A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Pálinka

A magyar lélekmelegítő

2008-04-01 | Ecsédi Nándor


Egyetemes történelmünk legnagyobb mérföldkövei közé sorolom azt a pontot, amikor eleink rájöttek, miként tudják kinyerni a növények eszenciáját azok erjesztésével, majd lepárlásával. Bármerre járjunk is a világban, lélekmelegítők kérdésében a helyi lakosság mindenhol találékonyságot mutat, és lehetőségei szerint (éghajlat, vegetáció) a legkézenfekvőbb megoldást választja; abból főz, amije van.


Európában gyakori alapanyag a gabona és a burgonya, a tengerentúlon cukornádból vagy kaktuszból nyerik az „Élet Vizét”, de a gyógy- és fűszernövények (ánizs, boróka, kömény) is gyakran lépnek át létezésük egy magasabb, folyékony dimenziójába.
Itt, a Kárpát-medencében a gyümölcsök teremnek olyan minőségben és ízgazdagságban, mint sehol máshol a világon, így nekünk, magyaroknak egyértelmű, hogy belőlük készítsük nemzeti büszkeségünket, egyik hungarikumunkat, a pálinkát.

Jó tíz éve (az emberi fogyasztásra már alkalmatlan, rothadó alapanyagok, a tiszta szesz és az aromák idején) még azért volt hungarikum, mert csak mi tudtuk meginni.
Viszont 2002. júliusa óta, a Magyar Élelmiszerkönyv előírásának értelmében a pálinka minimum 37,5%-os alkoholfokkal rendelkező, 100%-os gyümölcspárlat, egyben megjelölés, mellyel csak Magyarország, illetve barackpálinka esetében 4 osztrák tartomány élhet.

A mai kereskedelmi főzdék betartják a szabályozást, nagyon is odafigyelnek az alapanyagra, s a modern technológiát segítségül hívva hibátlan minőségű, fogyasztóbarát termékekkel látják el a piacot. Ezek az italok elviselhető alkoholtartalmúak, illatosak, kevésbé karcosak, azaz nem kell többé őket egy húzásra, megborzongva lehúzni, ideálissá váltak a kóstolásra.

Ezért mindenkit arra buzdítok, hogy látogasson el a pálinkafesztiválokra, kóstoljon minél többet, éttermekben és kocsmákban pedig adjon esélyt a külföldi röviditalok helyett a hazainak, bátran rendeljen pálinkát!

Ha érdekelnek további írásaink a témában, jelentkezz téma hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!