A nehézségek ellenére virágzik Törökország borászata
Kavaklidere, a sikersztori
2017-09-30 | Kollár MariannHogy hangzik egy pohár vörös öküzgözü vagy fehér narince? Félreértés ne essék, ezek nem egzotikus bájitalok, hanem kiváló helyi török szőlőfajták. És hogy még miért nem hallottunk felőlük (tisztelet a kivételnek...)?
Fotó: wineminx.blogspot.com
Törökországban nehéz fába vágja a fejszéjét, aki az alkoholiparban szeretne sikeres lenni, és a borászatokra hatalmas nyomás nehezedik a kormánytól.
Nemcsak az igen komoly adóteher miatt, ami a maga kb. 50 százalékával az egyik legmagasabb a világon, de ugyanakkor bármiféle marketing tevékenység, reklám, online vásárlás sem engedélyezett. Ráadásul az éttermeknek szinte lehetetlen alkoholfogyasztási engedélyt kapniuk, és este 10 után már a boltokban sem árusíthatnak alkoholt. Természetesen a jó kis sörözéseket a parkban is el lehet felejteni…
Ezek a tényezők sajnos hátráltatják a vállalkozásokat, és a fogyasztók inkább otthonaikban isznak.
Mégis szólnak sikertörténetek olyan termelőkről, akik hisznek a különféle török borrégiók által nyújtott adottságokban és a helyi szőlőfajtákban.
Kavaklidere, Törökország első privát borászata 1929-ben alakult és azóta az ország vezető bortermelőjévé fejlődött. A 19,5 millió liter tárolókapacitással rendelkező borászat 49 különböző borral büszkélkedhet, és ennek közel 20%-át már az export piacon is megtalálhatjuk.
Fotó: grapecollective.com
A siker egyik titka, hogy a harmadik generációs családi vállalkozás cseppet sem változtatott a filozófiáján, és még mindig úgy tekintenek a vállalkozásukra, mintha az egy kis butik borászat lenne. Így minden apró részletre figyelve és a terroirt szem előtt tartva ugyanolyan gondossággal készítenek asztali bort, mint prémium kategóriát, tudtuk meg Ahu Tokgöztől, a fiatal és szenvedélyes borászhölgytől. Ahu életében már gyermekkorában nagy szerepe volt a bornak, ugyanis szőlőmuston nevelkedett fel.
Legkiválóbb boraikat a Pendore dűlőiből nyerik, ahol a mediterrán találkozik a kontinentális éghajlattal, és a hőmérséklet általában magasabb, mint más régiókban. Ez hozzájárul a szőlők tökéletes érettségéhez, mind a nemzetközi, mind a helyi fajtákat nézve.
Fotó: winesofturkey.org
Törökországban még nincs hivatalos apellációs rendszer, ezért bármilyen szőlőfajtát bárhova lehet ültetni és azokkal kísérletezni. Ebben ad segítséget már 2008 óta Stéphane Derenoncourt , a híres "repülő borász", akinek hatására a borászat már elkezdett az organikus borokra fókuszálni.
A Kavalkidere csapata folyamatosan a boraik fejlesztésén és népszerűsítésén fáradozik, és hosszú távú céljuk közé tartozik az export növelése és a helyi szőlőfajták megismertetése a világgal.
Reméljük, hamarosan mi is koccinthatunk egy pohár öküzgözüvel!
Tudta?
Anatólia borkészítésének története körülbelül 7000 évre nyúlik vissza, napjainkban a termelés mintegy 5%-át helyi, a többit nemzetközi szőlőfajták adják. Törökország nagyon sok különleges helyi szőlőfajtával büszkélkedhet. Legnépszerűbb fehér szőlői a narince, emir, sultaniye és a bornova misketi, míg vörös szőlőfajtái az öküzgözü és a kalecik karasi. Anatólia a bortermelés egyik legfontosabb régiója, de a Földközi és az Égei-tenger szőlőskertjei is lédús szőlőt adnak.
A Török Köztársaság létrejötte után kezdetét vette a bortermelés és a szőlőültetvények fejlesztése, és a kormány 1928 után pénzügyi és technikai fejlesztéssel támogatta a bortermelőket. Az 50-es években egyre jobban kezdtek a nemzetközi fajtákra fókuszálni, főleg az Égei ültetvényeken, majd a 80-as években a turizmus fellendülésével egyenes arányban nőtt a borfogyasztás is. Sok pincészet a legmodernebb borászati technológiát kezdte el alkalmazni, hogy a nemzetközi elvárásoknak megfeleljenek. Ezeket a törekvéseket tükrözik a számos külföldi megmérettetésen való részvételek, díjak és a minőség jelentős javulása. Az OIV adatai szerint 2014-ben összesen 480 ezer hektáron termelték a nemes gyümölcsöt.
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!