai vörösek és fehérek hódítottak, addig itthon a híres somlai mellett a tokaji gyógybort részesítették előnyben. És ha már szóba jött Tokaj (amely egyébként december havának kiemelt borvidéke lesz), akkor érdemes megszívlelnünk a 19. század egyik híres tokaj-hegyaljai orvosának, Szabó Dávidnak a szavait, melyek bizonyítékként szolgálhatnak, kibillentve a mérleg nyelvét a valóság felé a mítosszal szemben: „…somlyai…mindenféle nyavalyák ellen használandó, borral készíttetni szokott orvosságokra…”

Az egy dolog, hogy a bort már a papok is használták sebfertőtlenítésre, de ez még magában igen csak kevés bizonyíték lenne arra, hogy a gyógybor miért is gyógy. A borban alkohol van, tehát ahogy a pálinka is, fertőtlenít. De somlói különleges talajkőzetének köszönhetően az átlagnál több ásványi anyagot tartalmaz, ezzel elősegíti az emberi szervezet sejtjeinek hatékonyabb működését. Talán ennek az aktiváló hatásnak köszönhető az is, hogy a vizsgálatok alapján valóban hosszabb kort élnek meg a Somló környékén megidősödő emberek, az átlag 70-80-as életkorral túlszárnyaltak sok távoli rokont és barátot. Szép és egészséges életkort élnek meg a mostani öreg urak és asszonyok is. Az ő életkoruk sem változott sokban. Szinte biztos, hogy ezek az emberek nem vetik meg a bort, kortyolgatnak belőle egy-egy decivel ha tehetik.

És hogy a gyerekekre milyen hatással van pár korty somlai nedű? Hihetetlen, de régen az emésztés elősegítésére nekik is adták, de bármilyen rossz közérzet alkalmával is itattak a gyerekekkel bort.

Végül nézzük, miért érdemes elutazni Somlóra egy-két palack helyi specialitásért vagy beszaladni a legközelebbi borszaküzletbe (ezeknél a pontoknál segítségül hívtuk Csoma Zsigmond Nászéjszakák bora: a somlai c. művét):

1. A somlait kis adagokban, rendszeresen kell fogyasztani, hogy az ember szervezetét (étvágy, kiegyensúlyozott idegállapot, bélműködés) karban tartsa.
2. Hatásos az aranyér és székrekedés ellen.
3. Borzongásra, meghűlés (forralva is) különösen ajánlott.
4. Idős korban általános erősítő, vérképző, de hasonlóan a legyengült, beteg embert is.
5. A savhiányban szenvedőknek, gyomorbántalmakra panaszkodóknak, a sok sav ellen mi mást lehetne „receptre felírni”, mint a somlai aszút vagy óbort?!
6. Növeli a férfik potenciálját, a „fiúnemzés”-t is elősegíti (lásd. A nászéjszakák bora cikkünket e „legenda” kapcsán)..

Végül elmondhatjuk, hogy a borban megvan minden, mi szívnek és testnek melengető lehet, a somlóira azonban ez hatványozottan, eredmények támasztják alá. Csak ne vigyük túlzásba, mert a „jóbor” is megárt a sok!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!