Erdőbénye annyi mindenről szól
International Wine Challenge 2011
2011-07-25 | Tóth AdriennAz International Wine Challenge egyike a világ vezető borversenyeinek a minták számát tekintve, amely évről-évre a tízezres határ közelében jár. Érmeket a megszokott három kategóriában osztanak ki, ezen túl azonban a 80-84 pontos sávba eső borokat ajánlott megnevezéssel látják el. Idén 2 arany-, 6 ezüst-, 14 bronzérmet és 22 "Commended" oklevelet hozott el Magyarország. 2007-es 6 Puttonyos Aszújáért ezüstérmet kapott a Béres Szőlőbirtok és Pincészet. A díj és sok más aktualitás kapcsán Béres Melindát, a pincészet ügyvezetőjét kerestük meg.
Sok esemény zajlik mostanában a birtokon. Mielőtt azonban ezekre rátérnénk, beszéljünk kicsit az ezüstérmet nyert borról.
2007 jó évjáratnak számított, szép, tartalmas száraz és édes borokat készíthettünk belőle. Borászunk, Hudák Péter leginkább a 2005-ös évhez szokta hasonlítani. Jó minőségű és nagyobb mennyiségű aszúszemet tudtunk gyűjteni. A szemek zöme furmintból került ki, kevés kövérszőlővel. Az áztatás 70%-ban furmint és 30%-ban hárslevelű erjedő mustjában történt 14 órán keresztül. A préselést követően 3-4 éves hordókban erjedt, majd érlelődött a bor egészen 2010 nyaráig, amikor palackba került.
Nemcsak a borokról szól azonban számotokra az élet, hanem most vagytok túl egy bicikli versenyen is.
Igen, július elején másodszorra zajlott le az Erdőbényei Drótszamár Fesztivál. Az ötlet egy fiatal bringás csapattól, a hegyibringa.hu-tól származik, akik két éve helyszínt kerestek egy verseny számára. Egy itteni ismerősünk révén jutottak el hozzánk, és nagyon megtetszett nekik Erdőbénye. Nemcsak esztétikai szempontból, hanem azért is, mert változatos helyszínt biztosít a hegyi kerékpározásnak, hiszen ott van a Lőcse és más meredekebb dűlők a szőlősorokkal, ott van maga Erdőbénye és rendelkezésre állnak erdős terepek is.
Az útvonal mellett azonban szükségük volt egy központra is, ahonnan a versenyzők elindulhattak, és ahova visszatérhettek. Mivel számunkra is fontos a kerékpáros turizmus fellendítése, szívesen ajánlottuk fel a pincészet épületét erre a célra.
Hogyan mérhető egy ilyen megmérettetés sikere?
Jó visszajelzésnek számít, hogy az első évben rögtön 130 indulónk volt, idén még ennél is többen, kb. 230-an lettek volna, de sajnos becsúszott egy aprónak tűnő, ám sorsdöntő malőr. Az egyik szervező ugyanis rossz napra jelentette be a mentőknél az eseményt, így nem állt rendelkezésre a szükséges orvosi háttér. A szakmai vezetők ezután - felelősségük tudatában - lemondták a versenyt, ami azonban teljesen mégsem maradt el, hiszen az ide érkező biciklisták túraszerűen végigmehettek ugyanazon az útvonalon, ami előre ki volt jelölve erre a célra. Azt gondolom, végül jó hangulatban zártuk a napot és szerencsére a szervezők sem veszítették el lelkesedésüket. Jövőre is lesz Drótszamár!
A Drótszamár Fesztivál azonban csak az egyik ismétlődő esemény, amely a településhez kötődik, a másik fontos nyári program a Bor, mámor…Bénye, amelyre idén augusztus 12-14. között kerül sor.
Itt már több tapasztalat áll a hátunk mögött, hiszen a Bor, mámor…Bényét 2011-ben harmadik alkalommal rendezzük meg. Itt a kezdetektől az volt a cél, hogy a helyi pincészetekbe egyrészt kulturális programokkal, másrészt gasztronómiai bemutatókkal csábítsuk a vendégeket.
Mit takarnak a kulturális események pontosan?
A legtöbb esetben zenét, általában jazz-t vagy népzenét. Nálunk a birtokon szombat este Herczku Ágnes és Nikola Parov koncert lesz. De úgy gondolom, hogy a kultúra nemcsak így értelmezhető, nagyon fontos a gasztronómia tekintetében is. Ehhez a vonalhoz köthető például, hogy több helyszínen erdőbényeiek főznek majd jellegzetes helyi ételeket.
Kizárólag így épül fel az ételkínálat vagy lesznek más források is?
Természetesen profikat is hívunk, az egyes borászatok egy-egy éttermi partnert választottak. Nálunk tavaly is az Oroszlános Borvendéglő főzött, most hideg zöldbablevessel, káposztás gombóccal és sült zöldségekkel tálalt vaddisznóraguval, francia lecsóval, arancinivel és gyümölcsös tejberizzsel készülnek.
Nem felejtkezhetünk el gasztroblogger vendégünkről sem. Idén is Ugrai-Nagy Tünde érkezik hozzánk férjével, akik az Ízbolygó és a Grillbolygó nevű blogokat vezetik. Ők hátszínnel, malaccsászárral, csirke kebabbal és tócsnival várják az éhes vendégsereget. A két menüsor egyébként azért is különleges lesz, mert készítőik igyekeznek majd helyi alapanyagokat felhasználni hozzájuk.
Őszre készültök még valami újdonsággal?
Bevallom, egy kicsit megcsúsztunk az idő szempontjából – legalábbis a Furmint Februárhoz képest - de még egy komoly tervünk van az év második felére. Zelenák István tokaji történész barátunknak hála ugyanis kiderült, hogy a legrégebbi furmintot említő dokumentum erdőbényei kötődésű.
A sárospataki levéltárban talált rá egy 1611-ből származó egyházmegyei jegyzőkönyvre, amelyben szerepel a fajta neve. Ennek pedig épp most van a 400. évfordulója. Ebből az alkalomból készíteni fogunk 400 palack „Furmint 400” elnevezésű bort, valamint szeretnénk kiadni egy kis füzetet, amelyben a furmint eredetével foglalkozunk. Ha ez elkészül, biztosak lehettek benne, hogy a jövő évi Nagy Furmint Február kóstolóra viszünk majd belőle.
Az erdőbényei újdonságok után térjünk vissza az International Wine Challenge-re, most következzen a teljes magyar éremtáblázat.
Aranyérem
Tokajicum Borház Tokaji Reneszánsz Cuvée 2008
Royal Tokaji Aszú 5 Puttonyos 2007
Ezüstérem
Béres Tokaji Aszú 6 Puttonyos 2007
Borpalota Fríz Mátrai Hárslevelű 2008
Füleky Tokaji Aszú 6 puttonyos 2007
Gróf Degenfeld Pincészet Tokaji Szamorodni 1999
Tokaj Kereskedőház Tokaji Késői Arany 2009
Tokajicum Borház Tokaji Asszúesszencia 2007
Bronzérem
Bankert Szőlőbirtok Villányi Zöld Veltelíni 2010
Béres Tokaji Omlás Furmint 2008
Danubiana John Josh Chardonnay 2009
Donatello Sauvignon Blanc 2010
György Villa Etyeki Sauvignon Blanc 2010
György Villa Pázmándi Syrah 2009
Kovács Nimród Borászat Egri Furmint 2009
Matra Mountain Sauvignon Blanc 2010
Nyakas Budai Irsai Olivér 2010
Nyakas Budai Riesling 2009
Nyakas Budai Sauvignon Blanc 2009
Royal Tokaji Furmint 2008
Royal Tokaji Late Harvest 2009
Tokaj Kereskedőház Tokaji Furmint 2010
Ajánlott, commended oklevél
Campanula Pinot Grigio 2010
Chapel Hill Chardonnay Brut pezsgő
Chapel Hill Sweet Sparkling
Danubiana Budavar Pinot Bianco 2009
Dobogó Pincészet Tokaji Furmint 2009
Donatello Pinot Grigio 2010
Dula Szőlőbirtok és Borgazdaság Egri Hegybíró Bora - Egri Bikavér 2005
Francois President Rosé Brut 2006
György Villa Villányi Merlot 2007
György Villa Pázmándi Pinot Noir Rosé 2010
Hungária Extra Dry
Kovács Nimród Borászat Egri Chardonnay Battonage 2008
Kovács Nimród Borászat NJK 2005
Matra Mountain Cabernet Sauvignon 2010
Molnár Borpince Dunaföldvári Cabernet Sauvignon 2007
Nagyréde Estate Sauvignon Blanc 2010
Patricius Tokaji Száraz Furmint 2009
Royal Tokaji Furmint 2009
Szent István Korona Etyeki Irsai Olivér 2010
Tokaj Kereskedőház Tokaji Aszú 6 puttonyos 2006
Varga Pincészet "Aranymetszés" Badacsonyi Olaszrizling 2009
Varga Pincészet Badacsonyi Olaszrizling Jégbor 2009
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
A Top 100 legjobb bor közé már csak aranyérmesek kerültek
Megjelent a Winelovers Wine Awards eredményeit listázó digitális kiadvány
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!