Szüreti jelentések - Magyarország 2008.
Soprontól Tokajig
2009-01-14 | Tóth AdriennAz évjárat valódi lényegét addig biztosan megítélni nem lehet, ameddig nem kóstoltuk annak borait. És bár 2008 könnyed fehér-, rosé és vörösborai már a polcokon vannak, a komolyabb tételek még váratnak magukra. Addig is, amíg a teljes skála ízlelésére lehetőségünk nyílik, szemezgessünk néhány hazai pincészet 2008-as szüreti jelentéseiből.
Eger
Gál Tibor Pincészet – Gál Tibor
A Gál Tibor Pincészet birtokain egész évben szép termés mutatkozott, megfelelő volt a csapadékmennyiség és a napsütés. Sajnos a szeptemberi esők visszavetették az érést, egy-egy fajtáknál rothadásveszély is keletkezett, így egyes pinot noir tételeket és néhány fehér fajtát (viognier, leányka, királyleányka, szürkebarát ) sürgősen szedni kellett. Az októberi szép idő a későbbi fajtáknál sok javulást hozott. Szépen beérett a chardonnay, kadarka, cabernet franc, merlot és a kékfrankos. Összességében nehéz szüretünk volt, de végül jó eredménnyel zárhatjuk az idei évet.
Orsolya Pince – Tarnóczi Zoltán
1. rész
Hosszúra nyúlik az idei szüret. A Görbesoros-dűlőben a kékfrankos és a merlot, a Gesztenyésben a cabernet franc még érintetlen. A már leszüretelt tételek közül komolynak ígérkezik a Hermány leányka, a Kutyahegy zweigelt, a Nagy-Galagonyás kékfrankos és az olaszrizlingek a Tag- és Görbesoros-dűlőkből. A szeptemberi esőket követő meleg és száraz október gyönyörű aszúsodást hozott az olaszrizling-ültetvényekben: a Tagban első lépésben 24 mustfokkal szüreteltünk száraz bornak, a későbbi szedés 30,5 mustfok volt, a Görbesorosban pedig 28,5 mustfok. A tőketerhelések változóan alakultak, mindenütt sikerült 1 kg alatt maradni. A júliusi jégverés miatt a Görbesorosban nagyon alacsony hozamok voltak, a pinot noir 0,12 kg/tőke terhelést produkált.
2. rész
A mai napon a Gesztenyés-dűlőben a cabernet franc-nal befejeztük a 2008-as szüretet. Összességében nagyon jól sikerült az idei év, az előző bejegyzésben említetteken kívül nagyon komolynak ígérkezik a Görbesoros-dűlőből szüretelt merlot, amely a kis tőketerhelésnek köszönhetően nagyon koncentrált termést hozott. Talán ez az eddigi legjobb évjáratunk, még soha nem sikerült ennyire sok dűlőben ennyire kiemelkedő tételeket szüretelni.
St. Andrea – Dr. Lőrincz György
A 2008-as évjáratot jóra értékelem. Elégedettek lehettünk a beérkező, ugyanakkor figyelemreméltó gyümölcsökkel. Összességében szép ősz és jó szüreti lehetőségek adódtak.
A 2008-as évjárat nálunk kedvezett a kékfrankos, merlot, pinot noir, pinot gris, hárslevelű, olaszrizling és sauvignon blanc fajtáknak. Azonban a kadarka, syrah fajták megsínylették az őszi csapadékosabb periódust. A borok tekintetében is nagyon figyelnünk kellett és időben reagálni. Meg kellett és kell érezni a fehéreknél az egyensúlyi pontot (almasav-tartalom) és az érlelhetőséget. Vörös boroknál pedig jól megválasztott, megfelelő érlelési körülmények biztosítása szükséges.
Etyek
Juhász Tibor
A 2008-as évet értékelve az ifjú borász elmondta, hogy talán az eddigi legjobb évjárata volt. 2001 óta „küzd” a természettel Bicskén, de a szőlő érettségét tekintve ez volt a legszebb éve. Az idei év legnagyobb tanulsága: a bő termést beosztani, a sokból a legjobbat kiválogatni!
A lisztharmat persze az ő szőlőit is elérte, súlyos károkat okozott, de még idejében sikerült kezelni és amennyire lehetett a károkat enyhíteni. Ha a lisztharmat nem gyengítette volna le a szőlőket, érdemes lett volna kivárni, később szüretelni, mondjuk október körül. A szőlő nagy részét így augusztus és szeptember között szüretelték.
Az erjesztés alatt álló tételek közül kiemelkedik a szürkebarát, intenzív illatával és karakterével, a chardonnay szép, vállas bornak ígérkezik, az irsai pedig hozza a kötelezőt: a friss gyümölcsök most még a tartályt, de hamarosan a palackot döngetik.
Rókusfaly Pál
A szőlői mintegy 10%-át a lisztharmat vitte el, a jég legalább ennyit, és mind a pinot noir, mind a chardonnay károsult, olaszrizling idén nem volt, a sauvignonra nagyon odafigyeltek, hiszen egy 20 éves ültetvény, sajnos itt lopás miatt (20 mázsa) lesz kevesebb mennyiség. Október 6. előtt nem volt szüret, kivéve a pinot, azt le kellett szedni, a szüretet mintegy 10 nap alatt befejezték. 7/8-as savakkal vannak a borok, ami egy ideális szám.
Az etyeki jelentéseket Cseh Márton jegyezte le számunkra.
Pannonhalma
Pannonhalmi Apátsági Pincészet – Liptai Zsolt
Bekerült a pincébe az utolsó szüretelőláda is! A fehérborok mára borrá erjedtek, a kékszőlők pedig részesei ama csodálatos átváltozásnak, mikor is a nemes gyümölcslé vörösborrá lesz! Megállunk ilyenkor néhány percre s ahogy szánkhoz emeljük az újbort tartalmazó kelyhet, szinte filmként peregnek az ültetvények rügypattanástól szedésig eltelt időt felölelő emlékképei.
Bizony kalandosra sikerült ez az év a Pincészet számára! A tavaszi kikelet a megszokott módon érkezett s az évszak nyárba fordulását csak a naptár lapozgatása tette világossá, kézzelfoghatóvá. A nyárelő mérsékelten meleg maradt, de a tavaszi hónapok csapadékmennyiségét hordozta magában. Ennek köszönhetően az éves átlagos csapadékmennyiség kétharmada július végéig lehullott. Az ezidőre kötődött termés lendületesen duzzadt élettel teli bogyókká, fürtökké.
A ”nagy évjárat” minden ígérete benne volt az év első felében, július 19-én este azonban óriási jégvihar kerekedett a semmiből, s jelentős pusztítással söpört végig a borvidéken. Ültetvényeink széldombi termése teljesen elpusztult! A Nyugatról érkező fergeteg diónyi jégdarabokat szállított, amelyek a szőlősorok nyugati oldaláról a teljes levélfelületet leszakították, miközben a szőlőfürtök is maradéktalanul megsemmisültek. Ebben a helyzetben nem maradt más választás, mint a fürtmaradványok eltávolítása a jövő évi termés megteremtése érdekében.
Augusztus végére sikerült olyan képet kapnunk, ami azt mutatta, hogy a jövő évi termés valóban biztonságban lesz. Ebben az évben azonban mintegy 13 ha terméséről kellett lemondanunk, a teljes fűszeres tramini ültetvényünket egyaránt beleértve. A jégpusztítás sávjából kimaradt ültetvények azonban szépen fejlődtek tovább. Augusztusban többször pillanthattuk meg a napkorongot s a szőlő napról-napra lendületesen közeledett a zsendülés, majd szeptemberre az érés felé.
A szüret szeptember 10-én kezdődött a korai fehér fajtákkal és a rosé-alapanyagot szolgáltató kékszőlőkkel. Októberre a fehérszőlők a pincébe kerültek, de a hónap – szárazba fordulva – egyre ígéretesebbé tette a közép- és kései érésű kékszőlők fürtjeit. Ezek szedésére a hónap második dekádjában került sor. A már korábban is sok lehetőséget biztosító négy, különböző helyen található dűlőnk – eltérő talajtani-klimatikus adottságaik révén – színesítették boraink íz- és aromavilágát. Most különösen szerencsésnek bizonyult ültetvényeink tagoltsága. Így területeink háromnegyede ép és sértetlen maradt. Ezen ültetvények termése izgalmas borok készítését teszi lehetővé. Fehérboraink savban gazdagok, ami a fajtajelleges aromavilág záloga lehet. Kékszőlőink szép cukorfokot gyűjtve egyszerre gyümölcsösek és jótartásúak. Mély színükkel, karakteres tannintartalmukkal hordóba töltve gazdagodnak tovább!
Sopron
Weninger
A 2008-as szüret lezárult. Az időjárás alakulásának "köszönhetően" a korai fajtákat válogatni kellett, azonban a kékfrankos, a cabernet sauvignon és a syrah teljes egészében meggyőző formáját hozta. A mélysötét szín, gyönyörű gyümölcsösség, a jó sav-és mustfokok egy kiváló évjáratot ígérnek. A legjobb dűlők csúcsborai a 2007-es boroktól nem maradtak el.
Szüreti adatok:
Kezdet: 2008 szeptember 3.
Befejezés: 2008 október 18.
Mennyiség: 88.857 kg (ennek megfelelően kb. 3700 kg/ha)
Kisegítő szüretelők száma: 15
Becsült vízfelhasználás: 40.000 liter (ezért tiszta minden)
Becsült seregélytámadás: 15 (kb. 500.000 madár)
Muslincák száma: megszámlálhatatlan
A szőlőben máris megkezdtük az első talajmunkákat. A talaj zárva marad a sorok közt, de a szőlő tövét betakarjuk, feltöltjük földdel, s ezzel a művelettel meg is kezdjük az első lépéseket a 2009-es szüret felé.
Tokaj
Alana-Tokaj – Németh Attila
Múlt hét szerdán kezdtük a muskotály szüretelését a Betsek dülőben 1 hektárnyi területről. Az alapanyag idén elsősorban az édes boroknak kedvez, ezért száraz bornak való alapanyagot nem is fogunk szüretelni. Körülbelül két hete szedegetjük az aszúszemeket a zéta szőlőfajtából. A többi szőlőfajtában található savak még túlságosan élesek, ezért azok szedésével még várunk. A szigorú válogatásnak köszönhetően, mely hajtásonként egy fürtöt jelent, a szőlők szépen beértek, a furmint és a hárslevelű is 20 mustfok körüli érettséget mutat. A továbbiakban szép időt remélünk és a jó alapanyagokból késői szüretelésű és töppedt szőlőből készült borokat tervezek készíteni.
Árvay és Társa – Árvay Angelika
Chardonnay és sauvignon alapanyagokat már feldolgoztuk. Szépen beindult az aszúsodás a fürtökön, de egyenlőre kivárjuk, hogy magasabb fokok legyenek. Sajnos sok betegség támadta a szőlőt nyáron, és a szeptember eleji eső sem tett jót a szőlőnek, ezért egy viszonylag nehéz évjárat lesz az idei a borkészítés szempontjából. Körülbelül fele területen még kint van a szüretelésre váró szőlő, de reménykedünk a további szép időben és mindenképpen bizakodóak vagyunk az idei évjárattal kapcsolatban.
Béres Szőlőbirok – Zöldi-Kovács Árpád
Múlt hét csütörtökön fejeztük be a korai fajták szedését, szüretelés előtt a kövérszőlőt és a zétát kétszer aszúztuk, az első aszúszedés szeptember közepén volt. A száraz sárgamuskotály erjedése befejeződött, megtörtént az első fejtés. Sok szép, jó minőségű botritisz és nagyon jó édes bor alapanyag jellemzi az idei évjáratot. A hegyaljai hagyományokat megőrizve, október 28-a, vagyis Simon napja után kezdtük el a furmint szüretelését, először az Omlás dűlőben. A furmintból jó minőségű aszúszemeket tudunk gyűjteni, gazdag a szemek botritisz borítottsága. A termés kétharmad része még kint van a területeken, így a szüret várhatóan november közepéig el fog tartani a Béres Szőlőbirtokon.
Bodvin – Orosz Gábor
A reduktív száraz alapanyag már feldolgozásra került, de még csak körülbelül a területek feléről szüreteltünk le eddig. Az aszúszemeket folyamatosan szedjük. A tavalyihoz hasonlóan szép mennyiségben aszúsodnak a szőlők, a minőségük átlagosnak mondható. Egy újdonsággal fogjuk meglepni a fogyasztókat az idei szüretből. Egy, a német kabinett borhoz hasonló borkülönlegességet készítettem, mely alapanyagát még zölden szüreteltük, -3 C-on történt hűtéssel megőriztük a bor friss gyümölcsösségét. Egy alacsony alkoholtartalmú (9,5 %), 20 gramm maradékcukorral rendelkező gyümölcsbombaként jellemezném az újdonságunkat.
Dereszla – Bai Edit
Múlt hét hétfőn kezdtük a szüretet, a területeink körülbelül felén még kint van az alapanyag a borok készítéséhez. Aszúszemeket vásárolunk fel folyamatosan. Többnyire kevesebb mustfokú, másodosztályú, szépen botritiszes aszúszemek jellemzik az évet. A saját területeinken még kint lévő aszúktól még magasabb minőséget remélünk. Optimista vagyok az idei évjárattal kapcsolatban, a kevesebb mustfok ellenére szép száraz és gazdag édes borokat remélek a 2008-as évtől.
Disznókő – Mészáros László
Az idei év jellemzői, hogy a rügyfakadás és virágzás később kezdődött, mint 2007-ben. Meleg, párás nyarunk volt, ami felgyorsította az érési folyamatot. Korai érésre számítottunk, de a szeptemberi esős időszak az érést megfogta, ennek ellenére az aszúsodás korán kezdődött. Már szeptember 8-án elkezdtük az aszú szedést a zétában és szeptember 27-én a furmintban is. Azóta folyamatosan válogatjuk a furmintot, a legtöbb területen már háromszor aszúztunk. A korai fajták – zéta, muskotály – szedését már befejeztük és a furmintból is válogattunk már a száraz furmint borunkhoz és az aszúk alapboraihoz. Az aszúszemeket eleinte szárazabb szemek jellemezték, majd erőteljes botritisz támadta meg a bogyókat. Krémes szerkezetű aszúszemeket válogattunk folyékonyabb hússal, mely előnye, hogy több esszencia fog kicsöpögni az összegyűjtött szemekből. A botritisz jegyeivel szép ízek jellemzik az idei évet; illatos, komplex, fűszeres aszú borokat várunk a 2008-as évjárattól.
Dobogó – Domokos Attila
A Mylitta és Mylitta Álma borainkhoz nagy részben leszedtük már az alapanyagot. Nagyon szép, érett töppedt szőlőket és aszúszemeket szedtünk az édes borainkhoz. A száraz borhoz szükséges alapanyaggal egyenlőre várunk még a napos, szép idő reményében. Összeségében nagyon bonyolultnak találom az évjáratot, rengeteg munkát igényel a szőlőszemek és a fürtök válogatása, de nagyon szép érettségű, jó ízű alapanyag jellemzi az idei évet.
Dusóczky – Dusóczky Tamás
A szüret folyamatban van kis birtokunkon. Az alapanyagok mennyisége számításainknak megfelelően alakul, az aszúszemek minősége azonban eddig még nem érte el azt a minőséget, amit az évjárattól reméltem. Közepesnek értékelném a 2008-as évjáratot.
Füleky – Brezovcsik György
Az egészséges szőlőt leszüreteltük már a száraz bornak, folyamatosan aszúzunk a területeken. Nagyon jó alapanyag várható az idei évben a késői szüretelésű borunknak. Kevésbé testes, de markáns savakkal rendelkező borok fogják jellemezni az idei szép évjáratot.
Gróf Degenfeld – Rakaczki Gábor
A félszáraz muskotály bor alapanyaga már feldolgozásra került, de leszüreteltük már a száraz furmint egészséges szőlőkből válogatott alapanyagát is. Ennek ellenére még körülbelül kétharmad része az alapanyagoknak kint van. Nagyon szép szamorodni és aszú alapanyagok jellemzik az idei évet, szép savakkal. Mind mennyiségileg, mind minőségileg jónak mondható az idei évjárat.
Gundel – Kálmán Zsolt
A múlt héten kezdtük a szüretet valójában, mert a mi területeinken korai szőlőfajta nincsen. Az aszút szedjük folyamatosan, szerencsére sok szép botritisz van a szőlőkön, elsősorban a furminton, kevesebb a hárslevelűn. Az alapanyagok mustfoka egy kicsit kevesebb a vártnál, de ez még javulhat a kedvező időjárás reményében.
Pajzos – Győrffy András
A területek majdnem fele, körülbelül még közel 60 hektárnyi terület szüretre vár. Tipikus tokaji évjárat az idei, szép savakkal és botritisszel. Minden borfajtának való alapanyagot tudunk válogatni az idei szüretből, véleményem szerint jó évjárat lesz az idei.
Patricius – Dr. Molnár Péter
Október 27-én kezdtük a késői érésű fajták szüretét. A száraz bor alapanyagot és az aszúszemeket folyamatosan, szigorú válogatással szedjük. Hét különböző dűlőnkből dűlőszelektáltan készítjük el borainkat, a termés kóstolása alapján az adott termőhely egyedi sajátossága szépen fog megjelenni ez évben is. Nagyon szép botritisz fedettség van az aszúszemeken, jó textúrájú és egyensúlyú, gazdag ízvilágú aszúkat szüretelünk idén. Tartalmas borok várhatók az idei évjáratból, hosszú érlelési potenciállal.
Pendits – Wille-Baumkauf Márta
A növényvédelem miatt nagyon nehéz évjárat volt az idei, kb. 1,4 hektárnyi terület szőlőjét elvitte a lisztharmat. Ennek ellenére az eddig szüretelt szőlők kiváló minőségűek: a sárgamuskotály és hárslevelű (száraz bornak) 19 fok körüli, a kabar 38 fokos mustot adott, a furmint 24 és 28 fok közötti eredményeket mutat és a zéta is 32 fokos. Területeink kb. 40%-án még nem szüreteltünk. Aszúszemet nem szedtünk ki, hanem együtt dolgoztuk fel (lásd fenti mustfokok). A kövérszőlőnél valószínűleg nagyobb mennyiségű aszúszemre számíthatunk. Összefoglalva: az évjárat eddig számunkra igen kedvező volt, nagyon jó minőségű alapanyag került a hordókba.
Tinon – Samuel Tinon
Október 23-án kezdtük a szüretet, már a területeink feléről leszüreteltünk. A 2001-es és 2004-es évjárathoz tudnám elsősorban hasonlítani az idei évjáratot. Szép a botritisz a szőlőkön, nem túl magas cukortartalommal. Nem durva, tartalmas savak jellemzik az idei szüretet, de még kb. 20-30 gramm cukor hiányozna a tökéletes évjárathoz, melyre kedvező hatással van a mostani „vénasszonyok nyara” napsütéses idő is. Száraz és édes szamorodnit, valamint aszú bort is fogunk készíteni az idei alapanyagokból.
Tokaj Classic – Galambosi Imre
A muskotály szőlőfajtán kívül minden alapanyag kint van még a területeken, de folyamatosan szedjük a nemesen rothadt aszúszemeket. Sajnos a lisztharmat miatt kevesebb mennyiséget fogunk szüretelni idén, de a minőség nem fog elmaradni a várttól. Száraz bort egyébként sem szokott készíteni a Tokaj Classic, viszont aszú és cuvée borainknak kedvező alapanyagot ad az idei évjárat.
Tokaj Hétszőlő – Kanzler András
A szüret elején járunk. Leszedtük már a késői hárslevelű és a száraz furmint borok alapanyagát és most kezdtük el az aszúszemeket is szedni a birtokról. Nagyon szép aszú borok várhatóak az idei évjáratból; szép sav, koncentrált ízvilág jellemzi a nemesen rohadt szőlőszemeket. Kerek, harmonikus és tartalmas borok fognak készülni a 2008-as szüretről.
Villány
Vylyan
A nagyvilágban zajló gazdasági események alatt azért mi sem unatkoztunk itt a „világ végén”: két hónapig szinte megállás nélkül szüreteltünk. A kezdeti forróság gyors tempót diktált a pinot noir, a portugieser és a rosé szedésekor. A Budai Borfesztivállal menetrendszerűen érkező lehűlés aztán lelassította a dolgok menetét, ekkor szüreteltük a közép-érésű fajtáinkat (zweigelt, merlot).
Az októberi napsütés végre kisimította aggódó ráncainkat és beérlelte a cabernéket és a syrah-t is. A szüretet a kékfrankossal és a cabernet sauvignonnal fejeztük be október 21-én, pont egy nappal később, mint tavaly. Az új évjárat borai egyensúlyosak, ígéretesek.
Ha érdekelnek további írásaink a témában, jelentkezz Téma hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
"10 éven belül mi leszünk az új mediterráneum”
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!