A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Bor és ecet? Borecet! 2. rész

Mit is készíthetünk belőle?

2011-06-02 | Vizi Csenge


Bor és ecet? Borecet! 2. rész

Cikkünk előző részéből megismerhettük a Tokaji Borecet alkotóit, a Formanek családot. Csenge beavatott minket a borecet készítés csínjába, érdekességeket mondott el a borból készült különleges alapanyagból. Most pedig az izgalmak tovább fokozódnak, hiszen kiderül, mire is használható a furmintból készült "ételízesítő".


A borecet kóstolása

"A borecetet grappás pohárban szoktuk kóstoltatni. Ebben jön ki ugyanis legjobban az illata a különböző eceteknek. Aki pedig szívesen meg is ízlelné, annak adunk egy kiskanalat, amivel a szájába véve megismerheti, milyen különbség van az egyes tételek között. Továbbá chutney-t szoktunk készíteni velük, amikből szintén könnyedén megismerhető a karakterük az eceteknek. Egy másik egyszerű, bármely fesztiválon használható mód a kenyérre csöpögtetett olaj és borecet."

Amit még tudhatunk

A hazánkban szinte egyedinek mondható manufaktúra két weboldallal is rendelkezik, egyrészt a történetükről, a manufaktúra működéséről, a vidékről, az új termékekről és különleges receptekről olvashatunk a www.tokajborecet.hu oldalon, míg a www.borecet.hu site a webáruházuk, amelyen nem csak a saját termékeiket, hanem az osztrák Fischerauer család gyümölcseceteit, a modenai Paltrinieri balzsameceteit is forgalmazzák. Továbbá van egy különleges tétele a Borecet Kft-nek, mégpedig a csemege uborka tokaji borecetben.

"A mini csemegeuborkát hagyományosan tettük el. A kezdetek kezdetén azért találtuk ki, hogy az uborkával megkóstolhassák az érdeklődők a borecetünket. Aztán az új ízkombinációnak akkora sikere lett, hogy egyre többen keresték, fel kellett vennünk a kínálatunkba. Érdekessége ennek a termékünknek, hogy ízében nem csak a savanyúság jön, hanem a bor is kiérezhető belőle."

A család a portfólió szélesítése végett idén már tökmagot ültetett, hogy a majd kikelő termésből a stájeri mintára és eljárással tökmagolajat készítsen. Tervben van még egy őszibarackos és egy gyöngyhagymás ecet elkészítése is, sőt! Aszúágy és ecet – új párosítás, amely édesebb ízvilágával már a balzsamecetekhez hasonlít, illetve egy mustból, tradicionális eljárással készített, de 12 éven át érlelődő balzsamecet előállítása is nagy vágyuk. Továbbá szeretnének hazánkban és külföldön is minél több helyre eljutni termékeikkel, vágyunk, hogy kiskereskedésekben is fellelhetők legyenek.

Honlapukon Formanekék egy receptversenyt is meghirdettek, amelynek tárgya az volt, hogy olyan ételek receptjét küldjék be gasztrobloggerek, amelynek szerves része a Tokaji borecetek. A pályázók költségmentesen kipróbálhatták a Tokaji Borecet Manufaktúra teljes termékpalettáját, valamint egy hazánkban elsőként megjelenő borecetes kiadványban megjelentetik a receptet a megálmodója nevével egyetemben.

Ezekből választottunk ki kettőt, amelyben bárki íny-kedve szerint kipróbálhatja e nemes szőlőkből készült ecetet:

Fogas tokaji furmint borecet szósszal és mogyorós spárgával

Hozzávalók:
4 szelet fogas
olívaolaj
8 zöldspárga
3 evőkanál darált, pirított mogyoró
4 újhagyma
1 evőkanál vaj

A szószhoz:
60 g vaj
2 tojássárgája
1 teáskanál dijoni mustár
2 evőkanál tokaji furmint borecet
só, bors

A halat sózzuk, majd olívaolajon süssük a halat 2-3 percig a bőrös oldalán, majd egy percig a húsa oldalán. Olvasszuk fel az 1 ek vajat és pároljuk meg rajta a spárgát és az újhagyma fehér részét 8-10 perc alatt. Forgassuk meg a spárgák szárát pirított mogyoróban. A szószhoz olvasszuk fel a vajat és hagyjuk főni, de ne hagyjuk megbarnulni. Eközben keverjük össze a tojássárgájákat a mustárral és az ecettel, majd vékony sugárban csorgassuk hozzá a forró vajat, közben folyamatosan keverjük. Ízesítsük sóval, borssal. Tálaljuk sült burgonya kockákkal és szórjuk meg az újhagyma zöldjével.

Levendulás panna cotta muskotályos csokoládéecettel (2 személyre)

A panna cottához:
100 ml tej
1 tk szárított levendulavirág
200 ml tejszín
3 ek cukor
1 rúd vanília
2 lap zsealtin

A csokoládéecethez:
2 ek csokoládészirup*
1 ek Tokaji borecet tokaji muskotályból

kakaótöret a tálaláshoz

*A csokoládésziruphoz:
1 csésze víz
½ csésze cukor
⅔ csésze kakaópor
½ tk só

Először elkészítjük a csokoládészirupot. Egy kisebb edényben csomómentesre keverjük a hozzávalókat, majd közepes lángon addig forraljuk, míg besűrűsödik. Ez nagyjából 6-7 perc. Félretesszük, hagyjuk kihűlni.
(Amit nem használunk fel, öntsük jól zárható üvegbe és tároljuk a hűtőben.)
Ha kihűlt, 2 ek csokoládészirupot elkeverünk 1 ek muskotályos borecettel, hogy legyen ideje összeérni a tálalásig.
A panna cottához a tejet forraljuk fel a levendulával, húzzuk le a tűzről takarjuk le és hagyjuk állni 20 percig. Ezután szűrjük le, kicsit nyomkodjuk ki a levendulavirágot, majd dobjuk ki. Öntsük a tejet egy kis edénybe, adjuk hozzá a tejszínt, a cukrot és a vanília kikapart belsejét. Forraljuk fel, húzzuk le a tűzről.
Közben áztassuk be egy kis vízbe a zselatinlapokat, majd nyomkodjuk ki és adjuk a még meleg tejszínes keverékhez, keverjük simára. Kicsit hagyjuk hűlni, majd töltsük kis pudingos formákba, tegyük a hűtőbe legalább 5-6 órára.
Tálalás előtt mártsuk a formát forró vízbe, egy hegyes és éles késsel meg is lazíthatjuk a panna cotta szélét, hogy elváljon a formától. Óvatosan borítsuk tányérra. Szórjuk meg kakaótörettel és adjunk hozzá a csokoládéecetből is.

Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!