Minden követ megmozgatnak az észak-balatoni szőlők megmentéséért
Nyílt levélben kérnek építési moratóriumot a borászok érdekképviseletei
2017-06-27 | VinoportAggódnak a borászok a Balaton északi partján található szőlőültetvények sorsa és a táj arculatának visszafordíthatatlan megváltozása miatt.
Nyílt levélben fordultak a Balaton északi partjának polgármestereihez a Balatoni KÖR (Laposa Bence), a Csopaki Kódex (Kovács Tamás) és a Rizling Generáció (Gyukli Krisztián) képviselői az érintett területek szőlőinek állapotával és a megmentésükhöz fűződő teendőkkel kapcsolatban.
A téma már korábban is terítéken volt: a több helyszínen lefolytatott lakossági egyeztetéseken és az aláírók által szervezett Balatoni Konzíliumon a részvevők megfogalmazták a leglényegesebb pontokat:
- Az északi part tóra néző szőlői a balatoni kultúrtáj meghatározó arculati elemét jelentik; nem mellesleg, ezek az ország legértékesebb szőlőterületei.
- A tó idegenforgalmának megújulása, a szezon kiterjesztése elképzelhetetlen a szőlőművelés, borászat és gasztronómia reformja nélkül.
- Az északi part szőlőinek állapota siralmas: az utolsó összefüggő partmenti szőlőterületek kiöregedőben, eltűnőben vannak, jórészt elhanyagoltak, ráadásul a tulajdonviszonyaik miatt alkalmatlanok a gazdálkodásra.
- A régió elenyésző mértékben vehette ki részét az EU szőlőtelepítési támogatásaiból.
- A csökkenő betéti kamatok miatt egyre vonzóbb az ingatlanbefektetés: megállíthatatlanul zajlik az ál-gazdasági épületek felhúzása, a szőlőket lakókocsi-parkká átalakító folyamat.
- A szőlőterületek védelmét célzó Balaton-törvény, önkormányzati rendeletek és hegyközségi törvény hatását rontotta a földhivataloknál, kormányhivataloknál kialakult gyakorlat ill. az elmúlt két évben az itteni szőlőterületek jó 50%-ára vonatkozó, zártkerti szőlők kivágására bátorító, a törvényeket mintegy felülíró miniszteri rendelet.
Az aláírók aggódnak, hogy a balatoni táj visszafordíthatatlanul megváltozhat. Éppen ezért alapos helyzetfelmérést, a vonatkozó jogszabályok harmóniájának megteremtését, a jogalkalmazók szemléletének megváltoztatását és közös, az állam által is támogatott stratégia kialakítását szorgalmazzák. A felgyorsult folyamatokra és a teendők összetett, időigényes jellegére való tekintettel az északi part külterületeire építési moratórium bevezetését javasolják mindaddig, amíg Balaton-törvény felülvizsgálata befejeződik, illetve amíg a helyi szabályozások nem alkalmazkodnak az új helyzethez. Ehhez támogatásukat és együttműködésüket kínálják a megszólított polgármestereknek.
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!