A rozék arca és harca
Körkép a világnap alkalmából
2020-08-14 | VinoholicA rozé világnap alkalmából (augusztus 14.) mi sem lehet aktuálisabb, mint egy rövid kitekintés a rozéborok a világba.
Annak ellenére, hogy a rozé divat körülbelül 20 évvel ezelőtt kezdődött, már az ókori görögök és föníciaiak is kereskedtek kék- és fehérszőlő házasításával készített rózsaszínű borokkal, melyek akkor hihetetlen népszerűségnek örvendtek egész Európában.
Bár a rozé bor készítése újkori reneszánsza óta még sok tekintetben gyerekcipőben jár, létjogosultsága nem megkérdőjelezhető. Nemcsak azért, mert új, izgalmas távlatokat nyit a borimádók számára, hanem mert rövid újkori életciklusa alatt üstökösként ragyogott fel, hihetetlen népszerűségre tett szert a fiatalok körében (is). A rozé az, ami képes meghódítani az ifjúságot, a „viszkikólás”, „tekilás”, „jégeres”, „szájderes” és sörös új generációt a borvilághoz vezetheti, később pedig megtaníthatja őket a kevésbé behízelgő száraz fehér- és vörösborok élvezetére. Azt is mondhatjuk, hogy a rozé a borok térhódításának a könnyűlovassága.
Rozékészítési technológiák
Áztatás (maceráció): A bogyózás és zúzás után, rövid idejű, alacsony hőmérsékleten történő héjon áztatás történik, hogy inkább az ízanyagok, ne pedig a vörösborokra jellemző csersavak oldódjanak.
Direkt préselés: Előfordulhat az is, hogy közvetlenül a fürtöket sajtolják, melynek következében halványrózsaszínű, könnyed rozék készülnek.
Kivéreztetés (Saignée módszer): Ennél a módszernél a rozé egy melléktermék, hiszen a vörösborkészítés során a lé egy részét leválasztják, hogy egy testesebb vörösbort kapjanak. A leválasztott mustból pedig egy sötétebb színű, tartalmasabb rozé készül.
Házasítás (Champagne technológia): A kék- és fehérszőlő borának házasítása kizárólag rozé pezsgőkészítés során megengedett az EU-ban. A módszer lényege, hogy a fehér alapborhoz vöröset is házasítanak, melyből készítik el a pezsgőt a másodlagos erjesztés során.
Rozék a világban
Ma már tulajdonképpen a világ összes bortermelő országában készítenek rozé borokat. A jövő kérdése leginkább az, hogy kik lesznek azok, akik olyan stílust képesek alkotni, amelyek amellett, hogy egyediek, el tudják kápráztatni a fogyasztók érzékeit is.
Franciaország: a rozé hihetetlen népszerűségnek örvend, olyannyira, hogy az országban az elfogyasztott rozék mennyisége 2019-ben elérte a fehérborok fogyasztását. Főbb stílusok:
- Champagne rozé pezsgő: pinot noir, pinot meunier és chardonnay fajták házasításából készül a hagyományos, palackban történő érleléssel.
- Provence rozék: grenache, syrah, cinsault, mourvédre, carignan és gamay szőlőfajtákból készítik. Két stílus van, a hagyományos Provence rozé és a Bandol. A hagyományos nagyon halványrózsaszínű, már-már sárgás árnyalatokkal, ezzel szemben a Bandol testes, amiben domináns szerepe van a nagy extrakttartalommal bíró mourvédre szőlőfajtának.
- Tavel: a Rhone-völgy déli részén készítenek olyan rozé borokat, amelyek igen jó érlelési potenciállal is rendelkeznek. Főbb szőlőfajták: grenache, syrah, cinsault és mourvédre.
- Languedoc: Franciaország talán legkevesebbre tartott borvidékén nagyon gyümölcsös és florális rozéborokat készítenek, legfőképpen grenache, syrah és mourvédre szőlőfajtákból.
Spanyolország: tradicionálisan Navarra és Cigales régiók voltak híresek, de ma már az ország majdnem minden régiójában készítenek tömegesen rozéborokat. Ezek közé tartoznak például Rioja, Utiel-Requena, Valencia és Katalónia. Az egyes régiók stílusai még nem kiforrottak, de a kritikusok szerint a spanyol borászok kísérletezgetései nagyon kecsegtetőek. Három főbb irányzat van kialakulóban:
- Friss borok, a gyümölcsösség hangsúlyozásával, az erjedést követő gyors palackozással, minimális szűréssel. Ide sorolhatóak a nemzetközi fajták (merlot, syrah) és a helyi carinena.
- Fahordóban érlelt rozék, melyek további palackos érleléssel válnak komplexé. Ezekhez a borokhoz helyi fajtákat használnak (tempranillo, garnacha).
- Finomseprőn érlelt rozék, melyek gyümölcsösen komplexek. Sokféle szőlővel folynak kísérletek.
Főbb szőlőfajták: garnacha, graciano, tempranillo, cabernet sauvignon, merlot, carinena és carignan.
Olaszország: Országszerte készítenek rozékat, amiket régiónként más és más névvel illetnek. A borkészítési stílusok nagyon változatosak. Északon laza, üde, savvezérelt rozék elérhetőek, dél felé haladva pedig testesebb, már-már sillerszerű borokkal találkozhatunk.
- Garda-tó környéki chiaretto rozék: Friss, citrusos, florális száraz borokat ad a leginkább moréna kőzettel borított talaj a mérsékelt mediterrán környezetben. Főbb szőlőfajták: bardolino és corvina a tó keleti oldalán, ahol citrusos-florális ízek dominálnak, némi keserű lecsengéssel. A nyugati oldalon sangiovése, marzemino, barbera és a szigorúan helyi grappello fajtákat használják, melyek boraiban sokkal inkább a rózsaszirom aromák dominálnak.
- Cerasuolo d’Abruzzo, Közép-Itália büszkesége: a legkomplexebb olasz rozékat termelik ezen a borvidéken, a későn érő, jó cukortermelő és savakban gazdag montepulciano szőlőből. Az illata ezeknek a boroknak érett piros gyümölcsöket, néha eperlekvárt idéz. Ezzel szemben az íze a bő savaknak köszönhetően mégis gyümölcsös frissességet áraszt.
- Puglia két arca: Salento környékén negroamaro és malvasia nera fajtákból készítenek rozé borokat. Az előbbi fajta mediterrán fűszereket, keserédes gyümölcs karaktereket, utóbbi pedig testességet és struktúrát kölcsönöz a bornak. A tradícionális salentoi rozé készítés a saignée (kivéreztetés) módszert követi, de a rózsaszín borok népszerűségének terjedésével párhuzamosan teret hódítanak a modernebb eljárások is, mint az áztatás vagy a direkt préselés. Észak felé haladva, Murga környékén is készítenek rozékat nero di troia és bombino nero fajtákból. Ez utóbbi szőlőfajta genetikailag nem képes teljes érésre, még mediterrán körülmények között sem. Kevés cukrot termel és tanninszegény, viszont savakban gazdag, ami ideális a rozé borok készítéséhez. Nero di troia-val házasítva egy nagyon strukturált rozé készíthető.
Egyesült Államok: szinte minden borrégióban termelnek rozé borokat, a világ majdnem minden kékszőlő fajtájából, ezért nagyon nehéz stílusokat találni akár geográfiai, akár ampelográfiai megközelítésben. Ami igazán amerikai rozénak tekinthető, az a "white zinfandel". Ez a félszáraz, testesebb rozébor éveken keresztül dominálta a piacot, de az újabb szőlőtelepítésekkel sajnos sokat veszített jelentőségéből.
Egyéb újvilági termelők: Dél-Afrika és Chile a kiemelkedő rozétermelő országok, felfutóban lévő volumenekkel. Dél Afrikában a provence-i szőlőfajtákból, Chilében pedig a bordói fajtákból készítenek rozé borokat.
Mi újság itthon?
A „tuttifrutti” ízű partiboroktól megcsömörlött borisszáknak jó híreket és ízeket is tartogat a 2019 évjárat. A már megszokott, izgalmas és/vagy tartalmas rozékat termelő borászok (Bolyki, Hegyi-Kaló, Káli Balázs stb) mellett mások is elkezdtek nyitni az igényesebb közönség irányába. Remélhetőleg ez nemcsak az évjárat sajátosságainak, hanem egy tudatos borászati koncepciónak is köszönhető. Ezek közül kiemelendő két termelő, akik a 2018-as unalmas rozéik után igen izgalmasat alkottak 2019-ben:
Csanádi kadarka rozé 2019
Szuper hűsítő erejű Provence-kinézetű, de chiaretto stílusú rozé. Citrusok, mandarin, grapefruit, citromfű dominálják az ízeket és illatokat, a háttérben egy kis málnával. Üdítő nyári rozé, egy hosszan tartó citrusos utóízzel, az egészséges savgerincnek köszönhetően. Nagyon jó fröccs alapanyag. (85 pont)
Próbáld ki ezt a bort, vásárold meg a Winelovers Webshopban!
Tűzkő kékfrankos rozé 2019
Színében, ízében és struktúrájában egy jó Provence rozé utánzat. A kiöntés után 10 percig csak kénes illatot érezni, majd visszafogott tutti-frutti aromák tűnnek fel, amit melegebb hőmérsékleten nektarin illatok váltanak. Az íz nagyon hasonló (a kén-dioxid nélkül), amit egy kellemesen keserű utóíz zár. Meglepő, hogy az amúgy magas alkoholszintet milyen jól ellensúlyozzák a savak, csak az elején érezni némi egyensúlytalanságot. Egy ajándék az áráért, semmiképp sem kell hezitálni a borállvány előtt! (83 pont)
Próbáld ki ezt a bort, vásárold meg a Winelovers Webshopban!
Természetesen a megszokott rozék szállítói sem rontottak semmit a minőségen 2019-ben:
Jásdi rozé 2019
Nagyon sok tutti-frutti az illatban, pontosan az, amit várhatunk. Annak ellenére, hogy némi cseresznye színesíti az ízét, ez még mindig egy jól megcsinált party-rozé, ahol az alkohol egy kicsit kilóg. (75 pont)
Próbáld ki ezt a bort, vásárold meg a Winelovers Webshopban!
Tóth Ferenc egri kékfrankos rozé 2019
A várt tutti-frutti az illatban. Az ízek valamennyire felülkerekednek az illat egyszerűségén a ribizlinek, a piros almának és a sziporkázó kesernyének köszönhetően, ami nagyon kékfrankos karakter. (80 pont)
Próbáld ki ezt a bort, vásárold meg a Winelovers Webshopban!
Végül, de nem utolsósorban, egy évek óta konstans minőségben, izgalmas rozékat produkáló termelő:
Bolyki egri rozé 2019
Cseresznye, ribizli, érett eper az illatában és az ízében. Az aromák alapján azt gondolom, hogy egy merlot alapú házasítás, ahol helyet kapott némi kékfrankos is. Testes rozé, nehezebb utóízzel. Egy kicsit több sav sokat javított volna az egyensúlyon. Nagyon jó ár-érték arány. (87 pont)
Próbáld ki ezt a bort, vásárold meg a Winelovers Webshopban!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!