A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Priorato de Scala Dei

Az elsődleges út az Istenhez

2007-11-24 | Kézdy Dániel


Ha 30 évet vissza mennénk az időben sok közös pontot találnánk Somló és Priorat között. Nagyon kicsi borvidék, elaprózódott birtokszerkezet, legmagasabb területek művelésen kívül hagyása, közepes minőség, alacsony ár, borturizmus hiánya, kevés médiaszereplés, fogyasztói érdektelenség, stb. Azóta viszont lényegébe egy közös pont maradt, a mineralitás. Nézzük meg milyen változásokon ment keresztül Spanyolország legkisebb borvidéke, amely mára a világ egyik legizgalmasabb területévé vált, és az ország legdrágább borait adja.


Priorat katalán neve Priorato. A filoxéra vész megjelenése előtt 5000 hektár szőlőterülettel rendelkezett, de mivel igen nehéz művelni a hegyekkel tarkított vidéket az 1970-es évek végére már csak mintegy 600 hektár volt betelepítve, első sorba Carignan (helyi neve Carignena) fajtával. Az 1980-as évektől földcsuszamlásszerű változásokon ment át a borvidék. Az ezredfordulóra már 1000 hektár betelepített szőlőről beszélhetünk, és újabb 2500 hektárnyi (!) terület vár telepítésre. A fajtaszerkezet is megváltozott, előtérbe került a Grenache (Garnacha), amely a terület mintegy 40%-át foglalja el és egyre gyakrabban telepített fajta a Syrah, Merlot és Cabernet Sauvignon.

A borászati forradalom hatására nemcsak a mennyiség növekedett rohamszerűen, hanem a borkészítési stílus is totálisan megváltozott. A régi mazsola ízű rusztikus borok helyett ma már egy teljesen új vonalat képviselnek. Az új generációs priorati borokba extrémen alacsony termés (5-6 hektoliter/hektár) eredményeként hihetetlen koncentráltság jön létre. Emellett viszont nem elsősorban a barrique kerül előtérbe, mint a többi spanyol borvidéken, hanem a mineralitás. Ez az érdekes ásványianyag tartalom Priorat különleges talajának köszönhető, amely egy sötétbarna palakőzet (llicorella). Ahhoz hogy egy bor megkapja a hivatalos besorolást, min. 13.5%-os alkoholfokot kell elérnie, de ez általában nem okoz problémát., sőt gyakran 15-16% alkoholfokkal kerülnek piacra a csúcstermékek. A szüret elsősorban kézzel történik, a modern technológia mellett maximálisan próbálják az ősi módszereket használni.
Modernitás és tradíció, ez a kettőség jellemző az egész borvidékre. Amellett, hogy egyre több gyönyörű pincészet épül, a borvidék központja még mindig az a Gratallops nevű falucska, amelynek mindössze 200 lakója van. Az egész borvidéket áthatja egy rusztikus hangulat, a szőlősorokból kilépve könnyen találkozhatunk pásztorokkal vagy akár egy szamárfogattal is.

Hihetetlen, hogy erről a 20 éve szinte még ismeretlen „mini” borvidékről olyan borok kerülnek ki, amelyek már mind minőségben, mind árban abszolút a világ élmezőnyéhez tartoznak. Ezt a hatalmas eredményt magántőkével, állami segítséggel, megalkuvás nélküli munkával és széles összefogással érték el. Ezek azok a dolgok, amit Somló esetében is érdemes lenne előtérbe helyezni. A lehetőség adott, néhány megszállott művészember a mostoha körülmények ellenére évről-évre bizonyítja, hogy lehet magas minőségű borokat készíteni Somlón.
A leghíresebb magyar borász - aki történetesen Tokaj-hegyalján alkot - egyszer egy nyilvános kóstolón egy kérdésre válaszolva azt mondta, hogy szerinte fehér száraz bor kategóriában a Somlói borvidék a legígéretesebb Magyarországon, és nem mellékesen a világ legjobbjai közé tartozik. Na ezt kéne referencia borokkal bizonyítani. Nem lesz könnyű, hosszú út vezet a csúcsra, magam részéről azt ígérhetem, hogy a mi generációnk minden segítséget meg fog adni a Somlói „forradalomhoz”!

Törpe borvidék(ek), óriási lehetőségekkel….Hajrá mineralitás!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!