A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Górcső alatt az „istenek eledele”

Csoki-Egészség-Mustra

2008-02-21 | Vizi Csenge


Van egy fa, mely ha nem létezne, bizony sokunk élete lenne szomorúbb. Ugyanis a Theobroma (jelentése: istenek eledele) cacao nevű fa termésének megfelelően feldolgozott formája már legendák sorát szülte, de legfőképp a boldogságszerzés egyik forrásának tartják. Van belőle fehér, tej és ét. Gondolom már mindenkinek sikerült kitalálnia, hogy ez bizony a csokoládé. Mégis mi lehet az örömünk forrása ebben az ínyencségben? Vajon tényleg igaz, hogy a csokoládé nem hizlal? Sőt! Serkenti az agyműködést és még az erekre is jó hatással van? Egy csodaszer! Vajon ez mind igaz a csokoládéra és nem csak egy egyszerű üzleti fogás vagy ámítás? Nézzük meg!


Első körben talán érdemes megvizsgálnunk azt, hogy milyen tápértékkel bírnak a csokoládék. Sokan azt mondják, hogy az étcsokoládé nem hizlal, nos nekik érdemes elmesélni, hogy bizony nincs számottevő különbség az ét- és a tejcsokoládé között, csupán a fehérjetartalmukban van némi eltérés (100g étcsokoládéban 536kcal energia, 5,8g fehérje, 30g zsír, 62g szénhidrát van, míg a tejcsokoládéban sorban 535kcal, 8,4 g, 30g, 57g), a lényeg a minőségen van. Ugyanis minél minőségibb csokoládét veszünk, abban annál kevesebb a zsír és a cukor, átlagosan a csokoládé egyharmada zsír, melyet a kakaóvaj alkot.

Ha veszünk egy drága csokoládét, általában ezt kell megfizetnünk, ez felelős a minőségért. Természetesen mint oly sok minden a világon, a kakaóvaj is helyettesíthető mással, ami mesterségesen előállított, például Acopol, Acopack, növényi olajokkal, de mivel így megváltozik a csokoládé élvezeti értéke, sőt élettani hatása is (nem feltétlenül pozitív irányban), az a kérdés csupán, hogy megéri-e?

A kakaóbabból különböző eljárások sora (fermentálás, szárítás, pörkölés, őrlés) után a keletkezett masszából préseléssel szétválasztják a kakaóvajat és a kakaóport. Ezek aránya és a többi, hozzáadott komponens szabja meg, hogy milyen jellegű lesz a csokoládé. Különböző dúsító anyagokat is szoktak a masszához adni, ilyenek például az olajos magvak (mogyoró, mandula), melyek sokféle vitamint (B1-, B2-, B6-, E-vitamin), ásványi anyagot (magnézium, kálium, kalcium, réz, vas), telített zsírsavakat, rostokat tartalmaznak és juttatnak be a szervezetbe fogyasztásukkal.

Mivel megoszlik mind az orvostudomány, mind a társadalom a csokoládé egészségre gyakorolt hatását illetően, talán tüzetesebben járjuk körbe a már mayák által a IV. században is sebek gyógyítására használt „csodaszert”!

A van-nincs koleszterin
Bizonyára mindenki hallott már erről a bizonyos anyagról. Mostanában sokszor szól erről a fáma. A koleszterin vérünkben állandóan megtalálható vegyület, mely mennyisége különböző zsírsavak hatására, de legfőképp a telített zsírsavaknak köszönhetően drasztikusan megemelkedhet, így érelmeszesedést és rosszabb esetben szívinfarktust is okozhat. A jó hír az, hogy a tejet nem tartalmazó csokoládékban egyáltalán nincs koleszterin! Sőt! A tejcsokoládékban is jóval kevesebb a mennyisége, mint más, állati eredetű élelmiszerben (a növényi eredetűekben nem található telített zsírsav, csak telítetlen, ami csökkenti a koleszterin-szintet), vagyis 100g csokoládé 30 mg zsírsavat tartalmaz, míg a sajtok esetén 99mg/100g, a kenőmájasban pedig 224mg/100g.

A csokoládéban milyen zsírsavak vannak?
Három jellemző zsírsav található a csokoládéban: az olajsav (35%), a sztearinsav (34%) illetve a palmitinsav (26%). Bár a sztearin- és palmitinsav a telített zsírsavak családjába tartozik, azonban a nagyobb százalékban jelen lévő sztearinsav nem befolyásolja a vér(plazma) összes koleszterinszintjét, jól felszívódik és kb. 15%-ban olajsavvá alakul. Tehát esetünkben nem kell aggódni a koleszterin-szint emelkedés miatt. Azért hadd említsem meg, hogy a mértékletes fogyasztás itt is ajánlott, ahogyan a bor vagy más gasztronómiai ínyencség esetén!

Az antioxidáló
Ismét egy fogalom, ami már a csapból is folyik! De vajon azt tudjuk, hogy a csokoládék polifenolokat tartalmaznak, amik antioxidáns hatásúak? Ilyen polifenol a procianidin, a katechin vagy az epikatechin is. Ez utóbbiról kiderült, hogy fogyasztása után 2-3 órával már kimutatható a vérben, vagyis könnyen felszívódik. Mire jók még a polifenolok a szabad gyökök megkötésén túl? Az erek épségét biztosítják, hozzájárulnak a trombózis kockázatának csökkentéséhez. A fentebb említett procianidin egy nagyon fontos koleszterin-szint csökkentő polifenol, és talán meglepő, de a csokoládéban több található e jótékony hatású anyagból, mint a polifenolokban szintén gazdag vörösborban, számokban mérve: a csokoládé 165 mg-ot, míg a vörös nedű 22 mg-t tartalmaz.

Csokoholizmus
Na ez a fogalom már biztosan nem olyan közismert, eddig én is csak egy szakdolgozatban olvastam róla, de a csokimánia szót annál jobban ismerjük. Vajon a csokoládé valóban olyan, mint az alkohol? Hozzá lehet szokni és nehéz lemondani róla? A leszokás során komoly pszichés tünetek jelentkeznek? Nem! Kutatások bizonyítják, hogy a csokoládéra nem lehet rászokni, bár az igaz, hogy néha a kelleténél jobban kívánjuk és addig, míg meg nem kapja a szervezetünk, ordít a kielégülésért, azonban semmi olyan pszichoszomatikus tünetet nem produkál a kielégítetlen vágy, mint a drogok vagy az alkohol esetén.
A csokoládé fogyasztás hatására agyunk egy fehérjét (ß-endorfint) bocsájt ki, mely boldoggá tesz, elűzi a depresszió keltette negatív gondolatokat és még a fájdalomérzetet is csökkenti, ha épp arra van szükség. Élénkítő hatása a csokoládénak a közhiedelemmel szemben bizony minimális, ugyanis a benne található koffein és teobromin együttesen sem éri el egy csésze kávé hatását.

A fenti tények elég meggyőzőek ahhoz, hogy senkinek ne kelljen lemondania az édes élvezetről, hisz milyen más gasztronómiai forrás tehetné az embert boldoggá és még egészségessé is egyben, amennyiben mértékkel fogyasztják? Nem is beszélve a társasági életről, melyet egy-egy kávézóban elfogyasztott forrócsoki adhat. Jó hatással van agyműködésünkre, nem módosítja tudatállapotunkat, rendben tartja ereinket és függőséget sem okoz, sőt még csak nem is hizlal, ha nem fogyasztjuk töménytelen mennyiségben. Kell ennél több egy finom bonbon vagy tábla csokoládé leemeléséhez a közeli bolt polcáról?

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzPrimőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!