Rövid borhírek Ausztriából
Új eredetvédelmi kategóriák
2010-05-18 | Tóth AdriennAusztria évente körülbelül 250 millió liter bort állít elő, amely a világ bortermésének kevesebb, mint 1%-át jelenti. A termés nagy részét a klasszikus európai modellnek megfelelően alacsony palackszámmal dolgozó kisebb pincészetek hozzák forgalomba, amelyeknél jól megfigyelhetőek az évjáratok közötti különbségek. Hazánkhoz hasonlóan ebben az országban sem döntő az óriási mennyiséget produkáló márkák jelenléte. A következőkben több hír keretében is foglalkozunk majd a helyi földrajzi megnevezésekkel.
Megszületett az Eisenberg DAC
Az osztrák eredetvédelem egy újabb egysége született meg Eisenberg DAC név alatt idén márciusban. Kizárólag a Südburgenland régióban található Oberwart, Güssing és Jennersdorf települések kékfrankosai, azaz blaufränkischei alkotják az új, immár hivatalosan is eredetvédett bort.
Az osztrák eredetvédelmi szabályozásnak vannak általános feltételei, de ezen felül minden borvidéknek megvannak a speciális követelményei is, Eisenbergben például kizárólag kékfrankosból készülhet ezzel a minősítéssel megjelölt bor.
A körülhatárolt területen belül mindössze 150 hektáron díszlik kékfrankos, a helyiek azonban ezt, a nem túl nagy mennyiséget nagyra tartják egyedi tulajdonságai miatt. Egy tipikus Eisenberg DAC ugyanis a gyümölcsösség mellett rendelkezik egy minerális-fűszeres karakterrel is, amely az osztrák gazdák szerint az agyagos, ásványi anyagokban gazdag talajnak köszönhető. Ezen ízvilág minél teljesebb megőrzése érdekében bár az acéltartály mellett a borok hordós érlelése is megengedett, ez utóbbi nem érheti el azt a fokot, hogy a borból kiérezhető legyen.
Az első Eisenberg DAC borok a 2009-es szüret terméséből csak 2010. szeptember 1. után kerülhetnek piacra. A magasabb kategóriájú, Reserve borok esetében – ahol finoman megjelenhetnek a nagyfahordós érlelés aromái – már a 2008-as év termése is használható, a borok a szüretet követő második év márciusától léphetnek a nagyközönség elé.
Kétszintes lett a Weinviertel DAC
Ausztria immár héttagú eredetvédelmi rendszerének másik újdonsága, hogy a 2003-ban elsőként hivatalossá váló DAC körzet, a Weinviertel - a többiekhez hasonlóan - a 2009-es szürettől két minőségi szinten készíti borait.
A Reserve kategóriát ugyanis csak a Weinviertel DAC megalapítása után hozták létre a később hivatalossá váló körzetekben, amelyekben egyetlen kivételtől eltekintve már a kezdetektől két szinten készíthették boraikat a pincészetek. A sorból csak a Leithaberg DAC lóg ki, amely kizárólag a Reserve kategóriában engedélyezi a földrajzi megjelöléssel ily módon minősített borok forgalmazását.
A Weinviertel borászszövetségének vezetője, Roman Pfaff szerint ez a lépés arra sarkalja majd a borok készítőit, hogy csúcsboraikat a Weinviertel név alatt hozzák forgalomba, ez pedig jót tesz majd az elnevezés presztízsének.
A Weinviertel Reserve DAC bor az alap kategóriához hasonlóan kizárólag zöldvelteliniből készülhet, és a következő minőségi paramétereknek kell megfelelnie: hordoznia kell magán a tipikus zöldveltelinik borsos aromáját, száraznak, szerkezetileg sűrűnek és erőteljesnek kell lennie, valamint az is lényeges, hogy hosszú lecsengéssel zárjon a korty. A borban a botrytis és a hordós érlelés visszafogott jegyeit tolerálják. A bor minimális alkoholtartalma 13%, és a szőlő kizárólag a régió határain belülről származhat.
Az osztrák borexport jó évet zárt
Az előzetes elvárásokkal ellentétben, amely stagnálást várt 2009-től, növekedett az osztrák borexport az elmúlt esztendőben. Az Osztrák Bor Marketing Bizottság statisztikai adatai szerint mennyiségileg 5,3%-kal, értékben azonban 16%-kal növekedett a kivitel a 2008-as eredményekhez képest. A majdnem 70 millió liter bor értéke 119 millió euró, azaz majdnem 33 milliárd forint volt.
A hír azért is érdekes, mert az általános osztrák export a gazdasági helyzet következtében összességében 20%-kal visszaesett. A borok kiemelkedően jó szerepléséért az olyan hagyományos piacok, mint Németország, Svájc és Liechtenstein mellett Hollandia, Svédország és Japán volt a felelős.
A helyi borászszövetség elnöke, Josef Pleil szerint az, hogy az osztrák borászat ennyit haladt előre az elmúlt 10 évben, és hogy egy ilyen hátrányos gazdasági szituációban, mind mennyiség, mind érték tekintetében emeli tudta kivitelét, nemcsak a borászoknak, de a kiemelkedő munkát végző Osztrák Bor Marketing Bizottságnak köszönhető.
Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!