A szláv népek „vizecskéje”: a vodka
A szláv népek „vizecskéje”: a vodka
2021-07-04 | VinoportBizonyos országokban tradicionálisan a legnépszerűbb szeszes ital, s ha rápillantunk a térképre, láthatjuk, hogy ezek – a többnyire északi – államok egy sávot alkotnak, az ún. „vodkaövezetet” (vodka belt). Európán kívül alig volt ismert ez az ital a múlt század 50-es éveiig, de a 70-es évek közepére az USA-ban már több vodka fogyott, mint bourbon!
fotó: res.cloudinary.com
A vodka készülhet bármilyen keményítőben vagy cukorban bővelkedő növényi anyagból. Ma kukoricából, rozsból, búzából és cirokból készítik (a rozst és a búzát különösen nagyra értékelik.) De alapanyag lehet a burgonya, a szója, a melasz (!), a rizs és cukorrépa, de még a faforgács is. Mi több, van ahol tisztán kristálycukrot (és persze élesztőt) használnak erre a célra.
Az EU, illetve a vodkaövezethez tartozó államok igyekeznének egységesíteni a vodkakészítés szabályait, miszerint csak a gabonából, krumpliból, hagyományos módon előállított párlatot lehessen vodkának nevezni. Ennek előzménye, hogy – főleg az USA-ban – igen népszerű lett a szőlőalapú vodka. 2007-ben az Európai Parlament elfogadta a szabályt, így ha a vodka nem gabonából vagy burgonyából készül, az alapanyagot fel kell tüntetni a címkén.
A vodka átlátszó („fehér”), többé-kevésbé semleges ízű párlat. Meglehetősen erősre desztillálják (általában oszlopos, folyamatos lepárlóban), aztán pedig szűrik. Ez már a lepárlóban is megtörténhet, de a kész párlatot átszűrhetik faszénen (aktív szénen) is, hogy eltávolítsák a szennyeződéseket a palac-kozás előtt. Ma ez az általános.
A hagyományos vodkakészítő országokban azonban kicsit mások a szokások: nagyon odafigyelnek a lepárlás folyamatára, a párlatot viszont csak minimálisan szűrik, hogy minél több illat- és zamatanyagot megtarthassanak az alapanyagból. A vodka tisztasága így nem a szűrésből, hanem a többszöri lepárlásból és az elő valamint utó párlat gondos elválasztásából ered. A többszöri lepárlás viszont rendkívül erős párlatot eredményez, amely ihatatlan lenne, így palackozás előtt vízzel hígítják.
fotó: winepair.com
A vodkákat már itt két csoportra oszthatjuk: tiszta vodka és ízesített vodka. A vodkák nem csak ízükben mutathatnak változatosságot, hanem a párlat minőségében és textúrájában is. Némelyik igen lágy, krémes és bársonyos, míg mások lehetnek durvák, és észrevehetően „harapósak” is, ami lehet része az adott vodka jellegének, s nem mindig jelent alacsony minőséget.
Leegyszerűsítve, három stílust különböztetünk meg:
Hagyományos vagy keleti stílusú (Eastern-Style) vodka pl. a lengyel és az orosz vodkák, többet őriznek meg a felhasznált alapanyag karakteréből, mivel enyhébb szűrésen esnek át. Jellegzetes ízük van, de az alkoholjuk durvának tűnhet. A burgonyaalapú változatok különösen krémesek és kimagaslóan szép textúrájúak, de előállításuk költséges. A rozsalapúak lágyak, de érezhetően fűszeresek. Árpát és búzát is felhasználnak e vodkák készítésére.
Az erőteljes faszenes szűrésnek köszönhetően, a hagyományos vodkákkal ellentétben Új- vagy nyugati stílusú (Western-Style) vodka előállításánál inkább a simaság és a semleges íz a cél, gyakran a karakter rovására is. A legjobbak krémes, lágy textúrájúak. Ez a típus alkalmasabb koktélkészítéshez, hiszen nincs a többi összetevővel ütköző, esetleg zavaró karaktere.
Miközben a megrögzött vodkafüggők esküsznek a (minél erősebb…) tiszta párlatra, ma igen elterjedtek az Ízesített vodkák. Talán sokan ismerik a jellegzetes zamatú bivalyfűvel (bison grass) ízesített híres lengyel žubrówka vodkát, vagy az ugyancsak lengyel krupnikot, amely mézet tartalmaz. Ismert és kedvelt az oroszok „percovka” vagy az ukránok „garilka z percem” címmel palackozott paprikavodkája is.
A vodkakészítő országokban azonban hagyománya van a vodkában áztatott gyümölcsöt (mint az ágyas pálinka), gyökereket, gyógynövényeket tartalmazó italoknak is. Ezt azután vagy újra lepárolják, vagy csak „úgy” fogyasztják.
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
Ausztria mércét állít a környezettudatos szőlőtermesztésben
Küldetésük a magyar bor (X)
Magyar fotós, a Borkollégium oktatója nyerte az OIV Centenáriumi fotópályázatát
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!