A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Az étel és borpárosítás legfontosabb szabályai

Nem ördöngösség a vendéglátás

2009-01-26 | Tóth Adrienn


Az étel és borpárosítás legfontosabb szabályai

Az ételek és borok párosítását tekinthetjük egy végtelenül kifinomult és elvont tudománynak, amelyet csak magasan képzett és emberfeletti ízlelőbimbóval rendelkező csodalények érthetnek, de nem érdemes. Az alapszabálynak ebben az esetben a végtelenül liberális „ahogy tetszik” elvet tekintjük. Fontos, hogy csak ezen alapszabály betartásával boldogok lehetünk akár életünk végéig. Ha azonban különleges élményekre vágyunk, amelyek érdekében hajlandóak vagyunk időnket és figyelmünket a témára irányítani, íme néhány olyan kipróbált elv, amelyek mentén érdemes elindulni.


Aperitif

Ma még mindig gyakran kerül aperitifként pálinka a poharakban. Fontos tisztában lenni azzal, hogy ennek magas alkoholtartalma blokkolja ízlelőbimbóinkat, így ehhez az italhoz akkor érdemes kezdő italként fordulnunk, ha nem elvárásainknak megfelelően sikerült a vacsora.

Ha azonban elégedettek vagyunk munkánkkal, ne hagyjuk, hogy egy párlat elfedje teljesítményünket. Ehelyett válasszunk inkább egy pohár száraz pezsgőt vagy egy friss, savgazdag fehérbort, amely gondoskodik majd a megfelelő étvágy kialakításáról.

Példa – egy pohár száraz pezsgő vagy sauvignon blanc mellé adhatunk olajos magvakat vagy olajbogyót vendégfogadóként.



Az ellentétek elve

Az ellentétek elve azt jelenti, hogy egy olyan étel-bor párost hozunk létre, amely azért működik, mert a két tag markánsan különböző. Ilyen lehet például az, amikor egy magas savtartalmú bort egy zsíros, vajas, tejszínes fogáshoz tálalunk.

Példa – Egy szép savgerinccel bíró rajnai vagy olaszrizling remekül egészít ki egy olyan vastag, sűrű tésztaételt, mint a túrós tészta vagy a spaghetti carbonara, de egy hasonló tulajdonságokkal bíró kékfrankos is zseniális lehet egy zsírosabb sertéshúsból készített étel mellett.

A párhuzamok elve

A párhuzamok elve pont a korábban elmondottakkal ellentétesen működik. Itt attól érzünk illőnek egy bort egy adott fogás mellé (vagy fordítva), mert hasonlóság van a két fél között.

Példa - Egy friss zöldségekből álló salátához, amely különböző salátatípusokból áll, és amelyet egy egyszerű olívaolajos-borecetes mártással és egy kevés fenyőmaggal tettünk kerekké, jól passzol egy üde, gyümölcsös, reduktív fehérbor, például egy chardonnay vagy egy zöld veltelini.

Az édesség foka

Ha édes ételt párosítunk édes borhoz, a legfontosabb, hogy a bor édesebb legyen, mint a desszert. Ez az elv sok esetben komoly nehézség elé állít minket, ha klasszikus édességeink mellé keresünk társat.



Pont emiatt, ha megvizsgáljuk a legtöbb borvacsora menüjét, egy kevésbé édes desszertet találunk majd. Ennek oka, hogy ezek az inkább az ízekre, mint az édességre koncentráló édes fogások nem fedik el a bort, hanem inkább teljes szépségében engedik tündökölni.

Példa – készítsünk krémeket friss gyümölcsökből, ezek szépen működnek együtt a késői szüretelésű, de fiatalos karakterű édes borokkal. Érettebb jegyekkel bíró borok esetében alapanyagul aszalt gyümölcsöket válasszunk.

Digestive

Záróitalként ihatjuk tovább az utolsó bort, amennyiben még van a palackban. Ha azonban az étkezés folyamán kiürültek az üvegek, és mi szeretnénk valami igazán különlegessel meglepni a társaságot, bontsunk ki bátran egy nagy testű, tanningazdag, ízletes vörösbort. Ezek a különlegességek ugyanis sokszor olyan nagy volumenűek, hogy nehéz hozzájuk megfelelő társat találni, teli hassal a vacsora után azonban minden bizonnyal szívesen kortyoljuk majd őket.

Ha bor helyett inkább egy párlatra vágyunk, bátran válasszunk a széles kínálatban kapható gyümölcs- vagy törkölypálinkákból. Egy intenzív illatokkal és ízekkel bíró, üde barackpálinka meggyőzi majd a társaság kényesebb tagjait is, hogy nemcsak a mézes pálinkák ihatóak.

Példa – ha egy szép érett merlot vagy cabernet sauvignont töltünk a poharakba az étkezést követően, kísérjük nagyon érett, hegyi keménysajt szeletekkel vagy magas kakaó tartalmú, jó minőségű étcsokoládéval. Pálinka mellé pedig adjunk aszalt gyümölcsöket vagy diót, mogyorót.

A fent elmondottak bízunk benne, hogy nem számítanak túlságosan bonyolult vagy nehezen elsajátítható ismeretnek. Érdemes ezt a pár könnyen memorizálható és logikus gondolatot elsajátítanunk, hogy amikor legközelebb italokat választunk ebédünkhöz vagy vacsoránkhoz, nagyobb magabiztossággal dönthessünk.

Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!