Pinceszemle: Dénes Hegybirtok 2013
Dénes Tibor válaszolt
2013-08-15 | Tóth AdriennDénes Tiborról azt is mondhatjuk, némileg kilóg a somlói termelők sorából, hiszen, nem a borvidék központját alkotó Somlón dolgozik, hanem a hivatalosan szintén Nagy-Somlói borvidékhez tartozó Ság-hegyen. A pince borainak többségét fehér tételek alkotják, ám található köztük egy kékfrankos, és a standard borokon túl rendre akadnak kis szériában készülő különlegességek is. Nézzük, mit kóstolhatunk tőle mostanában!
Két rizlinggel is foglalkozunk, a rajnaival és az olasszal. Az előbbiből jelenleg a 2011-es évjárat van forgalomban, amelyet elsőként láttunk el csavarzárral. Azért döntöttünk e lezárási mód mellett, mert egy, az eddigieknél frissebb, lendületesebb bort akartunk elkészíteni, és tapasztalatunk szerint a lezárási mód ezt jelentősen befolyásolja.
A borkészítés folyamatán milyen módon változtattatok az elvárt eredmény érdekében?
Egyrészt lerövidítettük a hordós érlelés időtartamát, másrészt a bor egy részét csak tartályba töltöttük. A 2011-es tétel e két stílus házasításából született. A jövőben elképzelhető, hogy válogatások kisebb mennyiségben önállóan is megjelenjenek majd e gondolatmenet folytatásaként.
Mi a helyzet az olaszrizlinggel?
Mivel a korábbi ültetvényeinket egy újratelepítés miatt kivágtuk, a 2008-as volt az utolsó évjáratunk a régi ültetvényről. 2009 és 2010 kimaradt, a 2011-est már lepalackoztuk, de a savainak kell még az érlelés, ezért egyelőre nem kapható.
A korábbi ültetvény 80-90 éves gyalogtőkékből állt, de már nagyon jelentősek voltak a hiányok a szőlőben. A terület, amelyet olaszrizlinggel újratelepítettünk, nyugati lejtésű, bazalttufás talajú és magas fekvésének köszönhetően vékony humuszréteggel rendelkezik. Az új tőkéket a többi ültetvényünkhöz hasonlóan alacsony kordonon műveljük, a fekvés meredeksége miatt kialakított mikroteraszokon. Az innen származó 2011-es Olaszrizling várhatóan csak jövőre kerül a piacra, és az is előfordulhat, hogy mindössze egy borbárban lesz majd kapható.
A Dénes Hegybirtok portfóliójában helyet kap a furmint is. Melyik évjáratnál tartotok most?
A 2010-es most fut ki végleg, a 2011-est épp palackozásra készítjük elő: már kivettük a hordóból, most a tartályban várakozik. Ez amolyan birtokfurmint, hiszen három parcella terméséből áll össze. A bort hordóban erjesztettük és érleltük, örülök annak, hogy gazdag, krémes textúrája mellett meg tudta őrizni a savait. 1600 palackot töltünk majd le belőle.
A fajta kapcsán készülünk még egy érdekességgel, egy 2011-es késői szüretelésű tétellel. A szőlőt akkor szüreteltük, amikor az már botritizálódni kezdett. 80 gramm/liter fölötti cukortartalommal rendelkezik, a somlói borokra érvényes termékleírás szerint főbort készítünk belőle. Ennek egyik feltétele a kétéves hordós érlelés, amely most még folyamatban van.
Az ismert fehérborok mellett akad újdonság is a sorban?
2012-ből először készítünk fajtatiszta szürkebarátot.
Miért csak most?
Eddig nem tetszett önmagában a fajta, ezért mindig a házasításokban használtam fel. A szőlőt 2007-ben telepítettem, de 2012-ig nem adott ilyen gyümölcsös, barackos aromákkal bíró végeredményt. A szőlőt szeptember 8-án szüreteltük egy mélyebb, hidegebb talajú ültetvényről. Tartályban erjedt és ott is érett, csak a palackozás előtt került néhány hónapra hordóba. Viszonylag magas az alkoholtartalma, de mivel egyébként megvan mindene, számomra ez nem zavaró.
Mi újság a kékfrankossal?
A 2011-es Kakas 18 hónapot töltött kishordóban. A meleg évnek köszönhetően egy erőteljes meggyes, cseresznyés gyümölcsösség jellemző rá, amelyet a hordó füstös, fűszeres jegyei szépen kísérnek. Általában mindenki idegenkedni szokott a somlói vörösboroktól, de ha az északi típusú vörösek kedvelői megkóstolják, megváltozik a véleményük.
Mik a közelmúlt eredményei és a tervek a jövőre nézve?
Minden ültetvényünket újratelepítettük, és mára termőre fordult mind a három hektár. Ezzel elértük azt a tőkeszámot, amit szerettünk volna, nem tervezünk további bővítéseket. A közelmúltban bővült a gépparkunk egy, a hordósterilizálást lehetővé tevő gőzfejlesztővel és a szőlőben egy mulcsozóval. Most a pincét szeretnénk felújítani, és azt fejleszteni a szükséges eszközökkel, például igyekszünk bővíteni a tartály- és hordókapacitásunkat.
Új dizájnnal is készülünk meglepni a piacot, meg magunkat is. Úgy érezzük, elérkezett az idő a komolyabb borok bemutatására és megfogalmazására a kommunikációnkban is.
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!