Mikropincészetek Tokajból
Életstílus-borászatok
2009-04-22 | Tóth Adrienn2009. április 9-én, Budapesten, a Déryné borpincéjében tartott bemutatót négy tokaji pincészet. Az esemény különlegességét az adta, hogy bár volt olyan közülük, akit már ismerni lehetett korábbi munkája alapján, akadt első évjáratának borait bemutató borászat is. A pincészetek tulajdonosai, vezetői markánsan különböző háttérrel bírnak, talán nem meglepő, hogy a borok stílusa is széles spektrumot ölelt fel.
Ha azonban mégis egy kategóriába szeretnénk belepréselni az összeset, érdemes egy itthon kevésbé ismert kifejezés felé fordulnunk, amelyet pont újdonság volta miatt talán nem is érzünk majd annyira szorítónak.
Új-Zélandról származik a fogalom: életstílus-borászat (persze ott lifestyle-winery-nek hívják). A definíció alapján ezen olyan pincészeteket értünk, amelyeket más szakmában sikeres emberek hoznak létre, és működtetnek főállásuk bevételeiből. Az ilyen borászatok legtöbbször kisméretűek, céljuk elsősorban nem a profittermelés, hanem a számukra elérhető legjobb minőség.
Ezen a szép tavaszi napon a kevésbé napsütötte, de a borok világának hangulatához kétségtelenül illeszkedő pincehelységben mutatkozott be egy gazdasági újságíró, egy PR szakember, egy történész és egy üzletember. Egyikük sem borász végzettségű, egyikük sem tokaji, mégis a különböző életpályákról érkezők történetében a közös pont egy-egy tokaji pince.
A Karádi és Berger Borászatot Karádi Szilvia és Berger Zsolt közösen működtetik. Zsolt a helyszínen elmesélte, hogy felesége révén került az országnak ebbe a csücskébe. A pincészet életében már kezdetben kiemelkedően fontosak voltak a száraz tételek és a hordós érlelés. Ez érezhető is a borokban, amelyek jó egyensúllyal rendelkeznek, és van bennük egy határozott karakter, amit akár szikárnak is mondhatnánk, azonban nem rossz értelemben. Jelenleg négy és fél hektáron gazdálkodnak.
Mezei Márk a Pardes Pincészet tulajdonosa, amely elnevezés gyümölcsöskertet jelent. Ahogy a többiek, bemutatkozását Márk is azzal kezdte, hogy elmondta, miért érezte úgy pincészetet kell alapítania. Ez esetben a kérdés nyitja az volt, hogy több éves izraeli tartózkodás után hazatérve nem talált jó minőségű kóser bort, olyat, amellyel szívesen tisztelte volna meg ünnepi asztalát. Mivel pedig úgy vélte, hogy ez egy komoly hiányossága hazánknak, földet vásárolt, ma pedig már palackozott borait kínálja az érdeklődőknek.
Dr. Ungváry Krisztián történész. Komoly foglalkozása okán talán tőle várnánk a legveretesebb borokat. Pedig a Vayi Borászat kínálatában pont az a különleges a tokaji mezőny többi tagjához viszonyítva, hogy könnyedebb, gyümölcsösebb hangulatú tételeket hoz piacra, kevés kivételtől eltekintve olyanokat, amelyekben bőven akad kevesebb vagy több maradék cukor is. Borai kedvesek, bájosak, összhangban vannak a vidám, színes címkékkel.
Tombor András üzletember, pincészetét azonban legkevésbé a nagy számok, üzleti érdekek vezérlik. Az idős tőkékről származó borokból visszafogott elegancia árad, az egyes tételek palackszáma pedig nem éri el az ezret. A pincészet neve András francia származású édesanyjához kötődik. Az ő családneve, a Badron ugyanis férfinévutód híján kihalásra volt ítélve egészen addig, amíg birtoknévként rá nem került a tokaji borokat rejtő palackokra.
Biztosan sokan ismerik azt a játékot, amikor valakire gondolunk, és a többieknek olyan kérdésekre adott válaszainkból kell rájönniük a személyre, mint hogy mi lenne, ha autó lenne, mi lenne, ha állat lenne. Nos, ezután a kóstoló után talán néha majd felmerül bennünk a gondolat, mi lenne, ha bor lenne? Ezen a délutánon négy embert ismerhettünk meg, négyféle bort kóstolhattunk. Megvolt bennük a tagadhatatlanul közös tokajiság, és megvolt bennük a tagadhatatlanul egyedi stílus.
Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!