A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

A piros veltelini hazája

Franz Lethet kérdeztük

2013-01-03 | Tóth Adrienn


A piros veltelini hazája

A Leth Pincészet, azaz a Weingut Leth Wagram borvidékén található. A terület 2007-ben kapta ezt a nevet, korábban Donaulandnak nevezték. A táj, ahogy korábbi nevéből is következtethetünk rá, a Duna mentén húzódik. Ha Bécstől nyugati irányban indulunk el, ez lesz az első borvidék, amellyel találkozunk, miután körülbelül 50 kilométerre elhagyjuk a fővárost. A családi pincészet tulajdonosával, Franz Lethtel a budapesti Vinopolisban tartott kóstolón beszélgettünk.


Wagram kevéssé ismert borvidéknek számít Magyarországon. Mi az, amivel mindenképpen érdemes tisztában lennünk?

Amit az itt készített borok megértéséhez fontos tudni a borvidékről, az az, hogy ez Európa egyik legjelentősebb lösztalajú borvidéke. Ha az itteni ültetvényeken elkezdünk ásni, akár húsz méter mélységig tiszta, sárga lösztalajt találunk. Persze ebbe bizonyos területeken keveredik homok, agyag és mészkő is, dűlőnként eltérő karakterű borokat hozva létre.

Mekkora szőlőterületekkel rendelkezik a pincészet, és milyen fajtákkal dolgoznak?

45 hektáron terülnek el ültetvényeink, prémium borainkat kizárólag ebből az alapanyagból készítjük, az alapborainkhoz azonban vásárolunk fel szőlőt. A pincészet portfóliója 75%-ban fehérborokból áll, mindössze 25%-ot tesznek ki a vörös tételek. Mivel a mi földrajzi és éghajlati adottságunkhoz a legjobban a zöld veltelini illik, a pincészetünknél is ez a meghatározó szőlőfajta.

Ausztriában elterjedt szőlőfajtának számít a zöld veltelini. Mi jellemzi a wagrami példáit?

Ahogy említettem, nálunk a lösz a legmeghatározóbb eleme a terroirnak. Ez a talajtípus a borvidék többi adottságával együtt azt eredményezi, hogy az átlagos zöld velteliniknél teltebb, nagyobb beltartalommal bíró, lágyabb savszerkezetű, érettebb gyümölcsös aromatikájú borok készülnek nálunk. A wagrami boroknál az ásványosság inkább a háttérbe szorul.

A piros veltelini hazája

Ezen paramétereken belül hogyan különböztethető meg a kiemelkedő az átlagostól?

Az érett, fejlett gyümölcsösség határozza meg a legjobb borokat, amelyekben nem található zöldes jelleg. Jellemző rájuk, hogy inkább testükkel, beltartalmukkal hódítanak. A mi régiónkra nem jellemző a vékonyság és az alacsony alkoholtartalom.

Milyen borkészítési gyakorlatot követnek?

A fehérboroknál mind az erjedés, mind az érlelés acéltartályban zajlik le. A frissesség, az adott szőlőfajtára jellemző gyümölcsösség megőrzése a célunk, hiszen mind a hazai, mind a külföldi borkedvelők ezt várják az osztrák boroktól.

Ez alól csak a dűlőszelektált boraink élveznek kivételt, amelyek régi, nagyméretű, 3-5000 literes tölgyfa hordóba kerülnek, fajtától függően 8-12 hónapra. Zöld velteliniből négy, rajnai rizlingből pedig három dűlőmegjelöléssel ellátott bort készítünk. Ebben az esetben ugyanis egy nagyobb fokú komplexitás a cél, ami a hordós és a palackos érlelés ötvözése által válik elérhetővé. Az egyetlen barrique hordóban érlelt fehérborunk a chardonnay.

A piros veltelini hazája

Túlnyomóan fehér szőlőket említett. A zöld veltelini mellett akad még fontos fajta?

A piros veltelini, azaz a roter veltliner egy helyi különlegesség. Ez a fehér szőlő kifejezetten ritka még Ausztriában is, bora igazi wagrami specialitás. Összesen 200 hektár termőterülettel bír, így az ország szőlőültetvényeit tekintve 1% alatti a mértéke. Hátránya a nevében lévő veltelini szó, amely megtévesztő, mert a piros veltelini nem azonos a zöld veltelinivel. Fehér szőlő létére a piros jelzőt azért viseli, mert teljes beérés esetén a szürkebaráthoz hasonlóan rózsaszín beütésre tesz szert.

Milyen bort ad ez a szőlőfajta?

Általában teltebb tételek készülnek belőle. Míg a zöld veltelinit a zöldesebb hangulatú gyümölcsösség jellemzi, addig a piros veltelini aromái inkább az érettebb gyümölcsökre emlékeztetnek. Szárított gyümölcsök, mandarin, olajos magvak, rózsa és más virágok fordulnak elő gyakran a jelzői között. Ne gondoljuk azonban, hogy fáradt lenne az összkép, jó savai egyensúlyozzák ki a testet. Mindenképpen különleges fajta; akinek lehetősége van rá, hogy megkóstolja, éljen vele!

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!