Hatályba lépett a bormarketing-hozzájárulásról szóló rendelet
A HNT tájékoztatója
2021-01-09 | VinoportAz Agrárminiszter rendeletével január 1-én hatályba lépett a Magyarországon előállított és forgalomba hozni kívánt borászati termékek után fizetendő szakmaközi bormarketing pénzügyi hozzájárulásról szóló szakmaközi piacszervezési intézkedés.
A rendelet meghatározza, hogy a szőlőből készült termékek közül a következők számítanak saját előállítású borászati terméknek: bor, likőrbor, pezsgő, minőségi pezsgő, illatos minőségi pezsgő, szén-dioxid hozzáadásával készült habzóbor, gyöngyözőbor, szén-dioxid hozzáadásával készült gyöngyözőbor, szárított szőlőből készült bor, túlérett szőlőből készült bor és borecet.
A Magyarországon forgalomba hozó borászatnak, valamint az Európai Unió tagállamaiban és a harmadik országokban kiszerelt borászati termékek első magyarországi forgalmazójának szakmaközi bormarketing pénzügyi hozzájárulást kell fizetnie.
A járulék mértéke literenként 1 Forint, melyet a „C” típusú származási bizonyítvány kikérését követő 8 napon belül kell kifizetni.
Hogyan kell megfizetni?
- A HNT Titkársága hetenként lekéri a HEGYIR adatbázisból a hegybírók által az adott héten kiadott „C” típusú származási bizonyítványokat.
- Az így generált adatokból számviteli bizonyítványt állít ki, amelyet a hegybíró juttat el a borászat képviselője részére.
- A számviteli bizonylaton szereplő összeget átutalással lehet kifizetni, illetve rövidesen bankkártyás fizetés is lehetővé válik.
- Amennyiben a származási bizonyítványon szereplő bor mennyisége nem éri el a 10 hektolitert-t, azaz a fizetendő összeg az 1000 Forintot, úgy a számviteli bizonylat akkor kerül kiállításra, amikor az adott termelő által kikért származási bizonyítványok összes mennyisége meghaladja ezt az értéket.
Mire fordítják a befolyt összeget?
A HNT az Országos Bormarketing Stratégiában és Akciótervben meghatározott feladatok teljesítése érdekében Országos Bormarketing Alapot működtet, amelynek célja a nemzeti piacon, valamint az Európai Unió tagállamaiban és harmadik országokban folytatott promóciós tevékenységgel a magyar borászati termékek piaci helyzetének javítása, forgalmazásának elősegítése, fogyasztásának népszerűsítése.
- Országos Bormarketing Alap: a nemzeti piacon, valamint az Európai Unió tagállamaiban és harmadik országokban folytatott promóciós tevékenységek, bormarketing aktivitások finanszírozása. A befolyt összeg 98 százaléka fordítható erre.
- Kulturált Borfogyasztási Alap: a kulturált borfogyasztás és a borkultúra népszerűsítésére, amelyet a Wine in Moderation nemzetközi szervezet programjavaslatai alapján a Magyar Bor Akadémia szervez. A befolyt összeg 2 százaléka fordítható erre.
Mi történik, ha a szakmaközi bormarketing járulék nem kerül megfizetésre?
2021-ben, az új HEGYIR bevezetéséig a HNT Titkársága figyelemmel kíséri a hozzájárulás fizetési kötelezettség teljesítését és legalább 50.000 Ft hozzájárulás hátralék elérése esetén jelzi az illetékes hegybírónak és a forgalmazó borászatnak, hogy nem adható ki „C” típusú származási bizonyítvány a meg nem fizetett hozzájárulás kiegyenlítéséig.
A Magyarországon előállított és forgalomba hozni kívánt borászati termékek után fizetendő szakmaközi bormarketing járulékról szóló piacszervezési intézkedés elérhető a HNT honlapján.
A Magyarországon előállított és forgalomba hozni kívánt borászati termékek után fizetendő szakmaközi bormarketing pénzügyi hozzájárulásról szóló piacszervezési intézkedés kiterjesztéséről szóló 70/2020. (XII. 29.) AM rendelet elérhető az alábbi linken.
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!