A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

A szüret időzítésén sok múlik

Ruppert Ákos a villányi franc-ról

2014-09-12 | Tóth Adrienn


A szüret időzítésén sok múlik

A villányi franc témáját körbejáró sorozatunkban a már régóta jól ismert nevek mellett most egy, az utóbbi években feltűnő fiatal borászt, Ruppert Ákost kérdeztünk a cabernet franc-ról a Ruppert Szőlőbirtok és Pincészet képviseletében. Ákos megosztotta velünk, hogy milyen pozíciót élvez a szőlőfajta a pince repertoárjában, és beszélt a fajta jelentette kihívásokról is.


„27 hektáron gazdálkodunk, ebből kicsivel több, mint két hektárt borít cabernet franc. A fajta fontosságát bizonyítja, hogy a legjobb fekvésű ültetvényünkre telepítettük, Diósviszló település határába, amely a borvidéken belül a siklósi térségben található. Ez a tizenegy éves szőlő modern szemléletnek megfelelően kerül kialakításra, hiszen az 5000 tőke/hektáros sűrűségnek köszönhetően magas minőséget érhetünk el. A cabernet franc esetében 1-1,5 kilogrammos terhelést alkalmazunk.

 

Alapvetően úgy látjuk, hogy még jó darabig elsősorban fajtaborokon keresztül szeretnénk megmutatni ezt a szőlőt, minél teljesebben megjelenítve a franc-ban rejlő potenciált. Az tapasztaljunk, hogy ennek a hozzáállásnak köszönhetően az évjáratok eltérő adottságai mellett vagy a legjobb, vagy a második legjobb borunkat mindig ez a fajta adja. 

 

 

2011-ben például a véleményem szerint a merlot teljesített jobban, robusztusabb, villányiasabb volt, igazi versenybor; míg a franc harmonikusabbra, barátságosabbra, kerekebbre, izgalmasabbra sikerült. Ezzel szemben mind 2007-ben, mind 2009-ben a franc bizonyult az első befutónak, amely a töményebb alapanyagnak, a magasabb alkoholnak, az erőteljesebb hordós érlelésnek, a kissé vadabb karakterének volt köszönhető.

 

A szüret időzítésén sok múlik

 

A fajta esetében az egyik kritikus kérdés szerintem, hogy még időben visszavegyük a terhelést, ugyanakkor nem engedhetjük, hogy töppedés induljon el a fürtökön; a fenolos érést igyekszünk kivárni. E borunk esetében bogyóválogatást alkalmazunk, majd hagyományos, nyitott kádas erjesztés következik. Ami a jövőben kihívást jelent majd számunkra, az az adott gyümölcshöz alkalmazkodva az optimális hordós érlelés megtalálása. Ide tartozik az új fahordó részaránya és az érlelés időtartama.”



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!