Mindenkit érdekel Kína
Rövid borhírek az ázsiai országból
2010-09-24 | Tóth AdriennTalán meglepőnek tűnik, de ma Kína rendelkezik a világ ötödik legnagyobb szőlőtermő területével és a hetedik az ebből elkészített bor mennyiségét illetően. Bár a modern borvilágban új hatalomnak számít, borkultúrájának régre visszanyúló gyökerei vannak. Az ősi kínai dokumentumok szerint a szőlő a mai Üzbegisztán területéről érkezett az országban száz évvel Krisztus születése előtt, a Han dinasztia idején, az első ültetvények pedig Xi\'anhoz köthetőek a legendás Selyemút keleti végpontjához. A következőkben azonban nem erről az időszakról lesz szó, inkább a jelenlegi kínai borviszonyok közé engedünk betekintést.
Mit keres a xinomavro errefelé?
A xinomavro Görögország egyik legfontosabb kékszőlőfajtája. A szőlőfajta egy kínai-görög együttműködés keretében vetette meg a lábát az ázsiai országban, ezzel először ültettek belőle olyan mennyiséget az ország határain túl, amelyből kereskedelmi forgalomban is megjelenő bor készül.
Az állami tulajdonban lévő Mogao vállalat, amely a borkészítésen túl maláta, gyógyszerészeti alapanyagok, állati takarmány és orvosi ópium előállításával is foglalkozik, ezzel egy 74 millió dolláros (cikkünk írásakor több mint 15,5 milliárd forintos) projektbe kezdett. A 4 hektáros próbatelepítést jövő tavasszal egy 150 hektáros xinomavro ültetvény létrehozása követi majd Kína Gansu tartományában.
Gansu egyébként alpesi-sivatagi klímával rendelkezik, amely több szempontból is hasonlít Görögország északi részének éghajlatához. Az óriási kiterjedésű ország egyik legszárazabb régiójaként a most komoly bortermelőnek számító Shandongnál ezért valószínűleg jobb adottságokkal rendelkezik a szőlőtermesztéshez.
A távolabbi jövő a tervek szerint további telepítéseket ígér még. Jelenleg hat szőlőfajtáról van szó, amelyek között valószínűleg német eredetűek is lesznek majd.
Az ausztrál roham
Ausztrália az európai és amerikai piacok ízlésbeli megcsömörlése és jelenleg korlátozott anyagi lehetőségei miatt eddig is sok figyelmet szentelt Ázsiának. Az ország meghódítása érdekében Barossa völgye idén nyáron hatszáz fiatal kínait látott vendégül egy hét erejéig.
A Kínából érkező ifjak egytől-egyik az alkoholtartalmú italok egyik legnagyobb forgalmazójának, a Pernod Ricardnak az alkalmazottai voltak. Az út célja az volt, hogy a csapat megismerhesse a vállalat kifejezetten Kína számára kialakított borcsaládját, és a borvidéket, amely a szőlőt adja.
A többnapos program során a kenguru, koala és emu simogatás mellett természetesen sor került egy borkóstolóra is, ahol a Jacob’s Creek főborásza mutatta be a borokat, valamint meglátogatták a szőlőket és a laboratóriumban megismerték a borkóstolás és értékelés menetét.
Ausztrália Kína második legnagyobb borimportőre Franciaország után, Kína pedig már most is a negyedik legfontosabb exportpiac Ausztrália számára. A szigetországból a júniust megelőző 12 hónap folyamán 46 millió liter bort szállítottak Kínába, amely mennyiség 59%-kal haladta meg az azt megelőző évet.
Óriási országnak hatalmas bormúzeum jár
Idén tavasszal nyitották meg Kína eddig legnagyobb bormúzeumát. Az ország keleti felében található Qingdao városa ad otthont a borkulturális intézménynek, amelyet a nyitást követő első két hét alatt több mint 5000 látogató keresett fel.
A hajdanán légvédelmi egységként működő épületben alakították ki a 8800 négyzetméretes Qingdao Bormúzeumot. A vendégek e falak között megismerhetik a szőlőtermesztés és a borkészítés történetét és folyamatait, valamint többet a világ legfontosabb pincészetei közül.
A helyszínen tizenhét ország borai kóstolhatók meg ingyenesen, és a haladóbb borbarátoknak arra is lehetőségük van, hogy az általuk vásárolt borokat a múzeum bortrezorjában helyezzék el.
Spekulálnak a 2009-es Bordeaux-i borokkal
Az angol Decanter magazin felmérése szerint inkább spekulációs, mint fogyasztási célzattal vásárolnak majd bort a 2009-es Bordeaux-i évjáratból a kínaiak. A legtöbb helyi kereskedő nyilatkozata szerint téves az a kép, amely az országról él a nyugati szaksajtó és a borászok fejében. Az egyik legősibb kereskedőnép ugyanis nem veszi jó néven, ha átverik, ezért nem várható, hogy a lemorzsolódó európai és amerikai vásárlók helyett, és a folyamatosan emelkedő árak mellett a kínaiak komoly vásárlóként lépnének fel.
Bár a kép azért egyértelműen nem jósolható meg, hiszen ezen az új piacon még mindig évről-évre lépnek be új magánszemélyek és vállalatok a képbe, közöttük olyanok, amelyek anyagi lehetőségei megengedik akár több száz kartonnyi csúcs bordeauxi felvásárlását.
A francia borokkal foglalkozó helyi kereskedők úgy vélik, a forgalom felső szegmense főleg az első osztályú termelőkre korlátozódik majd, közöttük pedig a Lafite fog kiemelt helyen szerepelni. Ehhez az ötöshöz valószínűleg tizenöt márka csatlakozik még, amelyek sorában előfordulhatnak a vezető pincészetek második borai is.
Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!