Prosecco vagy Cava?
Hogyan pozícionálták a termékeiket a domináns Champagne-hoz képest?
2022-10-11 | VinoholicAz olasz és spanyol borászok az elmúlt 15 évben buborékaikkal alaposan megbizsergették mind a kezdő, mind a haladó borrajongók széles táborát. Mi lehet a sikerük mozgatórugója? Milyen stílust követtek? Hogyan pozícionálták a termékeiket a domináns Champagne-hoz képest? Végül, de nem utolsósorban, mi magyarok mit tanulhatunk tőlük?
A PROSECCO
A Prosecco-ról már korábban itt írtunk. Sokáig úgy tűnt, hogy a Prosecco a saját maga áldozatává válik, mint egy laza, enyhén cukros, de extrákat nélkülöző pezsgő. 2009-ben azonban megalkották az új klasszifikációs rendszert, amely teret adott a termőterületet erőteljesebben kifejező, magasabb minőségű pezsgőknek. Az azóta eltelt bő évtizedben ekként körvonalazódik a Prosecco- k hierarchiája:
DOC: (denominazione di origine controllata) meghatározza a termőhelyet és a borászati eljárást. Rozé pezsgő kizárólag ebben a kategóriában létezik, a szabályozás szerint 10-15% pinot noir hozzáadásával a glera mellett.
Superiore DOCG: (denominazione di origine controllata e garantita) a DOC-hez képest az olasz kormányzati szervek garantálják a minőséget, mivel a borok egy komoly központi tesztelési eljáráson mennek keresztül. Ezek a Prosecco-k ízvilágukkal általában jól elkülönülnek a DOC „party-Prosecco”-któl.
Superiore Rive DOCG: a „rive” a parcellaszelekcióra utal, ami a terület egyediségét hivatott kifejezni. Jelenleg 43 rive létezik a Conegliano-Valdobbiadene Prosecco Superiore régióban. Az itt készült borok esetében alacsonyabb a tőketerhelés a Superiore-hez képest, illetve az évjáratot is meg kell jelölni a címkén. Minimum 85% kell, hogy legyen a glera szőlő aránya a házasításban. Sokszor csak a rive és a dűlő neve szerepel a fedőcímkén Prosecco jelzés nélkül, hogy így is hangsúlyozzák a terület egyediségét.
Superiore di Cartizze Rive DOCG: egy négyzetkilométernyi (107 hektáros) területet jelent a Conegliano-Valdobbiadene Prosecco Superiore zónán belül, amit a következő éghajlati és domborzati feltételek tesznek egyedivé:
- a dűlők déli fekvése,
- a folyamatos légmozgás, ami frissen és szárazon tartja a mikroklímát,
- az ásványokban gazdag, agyagos talaj,
- a nagy hőingadozás, ami karakteresebb borokhoz vezet.
A borászati eljárást illetően a minimális alkoholszint a Cartizze esetében 11,5% (összehasonlításképpen a Superiore esetében 11%) és legalább 6 hónapig kell érlelni palackban a terméket. Tulajdonképpen a Cartizze egy „cru”, ami a legjobb dűlők szelekcióját jelenti.
A legfelső két kategória pezsgői leginkább a meredek dűlőkkel rendelkező Conegliano-Valdobbiadene régióból származnak, az az alatti borok pedig a sík tengerparti részekről, ahol egyébként a kevésbé ismert, kisebb pincészetek is tudnak nagy meglepetést okozni.
Minden Veneto vagy Friuli-Venezia Giulia régióban nyaraló borkedvelőt arra bíztatok, hogy álljanak meg az útmenti kisebb pincészeteknél és bátran kóstoljanak vagy vásároljanak Proseccot. Nemcsak a pincék látványa gondoskodik a felejthetetlen élményről.
A klasszifikáció kétségkívül egyik nagy előnye, hogy a magas minőséget képviselő kis- és közepes borászatok is ki tudnak tűnni boraikkal, ha „rive” vagy „Cartizze rive” kategóriába esnek. Ugyanakkor a rive kategóriák magasabbrendűsége is megkérdőjelezhető a Superiore DOCG-vel szemben, mondván, hogy a legjobb dűlőkből gondosan összeválogatott cuvée-k sokkal komplexebb és kiszámíthatóbb borokat adhatnak a dűlős borokkal szemben.
A hierarchia alakulása nagyon jó példája annak, hogy hogyan pozícionálható egy borstílus a különböző szegmensekben. A Prosecco az a pezsgő, amit egy connoisseur addig tart egy laza partybornak, amíg nem kóstol egy DOCG-t vagy egy gyöngyszemet egy kisebb pincészettől.
CAVA
A Cava-ról egy rövid összefoglalót ezen a linken találhattok, ami egy jó bevezetést ad a továbbiakhoz. A Cava alapítói zseniálisan találták meg a három szőlőfajta szinergiáját és ösztönözték a szőlőfajták telepítését a megfelelő domborzati és éghajlati viszonyoknak megfelelően, a mészkőben gazdag Penedés régión belül.
A Cava mind a „créme de la créme”-nek számító Champagne-hoz, mind pedig a világ egyéb, unalmas pezsgőihez képest egy teljesen más, új dimenziót nyit:
A Cava kizárólag hagyományos (palackban erjesztett) stílusban készülhet, ami borkészítésben hasonló a Champagne-ban készült tételekhez, viszont még mindig megfizethető az európai fogyasztók széles rétegei számára. Az édességi fokozatokat illetően a Cava és a Prosecco egymást követi.
kép forrása: www.catalunya.com
2019-ben megszületett a Corpinnat kategória, aminek célja az, hogy a Prosecco superiore DOCG kategóriájához hasonlóan megkülönböztető jelzést adjon a tömeggyártott termékekhez képest.
TANULSÁGOK
Mindkét stílus saját, megkülönböztetett karakterekkel bíró, jó pezsgő alapbort adó szőlőfajtákat használ, a világfajtákból csak korlátozott mennyiség engedélyezett, garantálva ezáltal azt, hogy ne váljanak Champagne gyenge másolataivá. Magyarországon hasonló potenciált látok a viktória gyöngye nevű, magyar nemesítésű szőlőfajtában, amely egyedi tónusaival és finom karakterével méltó módon betölthetné ezt a szerepet. A szőlőfajtát legfőképpen - az egyébként buborékosokat illetően jó potenciállal bíró - Etyek környékén termelik, de sajnos az ottani pezsgő eredetvédelmi szabályozásba nem került be a világfajták mellé.
A stílus egy földrajzilag lehatárolt borvidékhez kötött, ahol ideálisak a körülmények a pezsgőkészítéshez. Igaz, hogy Spanyolországban több helyen is lehet Cava-t készíteni (az ismertebbek: Aragón, Rioja, Navarra, Valencia) de a pezsgők 95%-a Penedés régióból származik. Ezek a régiók (főleg a cru vagy közeli kategóriába tartozók) teljes mellszélességgel fókuszálnak a szénsavas borokra. Mindkét stílus cru kategóriáit (Corpinnat, Rive) a talaj és a klimatikus viszonyok messzemenő figyelembevételével alkották meg.
KÓSTOLÁSI JEGYZETEK
A tételeket a cikk szerzője, VINOHOLIC pontozta.
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!