Pécsi Borozó Magazin
Új nyomtatott sajtótermék a piacon
2008-05-08 | Vizi CsengeIngyenes. Formabontó méret. Színes külső és belső. Ha belelapozunk, meglepően sok fotó-illusztráció tarkítja az oldalakat. Kellemes érzést kelt a szemnek. Letisztult és egyben van, nagy a harmónia a cikkek tartalma, a tördelés és a kinézet között, olyan ez, akár egy jó bor. Élvezet kézbe venni és „megkóstolni”. Hulljon hát le a lepel erről a csemegéről! Ez a Pécsi Borozó címet viselő újság a Pécs-Szekszárd-Villány, vagyis a Pannon Borrégió gasztronómiai és bormagazinja.
Nem túl gyakori, sőt, mondhatnánk elég ritka, hogy egy magazin ingyenes legyen. Nem beszélve arról, ha ez a társadalom egy viszonylag vékony rétegét célozza meg. Mert bár sokan fogyasztanak bort, mégis milyen kevesen vesznek meg egy-egy újságot, hogy erről a témáról bővebben tájékozódjanak. A Pécsi Borozó csapata talán pont ezért (vagy ennek ellenére?) merész vállalkozásba kezdett.
Nem szaklapot akartak létrehozni, hanem egy olvasható, érdekes magazint, ami olvasóját közelebb viszi a borokhoz, a borászokhoz és természetesen egymáshoz, a borok kedvelőihez is. Ahogy ők mondják, ez egy virtuális borozó. És valóban! Azon túl, hogy Mustra rovatukban bemutatják az első negyedév bor újdonságait, amelyeket a szerkesztőségükbe küldött mintákból, vakteszt után pontoztak és végül a „legjobbakat” tárták a nagyközönség elé, tudósítások, ajánlók olvashatók a régió eseményeiről, versenyekről, különböző gasztronómiai rendezvényekről (Morzsák rovat).
A Mustra mellett másik két vakteszt is segíti a borkedvelők eligazodását ezen útvesztőkkel teli (bor)világban. Az első számban, ami 5000 példányban jelent meg, a fehérborok és kadarkák országába csábítanak minket. Egy-egy teszten több mint 10 bort mutatnak be a kóstolók, akik a szerkesztőség tagjain kívül borászatokból, éttermekből és vinotékákból érkeztek, például Csonka Máté (A Hordó Vinotéka), Háber Tamás (Aranykacsa étterem), Iványi Emese (Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet) és még sorolhatnánk. Azonban egy személyt még mindenképp meg kell említeni a tesztelők sorából, mégpedig Damir Fabijanić-ot, aki a horvát Iće i piće gasztronómiai magazin főszerkesztője. Tehát ebből is látható, hogy a magazin szerkesztői nyitottak más országok felé is. Ezt szeretnék is rendszeresíteni, és minden újabb számban fel fog tűnni egy-egy külföldi vendég neve is.
Nem véletlen, hogy Horvátország felé nyitottak, hisz a Pécs Európa Kulturális Fővárosa 2010 programba foglalt Déli Kulturális Övezet a Pécsi Borozó értelmezésében a Déli Borkulturális Övezet. Ennek fényében a hazánkat délről övező országokba fog kitekinteni az újság, vagyis Olaszország, Horvátország, Ausztria, Szlovénia, Szerbia és Románia éttermeit, borvidékeit, borászait ismerhetik majd meg az érdeklődők.
De házunk táján, vagyis Pécs, Szekszárd, Villa és Tolna környékén maradva biztosan állítható, hogy aki felkutatja a magazint egy-egy vinotékában, étteremben vagy boros helyen, nem fog lemaradni semmiről és senkiről! Ugyanis külön hasábokat szentelnek borászok bemutatására, amely talán megkönnyíti egy-egy bor bevésődését agyunka, hisz ha a pincészetek nevéhez egy-egy arc is társul, főleg, ha még filozófiájukról, nézeteikről is képet kapunk, az hatalmas segítség lehet a boltban vagy étteremben borválasztáskor. A külföldi borászatok sorát Vlado Krauthaker, a horvát kísérletező kedvű tradicionalistája nyitja egy interjú keretén belül. Természetesen borait is ismertetik a cikk szerzői.
Nem érdemes csupán a boroknál leragadni. Egy magazin is attól érdekes, attól olvasmányos, ha széles spektrumon mozognak témái. A borokhoz legtöbbször pedig elengedhetetlen a jó étel, amit egy séf készít el (amennyiben nem otthon főzi meg a ház asszonya). Így hát a Pécsi Borozóból sem maradhat ki a gasztronómia ezen vonala. Egy-egy interjú fiatal séfekkel (pl. Várvizi Péter, a Susogó étterem mesterszakács), egy-egy étterem bemutatása (pl. az olasz Da Beppino ristorante), no és az elmaradhatatlan recept (természetesen Horvátországból) színesítik az amúgy sem unalmas oldalakat.
Nagyobb kiruccanást is tehetünk gasztronómia cifra világában, mégpedig Frei Tamással, aki egy idős bácsival beszélgetett Etiópia fővárosában. Öcsi bácsi (így hívják a veterán etióp urat) Budapesten tanult a Testnevelési Főiskolán, de egy dolgot nem nagyon tudott megszeretni: a cukrot. Ő még a kávét is sóval issza. Hogy miért? Az csakis a cikkből derül ki!
A nyomtatott orgánum mellett online verziót (www.pecsiborozo.hu) is olvashatnak a téma elkötelezettjei, ahová azonban – a magazin negyedévi megjelenésével ellentétben - minden nap egy-egy rövidebb hír vagy cikk kerül fel, amit kommentálni is lehet. A főszerkesztő, Győrffy Zoltán nem titkolt célja megmozgatni az olvasókat is, hogy nyugodtan tegyék fel kérdéseiket, szóljanak hozzá a cikkekhez, értékelésekhez, megosztva így egymással a gasztronómia tudományát.
A következő szám megjelenése június első hetében várható, melyben már a nyár gasztronómiai kellékeit szolgálják fel az olvasóknak! Keresésre felkészülni, tollakat élesíteni, irány a Pécsi Borozó felkutatása!
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!