A Kilencedik szimfónia egy zöldveltelini
Paul Kiefert kérdeztük 2. rész
2013-08-14 | Tóth AdriennMiután közelebbről is megismertük a Bécsi borvidéket annak egyik legelismertebb termőtájával, a Nussberggel és annak hagyományos ivóival, a heurigerekkel együtt, ideje rátérnünk a régió egy olyan klasszikus bortípusára, amelyet az utóbbi években egyre magasabb pozícióba igyekeznek eljuttatni a helyi borászok.
Cikkünk első részéhez kattints IDE!
Bécs egyik boros jellegzetessége a gemischter satz. Tudjuk, hogy a házasításon alapuló bortípus az utóbbi években átalakuláson megy át. Hol tart most ez a folyamat?
Úgy gondolom, a minőség felé történő elmozdulás fontos lépése lehet, hogy az Ausztriában DAC-ként ismert eredetvédelmi rendszerbe felvételt nyert a bor, így a 2013-as évjárattól a megadott feltételek megvalósítása esetén már a címkékre kerülhet a wiener gemischter satz DAC felirat.
Összefoglalnád a legfontosabb követelményeket?
Legalább három szőlőfajtából kell állnia úgy, hogy a legnagyobb hányadot adó se haladja meg az 50%-ot, és a legkisebb is elérje a 10%-ot. A szőlőalapanyag természetesen csak a borvidék határain belülről származhat. A lényeg azonban, ami ezt a bort megkülönbözteti a világ legtöbb más fehér házasításától, hogy az egy tételbe szánt szőlőfajtákat egy napon szüretelik, együtt préselik és erjesztik ugyanazon hőmérsékleten, ugyanazon élesztővel.
Milyen fajtákat használtok fel ti a gemischter satz-hoz?
Mi két bort is készítünk ebben a műfajban. A Mayer am Pfarrplatz Wiener Gemischter Satz rajnai rizlingből, zöld velteliniből, valamint két lokális fajtából a rotgipflerből és a zierfandlerből áll. A Rotes Haus Wiener Gemischter Satz-ot pedig szürkebarát, pinot blanc, chardonnay és tramini építi fel.
A pincészet kínálatát vizsgálva látjuk, hogy pezsgő is készül. Mióta?
Ez az ötödik évjárat, amióta pezsgőt készítünk. Az alapbor erjesztése még nálunk zajlik, de a pezsgősítésre egy ezzel foglalkozó pincéhez szállítjuk az alapanyagot. A tradicionális metódussal előállított pezsgőt zöld velteliniből készítjük, mert úgy gondoljuk, hogy a fajta fékezett aromatikája, élénk savai és frissessége miatt igazán illik ehhez a bortípushoz. Persze annak az érdekében, hogy a szőlő mindezekkel a tulajdonságokkal bírjon, az átlagosnál korábban szüreteljük azt az ültetvényt, amelynek termését a pezsgőbe szánjuk.
A pincészet és a zene kapcsolatában van egy, a heuriger harmonikáján túlmutató vonal is. Mi lenne ez?
Beethoven 1817-ben az Eroica megalkotásakor és a IX. szimfónia megírásának kezdetén itt, a 19. kerületben lakott. Mivel nem volt könnyű természet, többen is kitették, ilyenkor új lakóhelyet keresett. Ennek köszönhető, hogy a környéken négy-öt házról is elmondható, hogy otthont adott az ismert zeneszerzőnek.
Ennek állítunk emléket két borunkkal is, a Cuvée Eroicának és Beethoven No. 9.-nek már hosszabb története van a pincészetünknél. Az előbbi bor egy pinot blanc, míg az utóbbi egy zöld veltelini. Úgy gondoltuk, hogy ezek az itt elterjedtnek számító szőlőfajták alkalmasak arra, hogy a zeneszerzőnek a helyszínhez való kötődését egy bor által érzékeltessék.
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
Ausztria mércét állít a környezettudatos szőlőtermesztésben
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!