Amit az osztrák borcímkék mostantól üzennek
Jelentős változások a bortörvényben
2016-08-25 | Erős D. ZoltánAz osztrák parlament idén módosította az osztrák bortörvényt. Ennek következtében megváltozik egyes borvidékek elnevezése, előírták, hogy az osztrák "aszú", azaz az Ausbruch csak Ruszton készülhet, s új szabályok vonatkoznak a pezsgőkészítésre is.
A borvidékek jobb megkülönböztethetősége és a párhuzamosságok kiszűrése érdekében Ausztriában megszűnnek az eddig önálló burgenlandi borvidékek: a Neusiedlersee, a Neusiedlersee-Hügelland, a Mittelburgenland és a Südburgenland. A jövőben az ezekben a térségekben készített minőségi borok címkéjén egységesen Burgenland borvidéket kell feltüntetni.
A DAC (Districtus Austriae Controllatus, azaz a borvidékek tipikus fajtáinak eredetvédelmi rendeszere) boroknál azonban továbbra is megmarad az eddigi jelölés, így a Neusiedlersee DAC, Leithaberg DAC, Mittelburgenland DAC, és az Eisenberg DAC. A Südburgenland elnevezés is használható lesz, ez váltja fel az eddigi Pinkatal, illetve Geschriebenstein termőhelyi megnevezéseket. Átkeresztelték a Süd-Oststeiermark borvidéket is, ezt mostantól Vulkanland Steiermarknak hívják.
Változást hozott a törvény Alsó-Ausztria Kremstal DAC, Kamptal DAC és Traisental DAC borvidékeinek életében is. Itt bevezetik a generikus (borvidéki), településszintű ("village") és dűlőszelektált borok háromszintű rendszerét, amikhez meghatározott alkoholszint is előírás.
Annak érdekében, hogy egyértelmű legyen a szőlő termőterületének a meghatározása, egyértelművé tették a dűlőnevek használatát: Amennyiben egy boros címkén az osztrákoknál használatos Ried (dűlő) szó megelőz egy földrajzi, topográfiai nevet, az egyértelműen egy törvényben rögzített dűlőnévre utal. Ez egyrészt a fogyasztók informálását szolgálja a valóban dűlőszelektált borokról, másrészt így ellenőrizni tudják azt is, hogy adott területről mennyi bort készített a konkrét borászat. Így e borok könnyen megkülönböztethetők lesznek a márkanevektől, amelyek sokszor nem valós dűlőneveket takarnak. A dűlőszelektált borok esetében elvárás, hogy a szőlő minimum 85 százaléka az adott helyről származzon. A településnév használatánál is ez az mérték az előírás.
Ahogy nálunk aszút csak Tokajban lehet készíteni, mostantól az osztrák "aszút", azaz Ausbruchot is konkrét helyhez kötik. A törvény az Ausbruchot Trockenbeerenausleseként definiálja, de Ausbruch néven kizárólag csak Ruszton készíthető.
Változtak a Kabinett borokra vonatkozó előírások is. Ez továbbra is száraz bor marad, ám a maradékcukor literenként maximumát felemelték 4-ről 9 grammra, a sav pedig ennél maximum 2 grammal lehet kevesebb literenként. Az alkoholtartalom ebben a kategóriában nem haladhatja meg a 12,9 százalékot. Korábban ez 13 százalék volt.
Szakértői csoportok javaslata alapján, új miniszteri rendelet készül az eredetvédett osztrák pezsgőkről is e termékek jobb pozicionálása érdekében. Ezután OEM (g.U., azaz Sekt mit geschützter Ursprungsbezeinung) pezsgő csak a Klassik, Reserve és Grosse Reserve megjelöléssel együtt hozható forgalomba. Az első két kategória esetében az eredetet a szövetségi tartomány jelenti, míg a Grosse Reserve esetében a tartomány és a település vagy akár a dűlő. A Klassik esetében 9 hónap az érlelési idő, a gyártás pedig különböző technológia alapján történhet. A Reserve-nél 18 hónapot kell a pezsgőnek seprőn töltenie, a Grosse Reserve pedig 30 hónapig érik a pincében, de csak hagyományos módon, azaz palackos érleléssel készülhet. Mindegyik kategóriánál meghatározásra kerülnek a minőséget befolyásoló tényezők, mint pl. a szüretelés körülményei, a terméshozam mennyisége, minősége, illetve a préselés módja, a dosage mértéke.
Bővebben Julia Harding MW-tól>>
Bővebben Ausztria borairól a Vinoporton>>
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
Mi történik ősszel egy biodinamikus szőlőben?
Lérins szigetek: a szerzetesek bora Cannes partjai mellett
De'Ricci: generációkon átívelő tisztelet és hűség a terroir iránt
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!