A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Kihasználják a napfényt

Napa Valley, Kalifornia, USA

2007-11-01 | Tóth Adrienn


Kihasználják a napfényt

Valószínűleg hazánkban egészen mást jelent napsugarat önteni a borba, mint a világ többi részén. Nálunk ugyanis ezt a kifejezést leggyakrabban arra az esetre használják, ha cukrot adnak az erjedő szőlőléhez, hogy ezáltal növeljék annak alkoholtartalmát. Máshol a borra úgy gondolnak, mint a pohárban megjelenő napsugárra, és talán egy kicsit másképp, mint ahogy az nekünk elsőre eszünkbe jutna.


A környezetvédelem állandó téma mindenütt a világon. Egy vállalkozás számára azonban akkor a leghitelesebb ez a célkitűzés, ha az etikai okok gazdasági előnyökkel párosulnak. Ennek érdekében Kalifornia állam kétmilliárd dollárt különített el a helyi ipar támogatására, hogy az áttérjen napenergiára, ráadásul az ilyen cégek további adókedvezményeket is igénybe vehetnek.

A Sunlight Electric nevű cég szerint (amely napelemek telepítésével foglalkozik), a borászatok teljes mértékben megfelelnek a nagy teljesítményű napenergiára vonatkozó pályázati kiírásoknak. Talán ez is hozzájárult ahhoz, hogy ma Napa Valleyben divat átállni erre az alternatív energiaforrásra. Az állam vezetői elégedettek is lehetnek velük, hiszen jelenleg a terület pincészeteinek 7 %-a, már ilyen módon jut áramhoz, szemben a 0,2%-hoz, amely Kalifornia állam összes vállalkozására érvényes. Valószínűleg ez annak is köszönhető, hogy a borászatoknak van a legnagyobb energiaigénye a Kaliforniában működő élelmiszeripari vállalkozások közül.

Különösen érdekes a kérdés az évnek ebben a szakában, amikor a szüreti munkák lassan a végükre értek és megkezdődik a pincékben a borkészítés folyamata, melynek egyik legenergiaigényesebb lépése éppen a szőlő kipréselése. Vannak olyan pincészetek - mint a Staglin Winery -, amelyek amellett, hogy bioszőlőt állítanak elő, napenergiával működtetik a borászati gépeiket, ezzel világítanak és látják el otthonukat is.

A Staglin Winery arra számít, hogy az egy millió dolláros befektetése tizenöt éven belül megtérül. És amíg a napenergia használata nem befolyásolja a bor minőségét, addig a boros üvegre igenis hatással van, hiszen a 2010-ben megjelenő, idén szüretelt cabernet sauvignon címkéjén már rajta lesz, hogy a Staglin Winery napenergiával működtetett pincészet.

Ezt a hozzáállást pedig nem a pincészet mérete határozta meg, hiszen az évente 60 000 palackot előállító cég eltörpül Robert Mondavi bormamut cége mellett, aki szintén áttért a napenergiára. Annál is inkább érdemes a környezetvédelemről beszélnünk a borkészítés kapcsán, mivel ez az iparág alapvetően függ az egészséges termőtalajtól, a tiszta víztől és a megfelelő éghajlati körülményektől. A napenergia mint alternatív erőforrás pedig végre megoldást jelenthet legalább az egyik jelentős környezetvédelmi problémára.

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!