A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Mesés Vidék magnum palackban

Hétéves a Pfneiszl Kékfrankos

2011-09-26 | Tóth Adrienn


A soproni Pfneiszl Pincészet idén ősszel egy négy évig hordóban, majd három évig palackban érlelt bort hozott forgalomba, magnum palackba töltve és erre a célra készített fadobozba csomagolva. Ilyen hosszú ideig valószínűleg még senki sem érlelt tudatosan száraz bort itthon a tétel piacra dobásának kezdete előtt. A Mesés Vidék kapcsán Birgit Pfneislt, a pincészet borászát kerestük meg, és elsőként azt kérdeztük tőle, hogyan indult a bor története?


Számunkra a Mesés Vidék egy egész különleges kincs, hisz mégiscsak egy egyedülálló évjáratban, 2003-ban készítette el édesapám. Ő, Franz Pfneisl, már a legelején meg volt róla győződve, hogy ez valami nagy dolog lesz, és jóval tovább érlelte hordóban, mint azt amúgy szokta.

Ahogyan az évek múltak, a családban felépítettünk hozzá egy mítoszt is. A húgomnak, Katrinnak és nekem persze világos volt, hogy ehhez egy igazán különleges címkét kell kitalálni.  Ez finoman szólva sem volt egyszerű. Már a negyedik grafikus „használódott el”, mire határozott ötleteinket sikerült formába önteni. Ezt követően azonban még egy teljes évre volt szükség, mire nyomdába tudtuk vinni az anyagot.

A folyamat tehát így zajlott le, de mit kell tudnunk magáról a borról?

A fajta: kékfrankos, az évjárata: 2003. Négy évig új, kis, magyar tölgyfahordóban érett, aztán kicsit több mint 3 évig a magnum palackban, mielőtt piacra került volna. Összesen 1200 darab készült belőle, amelyből 200-at soha nem fogunk forgalomba hozni. Mindegyik címke kézi számozású.

A bort az édesapád készítette, hogyan kötődsz hozzá Te?

Számomra különösen izgalmas volt ezt a folyamatot, a bor életének változásait megfigyelni,  tényleg sokat tanultam belőle, és általa. Édesapánk igazán férfias borokat készített, ami alatt azt értem, hogy sok volt a tannin, sok volt a fa, magas volt az alkohol. Nekem személy szerint ez a stílus nem igazán tetszik, és mióta 2006-ban a pincében átvettem a kormányrudat, megváltoztak a boraink.

Mégis olyan szép, hogy a „Mesés Vidék” gyakori, éveken át tartó kóstolásai során rájöttem, hogy édesapám bora is egy izgalmas oldalát képes megmutatni a soproni kékfrankosoknak. Ahhoz pedig sok időre van szükség, mire az ember ilyen egyedülálló bölcsességre szert tesz. Ezért úgy határoztam, hogy a kiemelkedő években, apukám módjára, ezután is elkészítem majd a Mesés Vidéket. Nem akarom elkiabálni, de most úgy néz ki, a 2011-es év is adhat egy ilyen bort.

Másképp készítették ezt a bort, mint ahogy Te tetted volna. Miért ízlik mégis?

Azt gondolom, a Mesés Vidék most olyan, ahogyan én a Pfneiszl borokat szeretem. Testes, mégis elegáns, van benne mineralitás, kimondottan visszafogottak a fás jegyek, és csodálatos gyümölcsösséggel bír. Pont ezért hoztuk piacra éppen most.

Családon belül sokat foglalkoztok a bor- és ételpárosítás kérdéskörével. Mit illesztenél ehhez a tételhez?

Szerintem egy ilyen összetett karakterű borhoz nem szerencsés ételajánlatot készíteni, éppen mert maga a bor olyan sokrétű, és állandóan változó összbenyomást nyújt.

Ezért én leginkább azt ajánlom, hogy erre a borra tényleg szánja rá az időt az, aki ismerkedni kezd vele, és élvezze étel nélkül. Természetesen a hosszú palackos érlelés miatt minden esetben dekantálást igényel.

Mit jelent a Pfneiszl Pincészet történetében a 2003-as Mesés Vidék?

A testvéremnek és nekem is sokat jelent.  Azért is, mert ez az utolsó bor a pincénkben, amit még édesapánk csinált. Elég sokáig egyáltalán nem voltunk biztosak abban, hogy ezt a bort végül is bevezetjük-e a piacra, vagy inkább neki készítjük el, és félretesszük számára.

Mesés Vidék magnum palackban

Ebből az összefüggésből, és mert nekünk ez tényleg egy különleges kincs, jött az ötlet, hogy egyedi módon kellene csomagolni.  Olyasmit akartunk, ami egy trezorra emlékeztet. Így született meg az ötlet, hogy a palackot egyes fadobozba tesszük, amelyet lakattal le is zárunk. Ezzel aztán a Mesés Vidék birtokosai biztosak lehetnek benne, hogy nélkülük a bort nem issza meg senki, hiszen aki a lakat kulcsát birtokolja, örökre azé a kincs. 

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!