A tőkétől a pohárig
A szőlőművelésre helyezik a hangsúlyt
2013-12-16 | Tóth AdriennBár "A tőkétől a pohárig" elnevezést viselő kötet azt az alcímet viseli: "amit a szőlőről és a borról tudni érdemes", egy szempontból túlmutat a legtöbb borismerettel foglalkozó, összefoglaló köteten. Ugyan itt is végigkövethetjük a bor megszületésének útját, valamint fontos információkat kapunk fogyasztására vonatkozóan, a tudnivalók halmazában azonban orientációt nyújt az a tény, hogy a kötetet megszületését két borásznak köszönhetjük.
Tamás Jenő és Ervin konkrét szemléletmóddal bírnak a szőlőműveléssel és a borkészítéssel kapcsolatban, ennek köszönhetően az ismeretterjesztő kötet személyes hangvételre tesz szert, hiszen nemcsak információk hangzanak el, hanem azok mérlegelésre is kerülnek.
Az Alexandra által jegyzett kötet immár a harmadik, átdolgozott kiadás, amely most, karácsony előtt került frissen a boltok polcaira.A szerzőpáros apa és fia: előbbi, Tamás Jenő a szöveges tartalomért, míg Ervin a képekért volt felelős. A család egyébként Tamás Pince néven Csopakon készít borokat fehér- és kékszőlő-fajtákból, sőt szörpöket, zseléket és chutney-kat is üvegbe zárnak.
A kiadvány széles körű tartalmat ölel fel, a minden bor minőségét meghatározó szőlőnek annak telepítésétől szüretéig majd' száz oldalt szentel, ennek fele a borkészítési fejezet, amelyhez akár hozzá is köthető gondolatban az olyan különlegességek elemzése, mint az aszú, a jégbor, az erősített bor vagy a pezsgő. A borkóstolási ismeretek után a könyv sorra veszi a borfogyasztás legfontosabb eszközeit és a velük kapcsolatos teendőket, így szót ejt a szervírozásról, a hűtésről és a bor gasztronómiai szerepköréről. Az utolsó fejezet pedig híres termőhelyekkel zárja a kötetet.
Hasonló kérdéseket sok más kiadvány is érint, hol az egyik, hol a másik téma kerül részletesebben kifejtésre. Ebből a szempontból Tamásék egyértelműen a szőlőre helyezik a hangsúlyt, amely kifejezetten hasznos lehet mindenki számára, aki a bor minőségéhez és egyediségéhez vezető alapvető elemeket szeretné feltérképezni.
A kötet egyik leghasznosabb jegye ugyanis az, hogy írója nagy hangsúlyt fektet az összefüggések értelmezésére, az ok-okozati viszonyok feltérképezésére. Sok évnyi tanulást spórolhat meg magának az, aki figyelmesen olvassa a sorokat, mert nem általános az ilyen szemléletű borszakírás.
Alaposan elemzett például a terroir kérdése az ültetvények felépítése, a talaj összetétele, az alkalmazott művelésmód és a biodiverzitás szempontjából. Sőt bizonyos összefüggésekre, különböző témák mentén, többször is visszatér a szerző, ilyen például a dűlő fekvése alapján kialakuló mikroklíma vagy a levelek kora és a fotoszintézis hatékonysága közötti összefüggés.
A Tőkétől a pohárig című könyvről azt mondhatnánk, hogy szezonja van, hiszen a téli estéken kifejezetten jó program lehet egy pohár borral kényelmesen elhelyezkedve elmerülni soraiban, amelyek a tavasszal újra munkába kezdő természeti erőkről és az ember ezekkel való együttműködéséről szólnak.
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!