A pincészet borbemutatása
Pincészetünkben a friss, üde tételek mellett a nagytestű fehérborokra is szeretnénk komoly hangsúlyt fektetni. Ehhez a típushoz szolgáltat alapanyagot az utóbbi években telepített és mára termőre fordult ültetvényeinkből a chardonnay, a pinot blanc, a viognier és az olaszrizling egyaránt. A felsorolt fajták alkalmasak arra, hogy a szőlőt a technológiai borkészítés szabályain túl tovább hagyjuk a tőkén és kicsit túlérleljük az érett ízek érdekében. Az így szüretelt szőlőt egészfürtben préseljük, majd 500 literes tölgyfahordóban érleljük. 8-10 hónapos érlelés után kerülhet sor a házasítást alkotó fajták kiválasztására és egymáshoz viszonyított arányuk meghatározására. A 2008-as évjárat esetében az alapfajta mintegy 60%-ban a chardonnay, amit 20%-ban olaszrizling egészít ki. A fennmaradó 30% pinot noir fajtából származik. Első pillanatban meglepő lehet a fajtahasználat, hiszen ez utóbbi alapvetően egy kékszőlőfajta s vörösbor készítésére használjuk. Jelen esetben a fürtöket egyben töltöttük a présbe, a lehető leggyorsabban és legkíméletesebben préseltük ki, hogy a szőlőbogyó héjában lévő színanyag-tasakocskákat meg ne sértsük s ezáltal megakadályozzuk annak mustba történő kerülését. Az így nyert mustot hordóban erjesztettük borrá. E rendhagyó házasítás eredménye a 2008-as évjáratú Hemina! A bor pohárba töltve nagy testről árulkodik, színében aranysárga tónusokkal. Illatában egyszerre van jelen a hordós erjedés-érlelés mogyorós-vaníliás vonala és az alkalmazott fajtákból eredő banános-ananászos világ. Ízében a fent említett tropikális gyümölcssor társul a hosszú idejű finomseprőn tartás adta krémes érzettel. Jól érlelhető, komoly bor, amelyet főételek mellé ajánlunk a sült húsoktól a grillezett zöldséges fogásokig.
Érlelési információkTölgyfahordós érlelésen (500l) esett át. |
Pinceidő2013-2015 |
Hol vásárolható meg
Megvásárolható Pannonhalmán a Főapátság és a Pincészet ajándékboltjaiban, valamint országszerte a Budapest Bortársaság által ellátott borszaküzletekben és éttermekben.
Pannonhalmi Apátsági Pincészet bemutatása
A pannonhalmi monostor szerzeteseinek életét századokon át nap mint nap végigkísérte a szőlő és a bor, a második világháborút követő államosítások azonban elpusztították a közel ezer évig virágzó apátsági szőlő- és borművelő hagyományt. A közelmúlt változásai által biztosított lehetőséggel élve a Pannonhalmi Főapátság és a MKB Bank Zrt. elhatározta, hogy összefogással visszahozza nemzeti kultúránk e fontos részét. Az apátsági szőlő- és borművelő hagyomány újrateremtése a régi apátsági birtokok egy részének visszavásárlását követően a szőlőtelepítési programmal kezdődött, majd az új pince és borház kialakításával folytatódott, 2004. márciusától pedig már látogatható az újraindított Apátsági Pincészet.