A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Új szőlőfajták Rioja palettáján

Rövid borhírek Spanyolországból 1. rész

2009-08-10 | Tóth Adrienn


Rioja Spanyolország leghíresebb vörösboros borvidéke. A 11. század óta viseli büszke nevét, amelynek pontos eredete a homályba vész. A legvalószínűbb változat szerint a Rio Oja nevű apróbb folyó volt az ihletadó, de vannak olyanok is, akik egy, a rómaiakat megelőzően itt élő törzset, vagy a rojaként emlegetett vöröses színű helyi talajt vélik a kifejezés forrásának. A következő összefoglalóban két hír is erről a régióról szól.


Riojában készülnek a legegészségesebb borok

Egy, a 2008-as évjáratban folytatott kísérlet eredményeként kilenc riojai borban az átlagot messze meghaladó resveratrol tartalmat mértek. A speciális kezelés mind a szőlészeti, mind a borászati munkákat érintette, folyományaként pedig a resveratrolt nevű polifenol mennyisége, amelyet a vörösborok legtöbb pozitív egészségügyi hatásáért felelőssé tesznek, az eddigi legmagasabb méréseket haladta meg 79%-kal.

Ki szereti a sherryt?

A sherry, akár a többi erősített bor, nem igazán mondható divatosnak. A könnyebb, üdébb, gyümölcsösebb borok korát éljük, kevesen értékelik a majd’ 20%-os alkoholtartalommal bíró borkülönlegességeket.

Spanyolországon kívül ennek az italnak a két legjelentősebb fogyasztói tábora az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok. Míg az utóbbiban úgy tűnik, mégsem áldoz le a sherry kora, hiszen mind az édes cream sherry-k, mind a szárazabb típus iránt nő az érdeklődés, addig az angoloknál koránt sem ilyen ideális a helyzet.

Az országban ugyanis a spanyol bortípus fogyasztóinak csaknem fele a 65 év feletti korosztályból való. Félő tehát, hogy szép lassan kihal a sherry ivás hagyománya. A szakemberek szerint – ha meg akarják fordítani a trendet - legalább hat új fogyasztót kell rábírniuk az ital megismerésére, minden jobblétre szenderülő tradicionális sherry-fogyasztó után.

Új fajták a Rioja borokban

Eddig, ha egy címkén az állt, hogy Rioja, és a palack fehérbort rejtett, szinte biztosak lehettünk abban, hogy főleg a viszonylag semleges viura szőlőfajtából készült. Ehhez adhattak egy kevés malvasiát az íze és savai, vagy garnacha blancát a teste miatt.

Idén nyáron azonban bővítették a felhasználható fajták listáját, amire felkerült három ősi, már az eltűnés határán álló szőlő is: a maturana blanca, a tempranillo blanco és a turruntés (nem azonos a torrontésszel) és három olyan, amely széles nemzetközi ismertségnek örvend: a sauvignon blanc, a chardonnay és a verdejo.

Bár az újak eztán sem kerülhetnek többségbe, minthogy a bornak legalább 51%-ban továbbra is viurából kell állnia, a változástól mégis azt várják a helyiek, hogy az újítás növeli a borok gyümölcsösségét és népszerűségét a modern fogyasztók körében.

A bővítés nem kerülte el a borvidéket meghatározó vörösborokat sem. A Rioja sötétebb tételeihez eddig négy szőlőt: garnachát, gracianot, mazuelot és tempranillot használhattak. Mára ez a sor három új taggal bővült, felkerült rá a maturana tinta, a maturana parda és a monastel (nem azonos a monastrellel).

A változást kettősség övezi, kétség sincs ugyanis a felől, hogy mennyire helyük van a borvidéken a hajdani, autochton fajtáknak, a nemzetközi fehérszőlőkkel kapcsolatban azonban egekbe csaptak az indulatok. Hiszen tekintettel arra, hogy a borvidék szinte minden használható pontját szőlő fedi, az új fajtákat csak a hagyományos, spanyol szőlők kárára lehet majd telepíteni.

Spanyol hírösszefoglalónkat folytatjuk.


Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!