Újabb fejlemények erőmű ügyben
Miniszteri támogatást kapott a projekt
2010-03-17 | Tóth AdriennSok vihart kavart már a szerencsi szalmatüzelésű hőerőmű terve, hiszen annak látványa, környezetterhelő tevékenysége, a miatta helyi utakra kényszerülő plusz forgalom nemcsak önmagában jelent veszélyt a vidékre, hanem a Tokaji borvidék világörökségi címét is fenyegeti.
Az UNESCO világörökségi címének elvesztése pedig nemcsak kulturális és turisztikai szempontból jelentene visszaesést, hanem általa a Tokaji borvidék kerülne lépéshátrányba. Az a Tokaj, amely nem jellemezhető egyszerűen úgy, mint egy, a huszonkét magyar borvidék közül. Tokaj az a borvidék, amely a mieink közül nemzetközi viszonylatban a legtöbb eredetiséggel, a legnagyobb potenciállal bír, így jelképe a magyar borkultúrának.
Többször lángoltak már fel viták és tiltakozások a szerencsi szalmatüzelésű erőmű ügyében, ezek azonban inkább amolyan elrettentő és figyelemfelkeltő célt szolgáltak, hiszen a projekttel kapcsolatban eddig felmerült állami vagy magántulajdonban lévő beruházók idővel visszaléptek.
Köszönhető ez a helyi ellenállók mellett annak a ténynek is, hogy az UNESCO Világörökségi Bizottsága eljárást indított a Magyar Köztársaság felé, amely során a 2009-ben megtartott Sevilla-i ülésén azt kérte a kormánytól, hogy vizsgálják felül, és jelentősen változtassák meg a tervezett létesítmény kialakítását, valamint küszöböljék ki a kultúrtáji értékeket veszélyeztető negatív közlekedési hatásokat.
A témával kapcsolatban már létezik egy, a jövő szempontjából elrettentő példa is. A precedens értékű esetre 2009 júniusában került sor, amikor az UNESCO megfosztotta világörökségi címétől a Drezda közelében fekvő Elba-völgyi kultúrtájat, mert véleményük szerint, a megkezdett autópályahíd építés visszafordíthatatlanul károsította a helyszín értékeit.
Hogy ez történne-e Tokaj esetében is, abban persze az esemény bekövetkeztéig nem lehetünk teljesen biztosak. Tény azonban, hohy az UNESCO részéről megkerülhetetlen előírás, hogy az erőművet érintő eljárás lezárásáig, azaz esetünkben jövő nyárig, semmilyen építési munka nem támogatható. Ennek ellentmondani látszik az, hogy az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank Zrt. a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium jóváhagyásával vállalta az erőmű pénzügyi támogatását.
Az információkról értesülve nyolc meghatározó, a borvidéken tevékenykedő szakmai szervezetek, a Tokaj Reneszánsz, a Tokajvinum Hungaricum, a Bormívelők, a Mádi Kör, a hegyközség, a Tokaji Borbarátnők és a két Tokaj-Hegyaljai Borút Egyesület nyílt levelet intézett Hiller István oktatási és kulturális miniszterhez, a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottság vezetőjéhez a jelenleg kialakult helyzettel kapcsolatban.
A szituáció ugyanis kormányzati szinten is elég ellentmondásos, hiszen amíg a 2009 elején az oktatási Minisztériumhoz tartozó Kulturális Örökségvédelmi Hivatal által készített hatástanulmány és a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosi Hivatala a helyszín felülvizsgálatát javasolta, addig a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium élén álló Varga István jóváhagyta a Magyar Fejlesztési Bank projektet érintő anyagi támogatását.
A nyílt levél többek között az iránt érdeklődik, hogy az állami tisztségviselők részéről ki vállalja majd a felelősséget, ha bekövetkezik a legrosszabb eset, azaz a jóváhagyásukkal létrejött erőmű miatt, előbb valóban előbb felkerülünk a „veszélyeztetett világörökségek listájára”, majd törlik Tokajt a világörökségi helyszínek közül.
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!