A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Archaikus és modern borok egy ősi tájról

I. Káli-medencei Borverseny

2010-04-01 | Cseh Gábor


Mindig panaszkodunk az összefogás, a minőségi közösségi marketing hiányáról, az acsarkodásról, a széthúzásról. Vessük tekintetünket most kies honunk egyik legkiesebb tájára, a Káli-medencére. Korábban az apró falvak, önálló hegyközségek önállóan szerveztek borversenyeket, 2010-ben elhatározták, hogy az egyedülálló táj borászati értékeit bemutatandó, mikro-térségi borversenyt rendeznek Pálffy Gyula, a Káli-medence Hegyközség alelnöke okos és higgadt vezetésével. Az esemény rangját és marketing értékét növelendő, bírálóknak más borvidéki borászokat, a szakközigazgatás képviselőit és a szakmédia szereplőit is meghívták.


A közel száz bor többsége természetesen olaszrizling volt - néhány kevéssé sikerült, félrekezelt tételt kivéve igazán egyéni stílusú, helyenként a tájra jellemzően ásványos, esetenként nagyon modern, gyakran a pincére jellemző, kellemesen házias jellegű volt, összességében lényegesen magasabb technológiai szinten készültek, mint még akár néhány éve. Kóstoltunk egy pár egészen különleges csodát is.

Az elmúlt években már megismert Tóth Sándor (Scheller birtok), Fodor Gyula Családi Pincészete, Ódon Pince (Tombor István), Veszprémi Püspökség Pincészet, Istvándy Jenő, Győrffy Szabolcs, Pálffy Pincészet, Trombitás Borház mellett lassan meg kell jegyeznünk újabb neveket is: Molnár Károly, Cséri István és Szabó Gyula boraival még találkozunk, de vallhatjuk, hogy a legnagyobb jövő előtt a Szentkállai Pincészet és a Káli Kövek Pincészet áll.

\"\"

Káli királyi borok néven a vidék borai eredetvédettséget kaptak, és az este rizlingillatú levegőjében újabb közösség- és marketingépítő ötlet született: az akcióban részt vevő borászatok készítsenek régiós házasítást – azaz mindenki borából kerüljön egy adag a közösbe és ezzel a tétellel – palackosan – jelenjenek meg a piacon. Sok sikert Káli-medence!

Az alábbiakban következzenek az aranyérmesek:

Istvándy Jenő - Ausbruch 1964
Cséri István - Olaszrizling 2008
Győrffy Szabolcs - Olaszrizling 2009
Scheller szőlőbirtok - Főbor 2003
Scheller szőlőbirtok - Zenit-Chardonnay-Zöldveltelíni 2003
Fodorvin Pince - Olasz rizling 2009
Fodorvin Pince - Chardonnay 2009
Molnár Károly - Olasz rizling 2009
Kovács Sándor - Cabernet sauvignon 2009
Káli Kövek Pince - Olaszrizling 2009
Szabó Gyula - Olaszrizling 2007
Káli Kövek Pince - Olaszrizling 2008

A képeket Cseh Gábor készítette.

Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!