Beszámoló a Sommelier Világbajnokságról
Lukács Szabolccsal beszélgettünk
2010-05-19 | Tóth AdriennAz utolsó hivatalos magyar sommelier bajnok, a soproni Lukács Szabolcs képviselte hazánkat az április 10-15. között megrendezett Sommelier Világbajnokságon, a Concours Du Meilleur Sommelier Du Monde-on. Szabolcsot a verseny menetéről és a házigazda Chiléről kialakított benyomásairól kérdeztük.
Hogyan zajlott a világbajnokság, hány körben versengtetek egymással?
Először a negyeddöntőre került sor, amelyen minden versenyző elindult, ezt követte az elődöntő, végül pedig a döntő következett. Az ötnapos versenyt a szervezők kísérőprogramokkal gazdagították, így több helyi pincészetet és éttermet is meglátogattunk.
Milyen feladatokat kellett teljesíteni elsőként?
A negyeddöntő egy elméleti teszttel indult, amelyben inkább a borvidékek valamint a borkészítési technológiák ismerete kapott szerepet, mint a borgasztronómia. Ezt követően a gyakorlati részben két bort kellett részletesen jellemezni, valamint három párlatot felismerni.
E versenyszakasztól függetlenül két extra versenyre is sor került. Az elsőt egy ausztrál pincészet, a Peter Lehmann szponzorálta. A feladat pedig az volt, hogy tengeri herkentyűkhöz kellett shirazt ajánlani. Én a 2007-es Kreinbacher Syrah-t javasoltam, mert úgy gondolom, a tengeri ételek sós ízeivel párhuzamba állíthatók a bor minerális jegyei. A másik különálló verseny során két perc alatt kellett egy vörösbort felszolgálni, ami jelentősen eltért a korábbi gyakorlattól, amikor öt perc jutott a feladat végrehajtására.
Hányan kerültek be az elődöntőbe?
A legjobban szereplő 12 sommelier indulhatott el két nap múlva ezen a versenyrészen, én sajnos már nem voltam közöttük, a pontos helyezésről pedig nem adtak ki információt a szervezők. Érdekes, hogy a megmérettetés ezen szakaszába idén először négy hölgy is bekerült. Kanadából két, Norvégiából és Romániából egy-egy női versenyző is beküzdötte megát a legjobb 12 sommelier közé. Ebben a körben az indulóknak többek között champagne-t kellett szervírozni, valamint kaptak bor- és ételpárosításról szóló feladatokat is.
Az innen továbbjutó három sommelier közül végülis a francia születésű, de Angliában élő Gerard Basset bizonyult a legjobbnak. Milyen vélemény alakult ki róla benned?
Toronymagasan ő volt a legjobb. Ez nem is véletlen, hiszen az 52 éves versenyző immár hatodik alkalommal indult el ezen a megmérettetésen.
A szakmai tudáson felül, ami szerintem kiemelte a mezőnyből, az a pozitív vendéglátós attitűdje volt, ahogy szinte könnyedén végezte a dolgát: a verseny gyakorlati része közben folyamatosan tartva a kapcsolatot nemcsak a vendégekkel, de a közönséggel is. Olyan volt, akár egy színész.
A kísérőprogramok ebédei, vacsorái mennyire jelentettek élményt a bor- és ételpárosítás szempontjából?
Ironikus, hogy pont a Moet Chandon díszvacsorán volt a legkevésbé szerencsés az ételek és borok sorának összeállítása. A többi helyi étterem és sommelier azonban jól teljesített. A gasztronómia szempontjából kiemelendőnek tartom a friss alapanyagok használatának általános voltát. Persze így egy kőhajításra az óceántól nekik könnyű a vízből éppen kikerülő halak és tengeri herkentyűk között válogatniuk. E fogásokhoz a sokszor elcsépeltnek ható helyi sauvignon blanc-ok helyett inkább tramini, chardonnay vagy rajnai rizling került a poharakba.
Milyen benyomást szereztél erről a dél-amerikai országról?
Chile pozitív meglepetés volt számomra, hiszen egy kulturált, európai ország benyomását keltette. A borokat kóstolva ráébredtem, mennyivel érdekesebbek a helyi borok annál, mint amely tételek eljutnak Magyarországra. Összességében azonban azt kell mondanom - a főleg carmenerére és sauvignon blanc-ra épülő borfelhozatalt látva -, a valóban egyedi, kézműves magyar pincészeteknek igenis van keresnivalójuk a nemzetközi borvilágban.
Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!