Így lesz valaki egy év alatt végzett borász #25
Az óra, amin visszarepültünk a 19. századba
2020-06-23 | Geri Ádám
Június 13: szakmai gyakorlat
Június 13-i gyakorlat azért (is) marad emlékezetes, mert a csapat az online kémia vizsgáról érkezett. Sajnos nemcsak a felejthetetlen kémiaórák végét jelentette ez az aktus, az egyes tanegységek befejezését jelentő összes modulzáró vizsga lezajlott. Aki ezeket sikerrel vette, mehet a végső megmérettetésekre, az írásbeli, gyakorlati és szóbeli záróvizsgára. A tét ezeken már az OKJ-s oklevél lesz.
A gyakorlatot a lapszűrővel való ismerkedéssel kezdtük, ami már nem is igazán volt ismerkedés, mert a vizsgaborunk elkészítése során többször is előkerült ilyen berendezés. Az itt látható darabot kell a gyakorlati vizsgán beüzemelnie annak, aki ezt a tételt húzza.
A(z egyik) becsapós része a műveletnek, hogy a szűretlen bort a rendszerbe bevezető támasztólap megegyezik a megszűrt bort kivezetővel. Mindössze annyi a különbség, hogy máshogy kell őket behelyezni a szűrőbe - a gyűrűkből képzett elvezető csatornának előbbi esetében a bemeneti csonkhoz, utóbbi esetében a kimenetihez kell illeszkednie.
Egy rövid ismertető erejéig előkerült a membránszűrő is, amit szintén a vizsgaborunk okán már működés közben is láthattunk.
Akárcsak az Enolmatic palackozó berendezést. Győrffy Géza tanár úr elmesélte, hogy a maga nemében olcsónak és egyszerűnek számító gép ehhez képest igen sok borászatban megtalálható, mert bizonyos keretek között ugyanúgy elvégzi a feladatot, mint jóval drágább társai. Vákuumtöltő, ezért gyöngyöző- és habzóborok töltésére nem alkalmas. Mielőtt a bor a töltő részbe kerül, egy elékötött membránszűrőn megy keresztül. (Tipp a majdani vizsgázónak, aki ezt a tételt húzza: figyelje a nyilakat a membránszűrő fekete fedelén, az sokat segít.)
A töltőfejnek állítható a magassága, így szabályozható a töltési mennyiség.
A töltést természetesen mindenkor megelőzi a palack sterilizálása, kénessavas vagy desztillált vízzel. A szerkezetről itt található egy videó, ami sokkal viccesebb, mint ez az állókép.
Szintén gyakorlati vizsgatétel a habosítás, vagyis a lúggal tisztítás, amit a pincén illetve azok tartozékain (például tartályok) egyaránt alkalmaznak.
Részei: habosító tartály és a habosításhoz szükséges túlnyomást biztosító kompresszor (tanár úr a képen utóbbit csatlakoztatja az előbbihez).
Ő pedig a lúg, amit előbb vízzel hígítunk majd habosítunk. Maró anyag, használatához védőfelszerelés szükséges.
Természetesen a védőfelszerelés mibenlétéről is kaptunk felvilágosítást. A kép sajnos nem adja vissza hűen a divatbemutató hangulatát.
A különbség elég jól látszik az alaposan megtisztított (behabozott majd megsikált) felület javára.
Zárásként tanultunk egy kicsit a Kossuth-présről.
A tangazdaságban már csak kiállítási darab, nekünk viszont még vizsgatétel a kétnyomólapos horizontális mechanikus prés.