Minden magyar
Bemutatkozik a Stelázsi
2011-07-02 | Vizi CsengeAkik szívesen járnak piacra, hogy magyar gazdák magyar termékeit vásárolják, ezzel ételeikhez kiváló alapanyagokat használhassanak fel, nos, nekik biztosan öröm, ha nem csak szombaton vagy az időszakosan jelentkező kitelepüléseken vásárolhatnak, hanem akár hét közben is szert tehetnek egy hamisítatlan baracklekvárra, ha betérnek a már 10 hónapja üzemelő Stelázsiba.
Tavaly szeptemberben nyílt Budapesten, a 13. kerületben, a Hollán Ernő utcában egy hangzatos névvel rendelkező üzlet, a Stelázsi. A Budai Gourmet-n egy látványos standdal jelentek meg, ahol ínycsiklandozó házi készítésű süteményeket lehetett megízlelni a tulajdonos, Boró Gábor feleségének keze nyomán. Miközben falatozott az ember, szépen sorra vehette, miket is lehet beszerezni a Stelázsiban.
Egy baráti beszélgetés után alakult ki az ötlet a házaspárban, hogy az addig szívvel-lélekkel végzett munkájukat feladják egy újabb célért. „Az egyik barátom pálinkatermelő, és egyszer azt mesélte, hogy nincs Budapesten lehetősége a termékei bemutatására annak ellenére, hogy egy-egy üzlet kínálja azokat. Ez elindított egy lavinát bennem, jó értelemben. Elhatároztuk, közösen nyitunk egy boltot.” – osztotta meg az első lépéseket Gábor.
Azonban maga a pálinka kevés lett volna egy egész üzlet kínálatának betöltésére, ezért úgy döntöttek, ismerőseik révén házi készítésű, kitermelők által létrehozott termékeket fognak árulni. Először a Zemplén felé vették útjukat, ahová már amúgy is kötődtek, de még az itt felkutatott termékek is kevésnek bizonyultak, így az ország másik felébe, Zalába utaztak, hogy ott is megkóstoljanak különböző alapanyagokat, termékeket. Bővült a kínálat, amely már elég volt ahhoz, hogy két év előkészület után tavaly szeptemberben megnyissa ajtaját a fogyasztók előtt a Stelázsi.
„Először a Pozsonyi Pikniken mutatkoztunk be, ez számított az első kitelepülésünknek, majd ennek kapcsán nyílt meg a Hollen utcában az üzletünk, ahol csak olyan termékeket tartunk, amelyekről tudjuk, miből készül, láttuk készítési módjukat és körülményeit, megkóstoltuk őket. Tisztában vagyunk azzal, hogy manapság csak a jó minőségre vevők az emberek, nekünk is ez az elsődleges szempont kézműves áruink kiválasztása során.”
Azóta is folyamatosan járják a vidéket a tulajdonosok, és ha megakad a szemük egy-egy házi készítményen, szívesen bővítik azokkal kínálatukat, amiben csak is és kizárólag magyar termékek bújnak meg, természetesen bio minősítéssel rendelkezők is akadnak köztük jócskán. „Nem szeretnénk biobolt lenni, így nem bioélelmiszerekből áll a teljes portfólió, azonban ilyet is lehet nálunk kapni, amiknek bevizsgált papírral kell rendelkezniük.
Sajnos a magyar termék, mint fogalom nem esik semmilyen konkrétabb szabályozás alá, nem határozzák meg azt, hogy például csak magyar gazda termelhette magyar földön. Így a vásárlóknak a saját ízérzékelésükre és természetesen a mi gondos válogatásunkra kell hagyatkozniuk, ha nálunk szeretnének néhány dolgot begyűjteni.”
Az üzletben kapható termékek közül sok máshol nem is kapható, hiszen van, hogy egy háziasszony évről évre házilag elkészített lekvárját vásárolják fel Gáborék. „Termékeink között szörpök, teák, fűszerek, krémek, mézek, szárított gombák, szürkemarha kolbász, házi készítésű sajt szerepel. A pálinkák mellett pedig tartunk Balaton-felvidéki borokat, illetve a Pannon Tokaj néhány termékét. Nagyon keresettek mostanában a chutney-k, amelyek többféle ízben kaphatók, illetve olajok is, például a göcseji tökmagolaj vagy mákolaj, a biokrémek, amik szintén tökmagból és dióból készülnek, vagy a mézek, Ócsáról. Ezen utóbbiakból egyszer egy brüsszeli bemutatón külön elismerésben részesültünk. Azt mondták az ottani vendéglátóink, hogy még sosem kóstoltak ilyen finomságú, minőségű mézet. Természetesen ez a minőség nem egyedi hazánkban, csak mi Ócsán találtuk meg azt, amely szájunk íze szerinti.”
Az üzletben a stelázsi díszíti a falakat, ezen találhatjuk meg kedvenc hagyományos vagy épp cukormentes ízű lekvárunkat. Ez az autentikus közeg a bolt nevével, vagyis a Stelázsival teljesen összhangban van, hiszen a vidéki házak szerves része volt régen ez a konyhapolc, itt-ott még ma is fellelhető, ezzel csempészik be a tulajdonosok a fővárosba a vidék ízei mellett a vidék hangulatát is.
Stelázsi Üzlet
Cím: 1136 Budapest, Hollán Ernő utca 41.
Nyitva tartás:
Hétfő-péntek: 9-19 óráig
Szombat: 9-14 óráig
Tel: +36-20-938-1057
Honlap: www.stelazsi.com
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
Az anyaföld gyógyítása a mezőgazdaság által - Idén 100 éves a biodinamikus mozgalom
Mi történik ősszel egy biodinamikus szőlőben?
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!