A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Mit tudsz a proseccóról?

Megoldások

2013-07-03 | Tóth Adrienn


Egy nyári délutánon, estén szinte egy szempillantás alatt ürülnek ki a buborékos italokat tartalmazó palackok. Ha ezt a könnyed életérzést még egy olasz hangulattal is meg akarjuk spékelni, jó választás lehet egy üveg prosecco, amelyből itthon már több márka palackjai is rendelkezésre állnak.


A kvízkérdésekhez kattints IDE!

1. A jelenleg hivatalos előírások szerint elsősorban milyen szőlőfajtából készítik a proseccót?

A jó válasz a B: glera.

Tény, hogy 2009-ig a prosecco proseccóból készült, amikor azonban a három kisebb eredetvédelmi területnél nagyobb zónában akarták engedélyezni a bortípus készítését az IGT kategóriában, problémát jelentett, hogy a szőlőfajta és az eredetvédelmi, földrajzi kategória egybeesik, ezért a szőlőfajta nevét illetően visszatértek egy régi szinonimára, a glerára.

2. Melyik olasz tartományban nem készítenek proseccót?

A jó válasz az A: Toscana.

A olasz eredetvédelmi törvény szerint proseccót Friuli Venezia Giulia és Veneto meghatározott bortermő területein lehet csak készíteni. A termőtájak elsősorban Conegliano és Valdobbiadene zónáiban találhatóak Itália északkeleti csücskében.

3. Milyen módszerrel kerülnek a buborékok a legtöbb proseccóba?

A jó válasz az A: charmat.

A legtöbb prosecco az ún. charmat-metódussal kerül pezsgősítésre, amely egy olasz eredetű pezsgőkészítési módszer, amelynek során a második, buborékokat létrehozó erjedésre egy nyomás alatt álló tartályban kerül sor. A törvény ugyancsak engedélyezi a hagyományos pezsgőkészítő módszer alkalmazását, amikor a második fermentációra a palackban kerül sor, ez azonban mennyiségében nem jelentős.

4. Melyik a legszárazabb a három közül a Conegliano-Valdobbiadene DOCG Prosecco Superiore esetében?

A jó válasz a C: brut.

A pezsgőkészítés technológiájának fejlődésével, a higiéniai követelmények emelkedésével a világ más pezsgőt készítő borvidékeihez hasonlóan egyre szárazabb tételek kerültek a fogyasztók elé. Ennek megfelelően a ma legkedveltebbnek számító, a nemzetközi borvilágban legjobban keresett típus a brut kategória, amely 0-12 gramm/liter maradék cukrot tartalmaz. Az extra dry esetében ez az érték 12-17, a dry-nál pedig 17-32.

5. Mit jelent az Il Rive a prosecco kapcsán?

A jó válasz a C: egy kiemelt, kisebb termőhelyet.

A kifejezés egy Valdobbiadene régión belül körülhatárolt kisebb területet jelent, amely adottságai folytán a helyiek szerint képes kifejezni a terrroirt a pezsgőn keresztül. A rive a helyi dialektusban meredek területet jelent, és egyúttal utal az eltérő fekvéseknek a szőlő karakterét befolyásoló hatására. Ennél a kategóriánál 13 tonna/hektár az engedélyezett termésmennyiség, kötelező a kézi szüret, és fel kell tüntetni az évjáratot a palackon.

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!