Mit tudsz a szőlő életéről?
Megoldások
2013-06-22 | Tóth AdriennKitört a nyár, érezzük ezt mi is az utcán, otthon és az irodában. A szőlő is érzi, és fejlődik, a napfényben sütkérezve formálódik, alakul a bogyó. Mindezek a változások nem csak kívül mennek végbe, de jelentős mértékben alakul át az is, ami a héj alatt van.
A kvízkérdésekhez kattints IDE!
1. Mit jelent a zsendülés?
A jó válasz a B: A szőlőbogyó színe változni kezd.
A zsendülés a szőlőbogyó életének azon szakasza, amikor változtatni kezdi a színét, ezután térfogata még tovább nő, de a bogyó innentől puhulni kezd. Ebben a szakaszban ér véget a szőlő növekedése, amely a fakadással indul, és a virágzáson át a zsendülésig tart, amelyre a legtöbb szőlőfajta esetében július végén, augusztus elején kerül sor.
2. Mi történik a szőlőbogyóban az érés alatt?
A jó válasz az A: Nő a cukor mennyisége.
A bogyókban az érés során cukor halmozódik fel, amely majd a pincében, az erjedés alatt alakul át alkohollá. A bogyó érése a szőlő tartalékképző folyamatainak része, ilyenkor a vesszők is keményítőt halmoznak fel, fásulnak, barnulnak. A tartalékképzés folyamata egészen addig tart, amíg a szüretet követően a levelek lehullanak, ezzel befejeződik az aktív időszak, és megkezdődik a nyugalmi állapot.
3. Mikor van a legtöbb sav a szőlőbogyóban?
A jó válasz az A: A zsendülés indulásakor.
A zsendülés, tehát a színeződés és az érés beindulásának pillanatában éri el a bogyó a maximális savtartalmát. Ez megelőzően a növekedés időszakában nő a bogyó térfogata, amely ekkor zöld és tapintásra kemény. Nagyon kis mennyiségben már ilyenkor is található cukor a bogyóban, jelentőségében azonban ezt messze meghaladja az emelkedő savtartalom.
4. Az érés alatt a bogyók elveszítik klorofilltartalmukat, és flavon, valamint antocianin halmozódik fel bennük. Mire jó az antocianin?
A jó válasz a C: Beszínezi a bogyókat.
Az antociánok vízben oldódó színanyagok. Színük a pH-tól függően változik a pirostól a kékig terjedő tartományban. A természetben a baktériumokban és a növényekben, például a szőlőben találhatóak meg. A tudomány logikája szerint a természetnek azért van szüksége az élénk színű gyümölcsökre, hogy az állatok könnyebben megtalálják azokat, így biztosítva a magok szétszórását.
5. Gyakran emlegetjük egyes borok kapcsán az érés és a túlérés fogalmait. E témához kapcsolódva fontos tisztázni, mit jelent az érettség a bogyó szempontjából. Melyik állítás hamis a három közül?
A jó, azaz itt a hamis válasz az A: A szőlőbogyó és a szőlőmag fiziológiai érése egy időben megy végbe.
A szőlőbogyó és a szőlőmag érésére nem egy időben kerül sor. Amikor a szőlőbogyó éretté válik, megszűnik a bogyóban a cukortermelés. Ha ezt követően még a tőkén marad a gyümölcs, a túlérés időszakáról beszélünk, a mag csak ezt követően érik meg. Ilyenkor a bogyó már semmit nem kap a növénytől, a víz párolgása miatt ugyanakkor koncentrálódás indul el, amely tömegarányosan növelheti a cukortartalmat.
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
Ausztria mércét állít a környezettudatos szőlőtermesztésben
Mi történik ősszel egy biodinamikus szőlőben?
Magyar fotós, a Borkollégium oktatója nyerte az OIV Centenáriumi fotópályázatát
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!