Destillata 2008.
Barackpálinkák és borpárlatok vonzásában
2008-03-27 | Tóth AdriennA Destillata elnevezésű, Salzburgban (Ausztria) megrendezett nemzetközi párlatverseny egyike a legnevesebbeknek, ez vitathatatlan. A versenyen évről-évre kiemelkedően teljesítenek a magyar pálinkák, idén 18 hazai főzde nevezett be, és összesen 107 érmet hozott el. Az idei nemzetgyőztes a Márton és Lányai lett, tőlük Márton János nyilatkozott a Vinoportnak az elért eredményekről és a verseny szigoráról.
Márton János elmondta, hogy már több éve részt vesznek a versenyen, és ennek a sikerélményen túl más okai is vannak. Többek között a szigorú, három szinten zajló zsűrizés, amely más versenyekkel ellentétben nem automatikus érem-záporesőt jelent. A versenyre sok minta érkezik – idén ez a szám 1680 volt –, és a benevezett termékeket különböző csoportokra osztva bírálják el. Csak hogy fogalmunk legyen az arányokról, érdemes megemlíteni, hogy az egyik legnépszerűbb kategória a baracké, ide neveznek majd minden tizedik tételt. Ebből a 160 párlatból azután csak kettő kap aranyérmet, a kettőből a jobb pedig kategóriagyőztesként az Év Pálinkája címet is viselheti. A Márton és Lányai tradicionális Barackpálinkája mellett az Irsai Olivér Szőlőpálinkájuk kapott még aranyérmet, ez utóbbi immár másodszor.
Ezüstérmet kapott tölgyfahordóban érlelt, XO minőségű Bardin Brandy-jük, Vilmoskörte Reserve Pálinkájuk és Muscat Ottonel szőlőpálinkájuk, amelyet a villányi Polgár Pincészet terméséből készítettek. A vilmost különösen sajnálta a pálinkamester, hiszen mint elmondta, igazán mindent megtett a legmagasabb minőség eléréséért, még a körték szárát is levágták egyesével, ez mégsem volt elég az aranyéremhez.
János szerényen úgy nyilatkozott, hogy a magyar stáb általánosan egyenletes színvonalat nyújt a versenyen évről-évre, idén pedig úgy fordult a helyzet, hogy az ő pálinkáik szerepeltek a legjobban. A korábbi években az Agárdi Pálinkafőzde és a boldogkőváraljai Bestillo volt a legsikeresebb. Márton úr, a lányos édesapa – nem véletlen a főzde elnevezése - elmondta, hogy sikerük titka az lehet, hogy könnyű, gyümölcsös, szinte parfümös pálinkákat készítenek, hogy kielégítsék a fiatal és női célközönségük ízlését. Évek kísérletezése után megtalálták azokat a fogásokat, amelyek eredményeképpen ömlik az illat a pálinkájukat tartalmazó poharakból.
Hogy a több versenyzőről is szót ejtsünk, először érdemes tisztázni, hogy a magyar csapat 107 érméből három volt kategória győztes, nyolc arany, ötven ezüst, negyvenhat bronz. A Mártonéké mellett év legjobbja díjat kapott még a Prekop Pálinkafőzde Birspálinkája és a Győri Likőrgyár kávélikőrje.
A további aranyérmek a következők között találtak gazdára: Agárdi Pálinkafőzde – Syrah Törkölypálinka, Bestillo - 2007-es Sárgamuskotály seprőpárlat, Treffpunkt GAR 2000 Kft. - 55%-os Irsai Olivér szőlőpálinka és Levendula párlat, Várda-Drink Zrt. - Bodzapálinka, Zsindelyes Pálinkafőzde - Berkenyepálinka és Zwack Kecskeméti Pálinkamanufaktúra - hordóban érlelt Cigánymeggypálinka.
Az osztrák versenyen elért eredmények elismerést érdemelnek, ezek további bizonyítékai a hazai pálinkák magas minőségének. Nem véletlen tehát, hogy egyre erősebb a pálinka-mánia itthon.
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!