A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Mondial du Rosé 2010

Az idei nyár slágerei

2010-05-26 | Tóth Adrienn


Április 24-26. között rendezték meg Cannes-ban, Franciaországban a Mondial du Rosé borversenyét, amely kizárólag rozé borokat vonultatott fel. A megmérettetésre 27 országból neveztek összesen 886 rózsaszín bort, közöttük a zsűri 257 érmet osztott ki, melyek közül 47 arany és 210 ezüst színben csillogott. Az összes indulóhoz viszonyítva ez azt jelenti, hogy 29%-ot tett ki az érmesek aránya, ebből 5,3% volt az arany, 23,7% pedig az ezüst.


Hazánkból 27 bor vágott neki a kihívásnak, közülük nyolcat tartott méltónak a zsűri a kiemelésre, öt arany- és három ezüstéremmel lettünk gazdagabbak. Dúzsi Tamás ebben az évben is kitett magáért, hiszen öt rozéja is bent volt a győztesek között. A szekszárdi borászt akkor értük el, amikor épp a szőlőben volt, így mielőtt rátértünk volna a versenyre, megtudhattuk, arrafelé szép az idő, az országban több helyütt komoly károkat okozó esőzések többsége elkerülte a borvidéket.

A Mondial du Rosé kapcsán Dúzsi Tamás a Vinoportnak elmondta, idén ötödszörre indul ezen a tematikus borversenyen. Az első alkalommal két rozéval nevezett, közülük az egyikkel ezüstérmet is szerzett, a másikkal pedig alulról súrolta ezt az éremhatárt. Érdekességképp azt is megtudhattuk, ez utóbbi volt az, amelyet készítője üdébb stílusa miatt többre tartott, így jobban örült a majdnem ezüstnek, mint a valóban elnyertnek. Ezt követően a második év egy aranyat, a harmadik egy aranyat és két ezüstöt, a negyedik pedig három aranyat és egy ezüstöt hozott Dúzsiéknak.

\"\"

2010-ben három arany- és két ezüstérem született, mindössze egy olyan nevezett bor volt, amely nem került be a borok felső harmadába. Dúzsi Tamás megosztotta velünk, hogy az öt győztes bor közül négyet előzetes tippje alapján is ide lőtt be, a Merlot azonban a vártnál jobban teljesített. Ehhez valószínűleg hozzájárulhatott, hogy a Merlot a borok kiküldése előtt nem sokkal lett letöltve, így akkor még nem a legszebb formáját mutatta, ehhez képest most egyike a legnépszerűbbeknek a pincészet rozé kínálatában.

A Cabernet Sauvignon és a Syrah Rosénak azonban már a kezdetektől minden esélye megvolt az aranyéremre, hiszen készítőjük szerint is annyira a helyükön vannak, hogy nem vitathatóak az érdemeik. A borász végül megjegyezte, hogy személy szerint az ezüstérmes Pinot Noirt jobban kedvelni, az aranyérmes Merlot-nál, mert a friss, lendületes, jó savú rozékat többre értékeli érettebb, súlyosabb társaiknál.

Ilyen rozésikerekkel a háta mögött Dúzsi Tamást végül arról kérdeztük: mi a titok? Válaszul pedig azt kaptuk, hogy nincs itt különösebb rejtély, a lényeg, hogy mindent precízen és gyorsan kell elvégezni, mert amíg egy komolyabb vörösbor esetében ráérősebben teheti az ember a dolgát, addig ezen friss boroknál néhány órának is komoly jelentősége van.

A versenyen aranyérmet kapott a Gál Szőlőbirtok és Pincészet 2009-es Duna Borrégió Kékfrankos Roséja is. Gálné Dignisz Éva a Kékfrankos Roséról elmondta, hogy a pincészet egyik legfontosabb termékének tartja, így minden évben különös hangsúlyt fektetnek arra, hogy az adott évjárat körülményei között a lehető legtöbbet hozzák ki ebből a bortípusból.

A szigetcsépi borász úgy találja, általában a hűvösebb, csapadékosabb évjáratokban könnyebb jó rozét készíteni. Egy melegebb évben sokkal figyelmesebbnek kell lennie az embernek, a megfelelő savtartalom megőrzése, és így a bor frissességének garantálása érdekében, különösen kényes pont a szüret időpontjának megválasztása. 2009-ben a szüret időszakában, szeptember elején magas volt a hőmérséklet, ezért kellett megtenni minden óvintézkedést a minőség megőrzése érdekében. Ennek része volt többek között a leszedett szőlő gyors lehűtése is, az aromák minél teljesebb megőrzése és a meleg levegő káros hatásainak elkerülése érdekében.

\"\"

A 2009-es Kékfrankos Rosét a pincészetnél gyakran hasonlítják a 2008-ashoz, hiszen az Mondial du Rosé aranyérmével és a VinAgora champion díjával komoly követelményeket támaszt a következő évjárat termésével szemben. A 2009-es rozéról Éva elmondta, 12,2%-os alkoholtartalmával egy hajszálnyival visszafogottabb, mint a 2008-as, amelynél ez az érték 12,5% volt. A borászhölgy úgy találja, az idei rozé egyébként most talál igazán magára, ahogy egyre többet mutat gyümölcsös illat- és ízjegyeiből.

A pincészet életében először a tavalyi évjáratban egy Pinot Noir Rozét is elkészítettek, amely a kékfrankosénál magasabb alkoholtartalommal és több testtel bír. A francia rozé versenyre ezt a tételt is nevezték, azonban úgy tűnik, hogy az ottani ítészeknek a könnyedebb rozéstílus tetszik, ezzel szemben a hazai megmérettetéseken inkább a Pinot Noir rozé teljesít jobban.

Befejezésképp következzen a teljes magyar éremtáblázat:

Aranyérem

Dúzsi Tamás - Szekszárdi Cabernet Sauvignon Rose 2009
Dúzsi Tamás - Szekszárdi Merlot Rose 2009
Dúzsi Tamás - Szekszárdi Syrah Rose 2009
Font Pincészet - Kunsági Kékfrankos Rosé 2009
Gál Szőlőbirtok és Pincészet - Duna Borrégió Kékfrankos Rosé 2009

Ezüstérem

Dúzsi Tamás Szekszárdi Kékfrankos Rose 2009
Dúzsi Tamás Szekszárdi Pinot Noir Rose 2009
Varsányi Egri Kékfrankos Rosé 2009

Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!