A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Mi terem a Somló hegyen?

A jellemző szőlőfajtákról

2007-11-27 | Varga Mónika


Mi terem a Somló hegyen?

Amikor egy adott területen termesztett szőlőfajtákról esik szó, mindig főiskolás éveim jutnak az eszembe, amikor is frissen megszerzett sommelier vizsgámmal a zsebemben - mintegy szünidei tevékenységképpen - fesztiválokon segédkeztem egy-egy pincészet zászlaja alatt. Megérkezett a vendég, és édes bort akart. Nyilván csak elbambult - gondoltam én naiv zöldfülűként, és nem látta a fejem fölötti borvidék-megnevezést, a plakátot a hátam mögött, meg még azt a negyven szórólapot és a kiszászlót az asztal közepén… Nagyon is jól látta, csak nem mondott neki semmit a borvidék neve.


A Somló hegyén ne keressünk kékszőlőt, termesztése nem ajánlott. Az édes bor készítése sem jellemző erre a területre, persze nem kizárt, hogy egyes évjáratokban készül olyan bor, amely több-kevesebb maradék cukrot tartalmaz. A kicsi hegyen termett szőlőből készített bor mineralitásával és izgalmas savaival lopja be magát a szívünkbe.

Juhfark
Ez a mókás nevű szőlő az alakjáról kapta a nevét: fürtje hosszúkásan hengeres, tömött és a vége visszahajló, mint a juh farka (megjegyzem, én nem látom a hasonlóságot a szőlő és állatunk szebbik felének ékessége között). Szintén magyar fajtának tekintjük, bár egyes források szerint Stájerországból származik. Teljes jogúként csak 1997-ben ismerték el. Szeptember végén érik, jó évjáratban októberben szüretelik. Gyümölcse rothadásra hajlamos. Csonthéjas gyümölcsök és a dió, a mandula, a mogyoró, a kókuszdió héjának illata fedezhető fel benne. Bora zamatokban gazdag, harmonikus, savai határozottak, gyakran férfiasan fanyarok.

Furmint
Származása pontosan nem ismert, valószínűleg a Balkán félszigetről jutott el hozzánk, mi mindenesetre a hungarikumok közé soroljuk. Késői érésű fajta, nemes rothadásra hajlamos, tömör, elegáns bort ad. Jellemzője a citrusos illat, mely almával és őszibarackkal keveredik. A hordós érlelést kapott tételek elég hosszan eltarthatók a markáns savgerincnek és a testességnek köszönhetően.

Olaszrizling
Eredetét pontosan nem ismerjük. Egy biztos, semmi köze a Rajnai Rizlinghez. Hosszú tenyészidejű, igen bőtermő. Jellegzetesen rezeda illatú (ennél a fajtánál ezt mindig megemlítik a szakértők, de kevesen ismerik a virágot), utóíze a keserűmandulát idézi, savai elegánsak. Késői szüreteléssel igazán különleges bor készülhet belőle.

Hárslevelű
Régi magyar fajta. Fagyérzékeny, vízigényes. Októberben érik, aszúsodásra hajlamos. Illata gyümölcsös, virágos, hársmézre emlékeztet, savai markánsak, gyakran testes, jól érlelhető.
Tramini
Valószínűleg Dél-Tirolból származik. Franciaországban főleg Elzászban termesztik, Németországban is igen elterjedt fajta. Fürtje kicsi és tömött, korán érő. Borának illata szerecsendiót és rózsát idéz, fűszeres, kissé muskotályos.

Utóirat: Ha valaki el tudna juttatni egy kis rezedát a szerkesztőségbe, azt nagyon megköszönnénk!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!