A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Mit tudsz a kékfrankosról?

Megoldás

2013-04-13 | Tóth Adrienn


A kékfrankos sokszínűsége miatt is egy különösen kedvelt szőlőfajta hazánkban. Elég csak a belőle készült friss rozékra gondolni, gyakorlatilag alapfajtának számít mindkét borvidékünk bikavéreiben, és ott vannak fajtatiszta példái a csillámpalás Soproni borvidékről vagy a vulkanikus Mátrából!


A kvízhez kattints IDE!

1. A kék szőlőfajták tekintetében hol helyezkedik el a kékfrankos az országos rangsorban?

A jó válasz az A: Első.

A kékfrankos hazánk legelterjedtebb kékszőlő-fajtája, a kizárólag fehérborokra specializálódott borvidékeinken kívül mindenhol foglalkoznak vele.

2. Melyik állítás igaz a kékfrankos szőlőre?

A jó válasz az A: Megbízható fajta.

A kékfrankosról mondják, hogy jó barátja a gazdának, ugyanis különösen szélsőséges évjárat kell ahhoz, hogy ne adjon korrekt végeredményt, ha megfelelő fekvésbe telepítették. A rothadásra nem érzékeny, így az általában szeptemberben érő fajta szüretével nem kell kapkodni.

3. Miért hívják Németországban lembergernek a kékfrankost?

A helyes válasz a C: Lemberg hercegségről kapta a nevét.

A német lemberger elnevezés arra a valaha az Osztrák–Magyar Monarchia részét alkotó, ma Szlovéniához tartozó hercegségre, Lembergre utal, ahonnan a XIX. században Németországba vitték a fajtát.

4. Az osztrák Burgenland melyik tájegységét kötik legerősebben a kékfrankoshoz?

A helyes válasz a B: Közép-Burgenland.

A Fertő-tó két meghatározó szőlőfajtája a zweigelt és az olaszrizling. Utóbbi különlegessége, hogy édes borokat is készítenek belőle. Alsó-Ausztria nem is Burgenlandban található, hanem önálló borrégióként tartják nyilván. A kékfrankos azonban meghatározó Közép-Burgenlandban, ahol eredetvédelmi kategóriát is törvénybe iktattak már hozzá.

5. Melyik borvidékünket nevezik a kékfrankos fővárosának?

A jó válasz a B: Soproni borvidék.

A soproni szőlőtermő területek a monarchia idejében egy borvidéket alkottak a mai határ másik oldalán fekvő ültetvényekkel Sopron-Ruszt-Pozsony néven. Ekkoriban hasonló fajtaarányok és művelésmód jelképezte őket. A filoxéra és a történelmi fordulatok azonban sokat változtattak a képen, és Sopront mára legerősebben egy kék szőlőfajtával, a kékfrankossal azonosítjuk.

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!