A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Tapolcai-tavasbarlang

Lássunk többet borvidékeinkből!

2013-07-09 | Tóth Adrienn


A nyár folyamán töviről-hegyire bebarangoljuk a Balaton északi partját. Nemcsak borászokat és éttermeket keresünk majd fel, hanem pihenésképpen szokás szerint útba ejtünk néhány látnivalót is. A tótól nem kell túl messzire eltávolodnunk, hiszen a Tapolcai-tavasbarlang mindössze tíz kilométerre húzódik a parttól. Lássuk, mit érdemes megfigyelni, ha arra járunk!


A több önálló barlangból álló rendszer Tapolca város felszínéhez képest mindössze 10-20 méter mélyen húzódik, így a nagyközönség számára védőfelszerelés nélkül megközelíthető annak 3,3 kilométer hosszú szakasza. Ez a nagyobb részét jelenti annak a kutatók által feltárt bő 5 kilométernek, amely hazai viszonylatban a tizenkettedik helyet garantálja a tavasbarlangnak.

A barlangot meghatározó kőzet a szarmata mészkő. Ha figyelmesen közelítünk hozzá, észrevehetünk benne kövült kagylóhéj- és csigaházmaradványokat, amelyek az egykor itt található, csökkent sós vizű tengerben szubtrópusi körülmények között éltek. Ugyancsak érdemes megkeresni azokat a vékony agyagcsíkokat, amelyek távoli tűzhányók porának vízbe hullott maradványaiból képződtek.

A barlangok még napjainkban is növekednek, formálódnak, hiszen a korábbi időkhöz hasonlóan ma is itt találkozik egy felszín felől érkező hideg, 10 fokos áramlat a feltörő meleg, 40 fokos karsztvizekkel, amelyek szénsavas elegye több százezer év alatt előbb réseket, majd barlangokat vájt a mészkőbe.

A barlang középső szintjén lehet csónakázni, az ez alatt található alsó barlangrendszert teljesen kitölti a víz. A részben vízzel kitöltött barlangrések mellett ugyanakkor száraz járatok is rendelkezésre állnak, amelyek labirintusszerűen, sokszor igencsak szűk utakon keresztül nyúlnak át a szomszédos utcák alá. A kutatók biztosak abban, hogy ezen a területen a föld alatt még számtalan feltáratlan barlang húzódik.

A barlang felfedezésének legvalószínűbb dátuma 1903, amikor a Tóth Pál pékmester udvarán ásott kút oldalában egy nyílást észleltek. A vállalkozó szellemű felfedezők gyertyákkal, fáklyákkal felszerelkezve haladtak végig egy 50 méter hosszúságú barlangban, hogy végül a később Lóczy Lajosról elnevezett terembe jussanak, amelynek végében egy mozdulatlan tó feküdt. Dr. Lóczy Lajos a Földtani Intézet igazgatója, a Balaton kutatója volt, ő bízta meg azokat a gyakorlott barlangászokat, akik további szakaszokat tártak fel a föld alatt.

Tapolcai-tavasbarlang

Ha a barlang bejárása mellett döntünk, nem kell meleg ruhával készülni, hiszen a langyos víz miatt télen-nyáron általános a 20 fokos hőmérséklet. A program része egy séta, amely során egy helyi vezető mutatja be a barlangot a látogatóknak, ezt követően csónakba lehet szállni, és evezve végighaladni a türkizszínű vízen.

A Tapolcai-tavasbarlang a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkhoz tartozik, a belépőhöz járó kuponnal tájékoztatást és kedvezményeket kapunk a további, üzemeltetésében álló helyszínekhez.

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!