Ahol a pezsgőről szól az október
Pezsgésben az osztrák buborékos piac
2015-10-22 | Erős D. ZoltánAz osztrákok ötmillió palackkal több pezsgőt bontanak fel évente, mint hét évvel ezelőtt, és ez jórészt annak köszönhető, hogy náluk az egész október a buborékos italokról szól. Ráadásul a pattanó palackok több mint 80 százalékában hazai az alapanyag.
Október 22-én, csütörtökön ismét az Osztrák Pezsgők Napját ünneplik Ausztriában. Ennek a rendezvénynek is szerepe lehet abban, hogy amíg 2008-ban 20 millió pezsgő fogyott évente, addig ma már 25 millió palack tartalma kerül a poharakba a szomszédos országban.
A Schlumberger
A bécsi székhelyű pezsgőpincészet a svájci Sastre S.A. csoport tulajdona, méthode traditionelle pezsgőket készít 1842 óta. Nevéhez kapcsolódik az első jogilag is védett osztrák bormárka, a Vöslauer Goldeck. Ez egyben a pincészet legismertebb terméke.
Pezsgőt az osztrákok is leginkább ünnepi alkalmakkor isznak, ez derül ki a nagy múltú Schlumberger Pezsgőpincészet online közvéleménykutatásából. A válaszok szerint a pezsgőfogyasztásra Ausztriában is újév köszöntése a legfőbb alkalom. Ezen az éjszakán a becslések szerint kétmillió palackból pattintják ki a dugót, s vagy tizennégymillió pohárba kerül pezsgő.
Az osztrák fogyasztók 93 százaléka szilveszterkor pezsgővel koccint, de az esküvőkön és születésnapokon is a közkedveltek a buborékos italok. A felmérésben résztvevők valamivel több mint harmada fogyaszt otthon pezsgőt. Az év utolsó négy hónapjában különösen sokat pezsgőznek az osztrákok. Ebben az időszakban fogy el az éves mennyiség fele.
Vannak azonban, akik nem feltétlenül várnak az ünnepi alkalmakra. Az osztrákok 17 százaléka havonta iszik pezsgőt, 44 százalékuk pedig negyedévente. A felmérésben résztvevők közül a nők körében volt kedveltebb a pezsgő. 20 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy havonta megiszik legalább egy pohárral, 48 százalékuk pedig negyedévente.
Az osztrákok pezsgőválasztásában a legfőbb szempont az íz, a második helyen a származás szerepel, a harmadik helyen áll az ár, a vásárlók több mint fele tartja fontosnak a márkát.
Rendkívül pozitív az elkötelezettség hazai pezsgők iránt: válaszadók 82 százaléka az osztrák pezsgőt iszik, s csak 7 százalékuk voksolt az olaszra, mindössze 5 százalék pedig a franciára.
Arra a kérdésre, hogy az osztrák pezsgő és a francia Champagne melyiket választanák, 61 százalék mondta az osztrákot, és 10 százalék Champagne-t. Döntésüket jórészt azzal indokolták, hogy az helyi termék, de 30 százalékuk ízben is jobbnak tartotta franciák büszkeségénél.
Piramisszabály
Az osztrák pezsgők minőségét garantálja a három szintből álló piramis szabályozás. Ennek az alapját azok a pezsgők alkotják, amelyek osztrák alapborból készülnek, s minimum 8 hónapig érlelik őket. A második szintnél kritérium a régión belüli alapbor, amiből palackos erjesztésű és érlelésű pezsgő készül legalább 18 hónapos érleléssel. A piramis csúcsán pedig azok a konkrét termőterületről származó szőlőből készült pezsgők vannak, amelyet 30 hónapig érleltek, s legkorábban a szüret után három évvel kerülhetnek értékesítésre.
Amíg nálunk az október az olaszrizling hónapja, addig az osztrákoknál ebben az időszakban a pezsgő kerül a középpontba. A pezsgő népszerűsítésére ekkor programok sorát rendezik. Ennek csúcspontja egy nappal Osztrák Pezsgő Napja előtt, Bécsben, a Museums Qartier egyik termében megrendezett nagyszabású pezsgőkóstoló. Itt harminc osztrák pincészet mintegy száz pezsgőjét ízlelhetik meg a buborékos italok kedvelői. Október 22-én pedig ezt a pezsgőpincészetekben folytathatják, amelyek tárt ajtókkal várják a vendégeket.
Végül pedig álljon itt az osztrák Falstaff bor-, gasztronómiai és utazási magazin legfrissebb pezsgő TOP10-e:
- Riesling Sekt 2013 Weingut Steininger, Langenlois, Kamptal,
- Brut Reserve 2011 Hannes Harkamp, St. Nikolai im Sausal, Südsteiermark
- Gols Prestige Brut 2011 Gebrüder Szigeti, Gols, Neusiedlersee
- Schilchersekt Brut Weingut Langmann, St. Stefan ob Stainz, Weststeiermark
- Brut 2011 Weingut Stift Göttweig, Göttweig, Kremstal
- Brut Rosé Reserve 2011 Weingut Malat, Palt, Kremstal
- Extra Brut Weingut Bründlmayer, Langenlois, Kamptal
- Blanc de Blancs 2006 Weingut Regele, Gamlitz, Südsteiermark
- Blanc de Blancs Zero Dosage 2008 Weingut Ebner-Ebenauer, Poysdorf, Weinviertel
- T.FX.T. Dom 2011 Wein- und Sektkellerei Schlumberger, Wien
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
Magyar fotós, a Borkollégium oktatója nyerte az OIV Centenáriumi fotópályázatát
Megjelent a Winelovers Wine Awards eredményeit listázó digitális kiadvány
Mi történik ősszel egy biodinamikus szőlőben?
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!