Paprikás krumpli és a bor
Mit igyunk hozzá?
2012-09-22 | Tóth AdriennMár elég hűvösek az esték ahhoz, hogy hazaérve újra valami melengetőre vágyjunk. Nem csak a konyhában lehet azonban elkészíteni egy hétköznapi vacsorára a paprikás krumplit, az akkor is jó, ha szürettel vagy más szabadban zajló programmal töltjük a napot, és bográcsban főznénk valamit. Adott tehát a paprikás krumpli, de milyen bort igyunk hozzá?
A paprikás krumpli alapanyaga a keményítőben gazdag gumó: a burgonya. Ebből a növényből itthon hatvan fajtát termeszthetnek, azaz hivatalosan ennyiféle kerülhetne be a boltokba, a kínálat többségét mégis kb. három holland típus uralja. A hazai termesztésű burgonyáknak csak kb. 17-18%-át adják olyan magyar fajták, mint például a balatoni rózsa, a góliát, a hópehely, a katica vagy a kánkán.
A paprikás krumpliról csak akkor juthat az eszünkbe egyféle változat, ha kizárólag a menzáról ismert virslis variációra gondolunk. Jelentősebb gasztronómiai élményt akkor várhatunk, ha ennél komolyabb alapanyagokat választunk, persze a krumpli, a fűszerpaprika és a hagyma marad, de virsli helyett kerülhet bele kolbász vagy más füstölt, sült húsféleség, például oldalas. Alternatív, ugyanakkor intelligens megoldás rengeteg paradicsom és húsleves társaságában a sütőben elkészíteni ezt a fogást.
A különböző variációk természetesen különböző bortársaságot igényelnek. A leguniverzálisabb választás a magyar konyha legjobb barátja: a siller. Ez a rozék és vörösborok között elhelyezkedő műfaj ugyanis hozza azt a testet és finom fűszerességet, amely ideális párrá teszi egy nem túl nehéz, paprikás étel mellé. Persze a sillerre nem érdemes csak a paprika szemszögéből nézni, számtalan szeletben vagy egészben sült vörös hús, valamint több gombaközpontú étel is értékelni fogja a társaságát.
Ha a könnyebb, virslis paprikás krumplinál maradunk, egy tartalmasabb rozé vagy egy siller lehet a legjobb választás. Onnantól azonban, hogy füstölt vagy sült húsok, illetve sütőben képződő pörcanyag formájában képbe kerülnek a masszívabb ízek, már bonthatunk is egy könnyebb vöröset, akár tartályost, akár egy enyhébb hordós érlelésről van szó. Jöjjön is három tipp!
Mátrai Kékfrankos Pinot Noir Rosé 2011
Benedek Pince
Érett hangulatú visszafogott illattónus piros bogyós gyümölcsökkel. A korty folytatja az illat által elindított utat, kerek szerkezetét aszalt meggy, pici lekvárosság tölti ki hússal. A savérzet lágyabb tónusú, inkább az ízek tartják a kortyot. Fellépése széles, tempója lassú, ezért nyugodt délutánokra ajánljuk! Tovább
Kúria Red 2008
Etyeki Kúria Borgazdaság
A sötét bogyós gyümölcsök mellett erőteljesen érződik a hordós érlelés vaníliás, csokoládés tónusa a bor illatában. A korty vonzó fellépésű: az előtérben egy kellemes fűszeresség, a háttérben gyümölcsök alapozzák meg a hangulatot. Az alkohol, test, tannin adta szerkezet kiegyensúlyozott, sehol semmi nem lóg ki, a savak pedig finoman aládolgoznak az aromáknak, zamatossá téve a kompozíciót. Tovább
Bujdosó Sirály 2008
Bujdosó Szőlőbirtok és Pincészet
A pohárba szagolva bors és más fűszerek, valamint aszalt cigánymeggy, ribizlilekvár és cukorborsó jut az eszünkbe. A korty nem túl nehéz, megjelenésében kerek, hiszen benne a szilvás aromák összesimulnak a közepes savérzettel és a lágy struktúrájú, bársonyos tanninnal. Lecsengése finoman fűszeres: borsos, ánizsos, mentás és hosszú. Könnyen és szívesen ittuk. Frissen sült hússzeletek kísérője, legyen szó sertésről vagy marháról. Tovább
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!